Haber Bankam

E-Devlet Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

En çok ilgi gören E-devlet sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Yazımızda bütün e-devlet sorgulama işlemlerini derledik.

E-Devlet Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Eski dönemlerde kamu kurum veya kuruluşları üzerinden halledilmesi gereken pek çok işlem, artık internetin rahatlığında çok kısa bir süre içinde sonuca bağlanabiliyor. Kişiler sadece TC kimlik numarası ve sahip oldukları e-devlet şifresiyle birlikte, onlarca hizmeti daha kolay bir şekilde alma hakkına sahiptir. Yazımızda e-devlette en çok sorgulanmak istenen hizmetlere yönelik detayları ve bu hizmetleri nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Miras Sorgulama

Miras sorgulama işlemi kısa bir süre önce, e-devlet bünyesine alınmış oldu. Kısa süre içinde milyonlarca insanın ilgi gösterdiği bu proje sayesinde, pek çok insan anında miras bilgilerine ulaşma şansına erişmiş oldu. E-devlet üzerinden bu tarz bir sorgulamayı yapmak isteyen kişilerin tek yapması gereken şey, TC kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle birlikte sisteme girdikten sonra, veraset ilanı sorgulama sayfasına giriş yapmaktır. Hizmet arama bölümünde veraset ilanı sorgulama işlemi aratılarak anında hizmet sayfasına gitmek mümkün olur. Bu alan üzerinden adınıza mirasın olup olmadığını ve kimin tarafından mirasın kaldığını çok rahat bir şekilde öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Dava Sorgulama İşlemleri

Öte yandan artık vatandaşlar kendi haklarında açılmış bir davanın olup olmadığınıda, yenisistem üzerinden çok rahat bir şekilde öğrenebilir. Bunun için yapılması gereken şey ise, sisteme giriş yaptıktan hemen sonra “hakkımda açılmış dava dosyası var mı” alanına giriş yaparak sorgulamayı başlatmaktır. UYAP altyapısını kullanan bu sistem üzerinde, yakın zamandaki tüm dava dosyalarını ve bunların ayrıntılarını sorunsuz bir şekilde öğrenmeye başlayabilirsiniz. Dava bilgileri, davacı bilgileri, mahkeme zamanı, açılış tarihi gibi tüm bilgilere tek bir kaynak üzerinden ulaşabilme şansınız bu şekilde oluşmuş olacaktır.

Şehit Akraba Sorgulama Hizmeti

E-devlet sistemi üzerine yeni gelen bir hizmette, şehit akrabaları sorgulayabileceğiniz bir alandır. Bu alan üzerinden çok kısa bir süre içinde şehit akrabaların sorgulamasını yapabilirsiniz. Bu protal üzerinde 1853 ile 1928 dönemleri arasında şehit olmuş olan tüm akrabalarınız öğrenebilirsiniz. Bu izmete ulaşabilmek için, hizmet arama kısmına şehit sorgulama yazmanız yeterli olacaktır. Daha sonra ise, sizden istenen tüm bilgileri ilgili panel üzerinden girmelisiniz. Bu panelde ad, soyad, doğum yeri, doğum yılı, baba adı ve harp yeri bilgileri istenecektir. Bunların tümünü eksiksiz bir şekilde girdikten hemen sonra ise, sorgulama butonuna tıklayarak bu şekilde sorgulamayı gerçekleştirmeniz yeterli olur. Daha sonrasında ise kırım savaşı, balkan savaşları, kurtuluş savaşı, Osmanlı-yunan savaşı, Trablusgarp savaşı gibi savaşlarda şehit düşen akrabaların sorgulamalarını gerçekleştirebilirsiniz.E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşlar bunun yanında soy ağacı sorgulama ve diğer işlemleride yine aynı portal üzerinden çok rahat bir şekilde yapabilirler. Bu sunulan alt üst soy sorgulama işlemi sayesinde artık soyağacınıza ilişkin sonuçları, çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için yapılması gereken tek şey ise soy ağacı sorgulama bölümü üzerinden sorgulama işlemini başlatmaktır. Gerekli sonuçların alınabilmesi dakikaları alabilir bu nedenle biraz sabırlı olarak ilgili sonuçları görebilirsiniz. 6 Mart 2018 Tarihi itibari ile hizmete giren bu işlem vatandaşlar tarafından da oldukça büyük bir ilgi gördü artık sırasız ve çok hızlı bir şekilde bu sistem üzerinden sorgulama işlemleri rahatlıkla yapılabilir.

Edevlet Üzerinden Seçmen Kaydı Sorgulama

Seçimlere çok az bir zaman kala özellikle seçmenlerin kaydının bulunup bulunmadığını öğrenmesi oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. E-devlet vatandaşlara bu konuda yardımcı olurken, çok kolay bir sistem üzerinden anında bilgilere erişmesine imkan tanıyor. Bunun için yapılması gereken tek şey ise, TC kimlik numarası ve gerekli olan şifre ile birlikte sisteme giriş yaparak sorgulama işlemini başlatmaktır bunun için seçmen kaydı sorgulama hizmeti alanına giriş yaparak sorgula butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında karşınıza seçmen kaydı ile ilgili tüm bilgiler gelir. Yaşadığınız yerde diğer seçmenlerin bilgilerini de çok kısa bir süre içinde öğrenebilirsiniz. Eğer bu alanda bir hata görülürse vakit kaybetmeden muhtarlıklara gidilerek ortaya çıkan hataları düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama

Vatandaşların şu anda kesinleşmiş olan cezaları bulunduğu kayıtlara adli sicil kaydı adı veriliyor. Vatandaşlar pek çok konuda adli sicil kaydı denilen bu hizmete ihtiyaç duyar. Özellikle iş başvurularında, burs konusunda vs. gibi pek çok konu adli sicil kaydına göre hesap edilerek hareket edilmektedir. Geçmiş zamanlarda sabıka kaydı çıkarmak oldukça zor bir konuydu kişiler kendilerine ait olan sabıka kaydını çıkarabilmek için ilgili adliye binasına giderek burada uzun kuyrukları beklemek durumunda kalırdı.

Günümüzde ise eski dönemin meşakkatli sonuçları ortadan kalkmış durumdadır, artık ilerleyen teknolojinin de yardımı ile birlikte e-Devlet üzerinden sabıka kaydı sorgulama işlemi çok rahat bir şekilde gerçekleşebilir. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle sisteme giriş yaparak adli sicil kaydı sorgulama hizmet sayfası üzerine ulaşmanız gerekir daha sonra sorgulama butonu üzerinden anında ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Adli sicil kaydınız yoksa bu alanda yukarıdaki kimlik Bilgileri bulunan kişinin adli sicil kaydı yoktur ibaresi ile karşı karşıya gelirseniz. Eğer bu alanda belgeyi yazdırmak istiyorsanız yazdır seçeneği üzerinden, dosyayı bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız dosyayı indir seçeneği üzerinden gerekli olan işlemleri tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında alacağınız belgenin geçerlilik süresi hakkında bir bilgi vermekte fayda vardır. E-devlet üzerinden sabıka kaydı belgesi aldığınızda bu belgenin geçerlilik süresi 6 aydır. 6 ayın sonrasında bu belge geçerliliğini yitirmiş olur ancak yapacağınız iş başvuruları için son derece güncel sonuçlar ortaya çıkardığı için bu tarz durumlarda işinizi görebilir. 6 ay sonraki dönemde tekrardan bu sistem üzerinden adli sabıka kaydını sorgulayabilir ve anında çıktısını bu sistemden alabilirsiniz. E-devlet üzerinden en çok sorgulama yapılan hizmetler bu şekildedir. Aynı zamanda sistem üzerinden borç durumu, eğitime özel sorgulama işlemleri, emeklilik bilgileri vs. gibi çok kapsamlı olarak pek çok sorgulama işlemini yapabilmeniz mümkün olur.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ