Haber Bankam

Ekonomi Paketi Yasalaştı

Mart ayında vatandaşlara müjdelenen ekonomi paketi resmen yayımlanmış oldu. Peki ekonomi paketi hangi maddeleri içeriyor? Cevabı yazımızda..

Ekonomi Paketi Yasalaştı
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Dev ekonomi paketi kısa süre önce tanıtılmış ve milyonlarca insanın sevindiği gelişmelerden biri haline gelmişti. Son zamanların en çok konuşulan gündem araçlarından biri olan ekonomi paketi, bugün Türkiye Millet Meclisi Genel kurulunda resmen kabul edilmiş oldu. Bu ekonomi paketine göre emekli olan vatandaşlar yılda 2 kez olmak koşuluyla 1000 lira bayram ikramiyesi alırken, yaşlılık aylığının ise bu ekonomi paketine göre 500 liraya çıkmasına karar verildi. Bunun yanında diğer vatandaşlarada bu kapsamda oldukça farklı avantajların sunulması sağlanmış olacak. Paketin en çok konuşulan konularından biri olan imar ve varlık barışıda bu şekilde resmen kabul edilmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasının hemen ardından resmi gazetede resmen yayımlanacak olan bu paket, ikramiye olanağı, vergi ve prim borçlarını yapılandırma, yaşlılık aylığının yükseltilmesi gibi pek çok avantajı içinde barındırıyor. Bu düzenlemeye göre imar barışında 31 Aralık 2017 tarihinden hemen önce yapılmış olan binalarda yaşanan imar sorunlarıda düzeltilmiş olacak. Aynı zamanda paketin sağlamış olduğu imkanlar sadece bununla sınırlı değil. Bunlara ek olarak birde öğrencilerin memnun olmasına neden olacak maddeleri içinde bulunduruyor. Özellikle üniversiteyei çeşitli nedenlerle yarıda bırakmak zorunda kalan kişilere bu konuda müjde verilirken, onların öğrenci affı maddesine kadar geri dönebileceğide bildirilmiş oldu.

Büyük Yapılandırma İmkanı

Kabul edilen bu ekonomi paketiyle birlikte otoyol ve köprü geçiş cezaları, vergi cezaları, idrari para cezaları, gümrük cezaları, idari para cezaları, katkı kredisi, topluluk sigortası primleri, sigprta pirimleri, işsizlik sigortası primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı kesinti gibi her türden alacaklara ilişkin yeniden yapılandırma yapılmasına karar verildi.

Emekliye 1000 Liralık İkramiye

Pakette yer alan maddelere en çok sevinenlerden biride emekliler oldu. Özellikle emeklilerin bayram öncesi rahata ermesine neden olacak gelişmelere sahip olan paket, maddi anlamda onların daha çok güçlenmesini sağlayacak. Pakette bulunan diğer düzenlemeler ise şu şekilde: Yasa sayesinde tüm emeklilere Ramazan ve Kuran bayramında olmak üzere 1000’er liralık ikramiye verilmiş olacak. Bunun yanında 65 yaşını doldurmuş muhtaç durumda olan, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlara aylık bağlaması konusuyla ilişkili olan yaşlılık aylığıda bu kapsamda yüzde yüz oranında arttırılmış olacaktır. Böylelikle şu anda 266 lira olan yaşlılık aylığı, bu pakete göre 500 liraya yükselmiş olacak.

İmar Barışı Planı Hakkında

İmar barışı projesi ise, özellikle günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen çarpık kentleşmeyi ortadan kaldıracak çalışmalardan biri olarak kabul ediliyor. 31 aralık 2017 tarihinin öncesini kapsayan bu proje, ruhsatsız olarak yapılmış olan yapıları kapsayacak. 13 milyon civarında bulunan ruhsatsız yapılar bu yeni düzenlemeden kendilerine göre belirlenmiş olan ücretler yardımıyla yararlanabilecek.Bu Tarihe Kadar Vergisiz

Yurtdışında bulunan altın, para, döviz, sermaye piyasası araçları 30 Kasım tarihine kadar gerçek ve tüzel kişiler için yüzde 2 oranındaki vergiyle birlikte kullanılabilecek. Eğer kişiler kurumlara varlıkları 31 Temmuz tarihine kadar bildirirse, o zaman bunları vergisiz bir şekilde kullanma hakkına sahiptir.

Ekonomi paketinde aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan primlere yönelik gecikme zamlarıda gündeme gelmiş durumda. 2018 yılının Mart ayının öncesindeki emeklilik keseneği, sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi, eğitim katkı payı gibi konularda uygulanan gecikme zammı ve zammın tamamından tamamen vazgeçilmiş olacak.

İflas Erteleme Yerine Şirketin Kurtulması İçin Mekanizma Getirilecek

Öte yandan ekonomi paketini kapsayan diğer konulardan biride şirketle yönelik bulunuyor. Konu hakkında merak edilenleri yanıtlayan Başbakan Yıldırım şirketin kurtulmasını sağlayacak olan mekanizmayı ise şu şekilde anlattı: “Bu durum bir süre sonra kötüye kullanılmaya başlandı ve bu konuda karşımıza pek çok mağduriyet çıktı. Bu nedenle bizde bunu kaldırdık. Şirketlerin kurtarılmasına yönelik maddeleri geliştirdik. Şirket tasfiye yerine iş hayatını sürdürmeyi esas alacak bir anlayışın yürürlüğe girmesini istedik. Aslında öldürmek değil tamamen yaşatmak esas olarak görülmelidir. Bu alanda ortaya çıkan bütün kötü düşünceleri bitirmek istedik. Şirket batık bir hale gelmeden bu alanda sıkıntı ortaya çıkar çıkmaz kurtarma için çalışmalara başlamak istiyoruz.  Eğer yapılan çalışmalara rağmen, halen şirket kurtulamamış durumdaysa o zaman şirketin eşyalarını satmayı düşünebiliriz. Yapılan bu düzenlemeyle birlikte inşaat sektörüde rahat bir nefes almış olacak. İnşaat izni için 18 farklı işlem söz konusu. Biz bu sayıyı bu kanunla birlikte altıya indirmiş durumdayız.  Evraklarını inşaat izni almak için belediyeye teslim eden kişiler daha sonra, bazı kurumları da tek tek dolaşmak zorunda kalmamış olacak. Zira elektronik ortam üzerinde tüm düzenlemeler çok rahat bir şekilde yapılmış olacak. Daha önceki zamanlarda ise, bu işlemler oldukça zor bir şekilde yürüyordu. Mimardan, mühendisten, başkandan gibi pek çok yerden konu hakkında izin alınması gerekirdi.  Bu zamandan sonra ise, tüm işlemler elektronik ortam içinde çok rahat bir şekilde yürütülmüş olacak. Benzer bir kolaylık aynı zamanda elektrik bağlanması ve yapı kullanması işlemleri sırasında d a yapılmış olacak. Bütün belediyeleri tek bir dijital ortam içinde buluşturmayı hedef haline getirdik. Bunun için İçişleri Bakanlığımızla birlikte eş zamanlı olarak çalışmalarımız devam ediyor. Böylelikle artık bu alanda her yerde koşuşturma ve sürekli bir zaman kaybı yaşama sorunuda bitmiş olacak.” diye konuştu.

Bütün İşlemler E-Devlet Üzerinden Yapılacak

E-devlet sistemiyle ilgilide gündem maddelerini sıralayan Başbakan Binali Yıldırım, devletle işiniz varsa artık her bir kuruma ayrı ayrı evrak hazırlama derdine son getirdik diye konuştu. Bu sayede e-devletle olan işlemler vasıtasıyla bütün hizmetleri daha rahat ve sorunsuz bir şekilde sonlandırmış olacaksınız. Bu site üzerinden iş yapma oranı ise günümüzde yüzde 57 oranına ulaşmış oldu. Artık her türlü vatandaş ve devlet işlerini bu sistem üzerinde kolay bir şekilde yapmanız için çalışıyoruz diyerek konuşmasını sonlandırmış oldu. Bu konuşmayla birlikte önümüzdeki günlerde e-devlet sisteminin yeniden güçlendirileceği ve yeni hizmetlerinde bu platforma alınacağı öğrenilmiş oldu.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ