Haber Bankam

Ehliyet Alacaklar Dikkat! Sınav Sistemi Değiştiriliyor

Ehliyet Alacaklar Dikkat! Sınav Sistemi Değiştiriliyor

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları öncelikli olarak motorlu taşıt için ehliyet vermekte olan sürücü kurslarına kayıtlarını gerçekleştirmekte, eğitimlerini yazılı, sözlü ve uygulamalı olarak almakta daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile düzenlenen yazılı sınava girmektedir. Yazılı sınava giren adaylar belirlenmiş olan baraj puanını aldıktan sonra direksiyon sınavına tabii tutulmaktadır. Direksiyon sınavından da başarı ile ayrılan adaylar ehliyetlerine kavuşmaktadır.

Normalde ehliyet almak isteyenler yukarıda belirtilmiş olan adımlar ile ehliyetine kavuşmaktadır. Yine yukarıda ki sistemde her hangi bir değişiklik olmayacak ancak sınav sistemi tamamen değişiyor. Peki yeni sınav sisteminde adayları neler bekliyor. Bundan sonra neler olacak ve sınav sisteminde gelecek olan değişiklikler nelerdir?

Yazılı Sınav Kalkıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile alınan karar doğrultusunda yazılı sınavın kalkması uygun bulundu. Ancak yanlış anlaşılma olmasın yazılı sınav sadece kağıtlı, kalemli şekilde kalkıyor. Yani bundan sonra her şey elektronik ortamda yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan karara göre bundan sonra motorlu taşıt araç ehliyeti almak isteyenlerin girdiği yazılı sınav elektronik sisteme dönüştürülüyor.Elektronik sınav olarak bilinmekte olan sınavın okunma süresi ve cevaplanma süresi daha hızlı olmaktadır. Hata payı da en aza indiği için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da desteklenmekte olan bir projedir. Daha önce elektronik sınav yapılıyordu ancak sadece büyük şehirlerde yapılmaktaydı. Şimdi tüm illerde elektronik sınav yapılacak. Bu sayede Milli Eğitim Bakanlığı hata payını oldukça aza indirecek ve hatta sınavların okunma süresi birkaç saate ya da birkaç güne kadar inebilecek.

Engelli Adaylar İçin Çalışma Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı motoru taşıt araç ehliyeti almak isteyenlerin girmiş olduğu sınavı artık elektronik sınav olarak yapacak. İlgili sınav için engelli adaylar da düşünüldü. Buna göre duymayan adaylar için sınav işaret dili ile gerçekleştirilecek iken göremeyen adaylar için sınav en uygun hale getirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığının almış olduğu bu karar bilgisayar kullanmasını bilmeyen aileler için desteklenmiyor olsa da Milli Eğitim Bakanlığı hata paylarının yok denecek düzeye getirilmesi, sonuçların hızlı okunması, kağıt kalem masraflarının olmaması için böyle bir sınava geçiş yaptığı tahmin ediliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ