Haber Bankam

Emekliler İçin Ferahlatan Yaz Fırsatları!

Emekliler İçin Ferahlatan Yaz Fırsatları!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Ülkemizde milyonlarca emekli bulunmaktadır. Emeklilerin refah bir şekilde hayatlarını devam ettirebilmeleri ve ek iş yapmalarına gerek duymamaları için yeni çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Bu yaz emekliler için önemli fırsatlar doğabilir. Buna göre emekliler için ferahlatan yaz fırsatları sunulacak.

Emeklilere Temmuz ayında önemli miktarda zam yapılacak. Buna göre memur emeklilerine yüzde 7,5’e yakın ve SSK ile Bağ Kur emeklilerine ise yüzde 6,5 civarı maaşlarına zam yapılması bekleniyor. Bilindiği üzere normalde maaşlara yüzde 4 ve yüzde 3 oranlarında zam yapılmaktaydı. Aslında Temmuz ayında da o civarlarda maaşlara zam yapılması bekleniyordu ancak enflasyon rakamları ile maaşlara ortalama yüzde 3 – 3,5 civarında ek zam daha yapılacak. Bu sayede emekliler Temmuz ayından sonra aylık 100 TL ve üzerinde bir zam almış olacak.

5 Milyon Kişinin Beklediği İntibak

Basının ve emeklilerin en çok gündeminde olan konulardan bir tanesi şüphesiz ki intibak yasasıdır. Ülkemizde 5 milyon emekli intibak yasası sorununu çözülmesini istiyor. Bu konuda çok sayıda emekli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taleplerine ileterek intibak kararı sorunun çözülmesini istemektedir.İntibak Yasası için emekliler Anayasa Mahkemesinden çıkacak önemli kararı beklemeye devam ediyor. Eğe Anayasa Mahkemesinden 2000 yılı öncesi intibak düzenlemesinin yürürlük maddesine ilişkin iptal kararı verilirse milyonlarca emekliye müjdeli haber verilecek ve 5 milyon emekliye 335 liraya kadar çıkan zam müjdesi devreye sokulacak. Anayasa Mahkemesi eğer beklenildiği gibi bir karar çıkartırsa intibak yasası bekleyen emekliler teker teker mahkemeye başvurmasına gerek kalmayacak ve 2000 yılı ile öncesinde emekli olanların tamamını ilgili yasa kapsayacak.

Emekliye Tatil Müjdesi

Emekliye bir müjde de tatil müjdesi. Bilindiği üzere pek çok otel yaz aylarının sona ermesi ile müşterilerin az geleceği düşüncesinden dolayı iş yerlerini kapatmaktadır. Bu sayede işçi çalıştırmayan otel sahipleri yeni sezonun açılmasını beklemektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının yakından takip ettiği çalışma ile bir milyon emekliye tatil fırsatı sunulabilir. Türk Hava Yolları ile gerekli anlaşmalar yapıldı ve otel sahiplerinin ikna olması durumu kaldı.

Buna göre otel sahipleri normal ücretlerinden daha uygun fiyatlarına odalarını açarsa bu odalara otellerin kapalı olduğu Eylül ve sonrası aylarda emekliler yerleşecek. Emekliler otellere Türk Hava Yolları ile gelecek. Türk Hava Yolları da ilgili projeyi desteklemekte, emeklilerin uçaklar ile tanışmasını istemekte ve fiyatlarını da normalden çok daha uygun fiyata indireceğini belirtmektedir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ