Haber Bankam

Emekli Promosyonları Verildi Verilecek

Emekli Promosyonları Verildi Verilecek
  • 1 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Yapılan çalışmalar sonucunda emeklilere; emekli maaşı aldıkları bankalar tarafından verilmesi planlanan promosyonlarda sona gelindi. Konu ile ilgili bugün bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; ” Mart ayı itibari ile promosyonlar ödenmeye başlanacak. Bu hafta Kamu bankaları ve Özel bankalar da dahil protokolün imzalanması ile ilgili son rötuşları, dün son seklini bankalara gönderdik. Kanaatim o ki yarın itibari ile bitirmiş olacağız.” açıklamasını yaparak milyonlarca emeklinin merak ile beklediği müjdeyi vermiş oldu.

Emekli Promosyon Ödemeleri Mart Ayında Verilecek

Emeklilerimize maaş aldıkları bankalar tarafından verilmesi planlanan bu uygulamanın gündeme geldiği günden bu güne kadar bu paranın ne zaman verileceği merakla beklendi. Emeklilere verilecek olan bu bekleyişin sonuna gelindiği Bakan Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklama destekler haldedir. Bankalar ile yapılan görüşmelerin sonuna gelindiğini bildiren Bakan bu ödemelerin önümüzdeki gün imzalanması beklenen protokol ile Mart ayında ödeneceğini bildirmiştir. Promosyon ödemelerinde sadece Devlet Bankaları ile değil Özel Bankalar ile de görüşmelerin aynı şekilde devam ettiği hakkında verilen bilgi doğrultusunda bu promosyonların sadece devlet bankaları tarafından verileceği yönündeki haberleri de çürütmektedir.

Emeklilere Maaşına Göre Promosyon Ödemesi Yapılacak

Emekli maaşını aldığı banka tarafından verilecek olan promosyon parasının ne kadar olacağı hakkında bilgi vermek gerekirse; Emekli maaşı alan emeklilerimizin bankalardan alacağı promosyon miktarları aldıkları maaş aralığına göre 3 gruba ayrılmıştır. Bu grupların eler olduğu ve kimlerin bu kapsamda ne kadar promosyon alacağını daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak amacıyla biraz daha ayrıntı vermek gerekirse;

  • Emekli maaşı bin liranın altında olan emeklilere bankalar tarafından verilecek olan promosyon 300 lira olarak belirlenmiştir.
  • Emeklilerin almış oldukları emekli maaşı 1.000 lira ile 2.000 lira arasında ise bankaların vereceği promosyon miktarı 375 lira olarak belirlenmiştir.
  • Emekli maaşı 2 bin liranın üzerinde olan emeklilere ise 450 lira promosyon miktarı belirlenmiştir


Yukarıda belirttiğimiz maaş aralığına göre verilecek olan promosyon parasını almak isteyenler emekli maaşı aldıkları bankaya 3 yıl boyunca maaşlarını aynı bankadan alacaklarının taahhüt etmeleri  gerekmektedir.

Promosyon Ücreti İçin yapılması Gerekenler

Bakan Müezzinoğlu’nun yapmış olduğu açıklamalara göre bu promosyon ödemelerinin hem devlet bankaları tarafından hemde özel bankalar tarafından verileceği belirlenmiş olmak ile birlikte emekli maaşı alanların hangi bankadan emekli maaşı almak isterler ise o bankaya maaşlarını taşıması gerekmektedir. Ayrıca promosyon ödemesi alacak olan emekliler maaş aldıkları bankada 3 yıl boyunca emekli maaşı almaya devam etmeleri şartı bulunmaktadır. Bankaların emekli maaş aralığına göre vereceği maaş promosyonu uygulamasında emeklilerden  üzerilerine kayıtlı olmak şartı ile elektrik, telefon, doğal gaz gibi fatura ödemelerinden en az 2 tanesine otomatik ödeme talimatı vermeleri istenilmektedir. Bu konuda emeklilerimizin dikkat etmesi gerekmektedir. Emeklilerimiz hesabına yatan maaş miktarının hepsini çekmesi halinde fatura için gerekli olan para avans hesaplarından karşılanarak fatura ödemesi yapılacağından hesap sahiplerine ekstra faiz borcu çıkabilmektedir.

Özel Bankaların Promosyon Ödemesi

Emeklilere verilmesi planlanan maaş promosyonlarını ilk olarak sadece Devlet Bankalarının vereceği düşünülmek ile birlikte Bakan Müezzinoğlu’nun son yapmış olduğu açıklamalarda bu uygulamaya Özel bankalarında katılacağı belirlenmiş olmak ile birlikte Özel bankaların promosyon ile ilgili rekabet ortamı yaratmak adına farklı uygulamalara gidebileceğini hatta promosyon miktarını yükseltebileceği belirtilmiştir. Emekliler genel olarak devlet bankalarını kullandıkları için milyonlarca emekli özel bankalardan emekli maaşı almayı tercih etmemektedir. Bu durum karşısında promosyon uygulamasını bir fırsata çevirerek özel bankaların emekli maaşı alan müşteri sayısını arttırmak için farklı uygulamalar yapmasının yanında promosyon miktarını da arttırması gündemde bulunmaktadır. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise önümüzdeki günlerde kesinlik kazanacaktır.

Özel Bankaların promosyon miktarında bir artırıma gidip gitmeyeceği veya farklı bir uygulama yapıp yapmayacağı kesin olmamak ile birlikte emeklilere verilecek olan promosyon paraları ile ilgi kesin olan ise bu ödemelerin bir kaç gün içerisinde protokol imzalarının atılması ile mart ayında ödenecek olaması olarak dikkat çekmektedir. Sizde almış olduğunuz emekli maaşı miktarına göre belirlenen emekli maaş promosyonu diliminden hangisinde bulunuyorsanız bu miktarı alabilmeniz için istediğiniz Devlet Bankası veya Özel Bankayı tercih edebildiğiniz gibi 3 yıl bu bankadan maaş alacağınızı taahhüt etmeniz ve en az 2 tane otomatik fatura talimatı vermeniz şartı ile promosyon başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. arif hikmet tunçer dedi ki:

    esimde bende emekliyiz her ikimizde maasimizi ziraat bankasindan aliyoruz iki adet fatura isyeniliyor adina fatura olmayan promusyon alamayacakmi yani ? zaten masimi sizden aliyorum birde sozlesme imzaliyorum yeterli degilmi’

BİR YORUM YAZ