Haber Bankam

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek? İşte Tarih…

12 milyon emekli Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği müjde ile bayram sevinci yaşamıştı.Yapılan açıklamada ödenecek ikramiye tutarının 1000 lira olduğu belirtilirken, ödemenin ne zaman gerçekleşeceği,kimleri kapsadığı, sadece 2018 yılına mı mahsus olduğu merak ediliyordu. Açıklama bu gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ndan geldi. Bakan yaptığı açıklamada 7-8 Haziran tarihleri arasında ikramiyelerin emekli maaşı alınan banka hesaplarına yatırılacağını duyurdu.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek? İşte Tarih…
 • Ekonomi
 • 29 Mayıs 2018
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Senelerdir çalışarak yaş ve prim süresini tamamlayan emekçiler,emeklilik maaşları ile bir nebze olsun çalışmalarının karşılığını alıyor.Fakat verilen ek ödeneklerle ara ara emeklinin yüzü  gülüyor.24 milyar liralık ekonomi paketini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım’ın 12 milyon emekliye bayram öncesi ikramiye dağıtılacağını açıklaması; emeklileri heyecanlandırmıştı.Bunun üzerine  geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilere bayram müjdesi verdi. Hükumetin son düzenlediği paket kapsamında ve iyileştirme adı altında  düzenlenen bu yatırımın tarihi belirlendi.Uzun süredir gündemde yer teşkil eden ve emeklilerin beklenti içinde olduğu bu haber bayram hediyesi niteliği taşımakta…En çok merak edilen sorulardan biri ise verilecek ikramiyenin belli şartlar taşıyıp taşımadığıydı.

Bayram İkramiyesi Kimlere Verilecek?

12 Milyon emeklinin aylardır beklediği haberin gelmesinin ardından detaylar da gelmeye devam ediyor.Yapılan açıklamaya göre ikramiyeden faydalanacak kişiler şu şekilde;

 • SSK,Bağ-Kur,Emekli Sandığı Emeklileri
 • Şehit yakını ve Gaziler
 • Geçici köy koruculuğu yapanlar
 • Şampiyon olan sporcular
 • Kore,Kıbrıs ve Kurtuluş savaşı gazileri
 • Vazife ve malullük aylığı alan er ve erbaşlar
 • Terör mağdurları veya bunlardan hayatını kaybetmiş olanların hak sahipleri faydalanabilecek.
bayram-ikramiyesi-ne-zaman-verilecek

Emeklilere bayram ikramiyesinin ne zaman verileceği merak konusu.

Miktar Ne Kadar?

Bakan Sarıeroğlu’nun açıklamalarına göre ikramiye Ramazan ve Kurban Bayramları olmak üzere 1000’er lira olacak. Daha önce basında yer alan “Emekli maaşına göre ödeme yapılacak.” iddialarını spekülasyon olarak niteleyen Sarıeroğlu oranları belirtti.İkramiye,emekli vatandaşlara yıllık 2000 TL, aylık oranlamada ise 166,7 TL ilave anlamı taşımaktadır.Peki oran bazında artışlar ne şekilde olacak? Bakan Sarıeroğlu, emekli aylıklarına göre bu artış oranını ise şöyle duyurdu:“Emekli aylığı;

 1. 800 TL olan vatandaş için  % 20,8 oranında artış,
 2. 1.000 TL olan vatandaş için % 16,7 oranında artış,
 3. 1.500 TL olan vatandaş için % 11,1 oranında artış,
 4. 2.000 TL olan vatandaş için % 8,3 oranında artış sağlanmış olmaktadır. “

Bakanın  verdiği bilgiye göre bir bayramda alınacak ikramiye ödemesi emeklinin kendisine 1000 lira olacak. Fakat ölüm aylığı almakta olan dul, yetim ve ana, babalara ise aylık hisse payları oranınca; iş kazası ve meslek hastalığından dolayı gelir elde edenlere ise iş göremezlik derecesi oranınca ödeme gerçekleşecek. Ödemeden hiçbir surette kesinti yapılamayacak ve ödemenin haczedilmesi mümkün olmayacak.

İkramiye Her Yıl Verilecek Mi?

Merak edilen sorulardan biri de bu ödemenin bir seferliğe mi mahsus olduğuydu.Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.Yaptığı açıklamada Yıldırım, her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi emeklilere bu ödeneğin verileceğini belirtti. 7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanunda “her yıl” ibaresi geçiyor. Bu kanun ile birlikte emekli vatandaşlarımız Ramazan ve Kurban bayramlarında biner lira ikramiye fırsatından yararlanmış olacak.Önümüzdeki yıllarda enflasyon oranlarına göre ikramiyeye zam yapılacağı belirtildi.

İkramiye Hangi Tarihte Ödenecek?

Emekliler,şehit yakınları,gazi ve korucuları kapsayan 1000 lira ikramiyenin ne zaman ödeneceği belli oldu.Bakan Sarıeroğlu,ikramiyelerin bayram öncesi ödeneceğini duyurdu.İkramiyeler emeklilerin maaş aldıkları bankalardaki hesaplarına yatırılacak.Peki ödemeler maaşlarla beraber mi hesaplarda olacak? Emekli Sandığı emeklileri ikramiyelerini 7 Haziran’da alırken,SSK emeklilerine 8 Haziran’da ödeme yapılacak. Emekli Sandığı emeklileri maaşlarını 1-5 Haziran tarihleri arasında,SSK,Bağ-Kur emeklileri ise 11-12-13 Haziran tarihlerinde alacak.

 

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ