Haber Bankam

Dolar Seçimlerden Sonra Düşer Mi?

Geçen hafta Suriye’de 3.Dünya Savaşı’nın çıkacağına dair ihtimaller neticesinde dolar 4.20’ye kadar yükselmişti. Türkiye’de ise erken seçim kararının ardından yükselen doların piyasaları ne şekilde etkileyeceği merak ediliyor. Seçim sonrası kurların normal seyrine kavuşup kavuşamayacağı üzerinde farklı yorumlar söz konusu. Peki dolar bundan sonra düşer mi?

Dolar Seçimlerden Sonra Düşer Mi?

Dünya üzerinde ticari işlemlerde yaygın olarak kullanılan hatta bazı ülkelerin dahi ekonomi politikalarını belirleyen para birimi Amerikan Doları’dır. Geçtiğimiz haftalarda Suriye’de yaşanan olaylar neticesinde Rusya-ABD ilişkileri gerilmiş, ABD’nin Suriye’yi füzeler ile vurmasının ardından gözler dolar ve euro üzerine çevrilmişti. Yatırımcılar açısından dövizin düşüp düşmeyeceği merak edilmekteydi. Geçtiğimiz hafta dolar 4.9056’lara ulaşırken bu gün son fiyat 4,5623.

Kur üzerinde yaratılmaya çalışılan kriz algısına karşı Merkez Bankası tarihi bir ivme kaydetti. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de katılımı ile finansçılarla buluştuğu toplantıda,daha evvel mesajını verdiği sadeleşme adımını gerçekleştirdi. Merkez Bankası’nın sadeleşme hareketi piyasalarda adeta bayram coşkusu ile karşılandı. Merkez Bankası’nın bu tavrının ülke ekonomisine katkısı yaklaşık 100 milyar TL oldu.

Doları Yükselten Faktörler Nelerdir?

  • ABD Merkez Bankası faiz oranlarını arttırırsa dolar yükselir.
  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB ) faiz oranlarını arttırsa dolar düşer.
  • Türkiye içerisindeki siyasi belirsizlikler doları yükselten bir faktördür.
  • Suriye’de terör sorunu çözülürse dolar düşer.
  • Dünya genelinde çıkabilecek savaşlar,terör olayları dolar fiyatını ülkemiz açısından yükselten bir diğer faktördür.

Dolar Kuru Yorumları ve Güncel Analizler

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Merkez Bankası’nın hamleleri TL’yi desteklerken, dün TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı Merkez Bankası politika faizi olacağını ve bu oranın mevcut fonlama faizine (% 16,50) eşitleneceği duyurdu. Sadeleşme sürecinin kabul edildiği ifade edilirken, yeni uygulamanın 1 Haziran’da başlanacağı açıklanmıştır. Kararın ardından TL’de alımlar ivme kazanırken, sepet bazındaki değer kazancı %3 oldu. Bu sabah da TL’de olumlu ayrışma devam etmekte. Belirgin bir şekilde negatif ayrışmanın ardından yapıcı TCMB hamleleriyle TL’ye talep devam edebilir. Kurun, dün takip ettiğimiz 3,54/56 destek bölgesinin altına sarkması durumunda da 4,48 bir sonraki hedef olarak durmakta. Olası yükselişlerde ise 4,6150 direnci tepki gelebilecek seviye olarak izlenebilir. Sonraki direnç 4,65/66 bölgesinde. Önümüzdeki günlerde ABD’de önemli verilerin açıklanacağı haftada bugün gündem sakin. Piyasaların odağında ise İtalya’daki siyasi gelişmeler var. Ki risk iştahı zayıf. ABD on yıllık tahvil faizi %2,90’nın altına sarkarken, Japon Yeni %0,5 civarında değer kazanmakta.Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

TCMB, dün yaptığı açıklamada, para politikası operasyon el çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlandığını belirtti. Böylelikle TCMB, Geç Likidite Penceresi üzerinden fonlamayı bırakarak, haftalık repo ihale faizini yeniden fonlama faizi haline getiriyor olacak. 300 baz puanlık faiz artırımı sonrasında faiz politikasında yapılacak olan sadeleşme adımı, kurun kontrol altına alınması için atılan adımlara yönelik bir iyimserlik yaratarak Türk lirasının değer kazanmasını sağladı. Böylelikle dolar 4,55’li seviyelere kadar geriledi ve TL geçtiğimiz haftaki kayıplarının bir kısmını telafi etti. Bu noktada Türk lirasının dolar karşısındaki değer kazanımını bugün içerisinde de devam ettirmesini ve kurun kısa vadede yeniden 4,55 seviyesine doğru gerilemesini bekliyoruz.

Erken Seçim Kararının Ardından Dolar Nasıl Seyretti?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısından sonra ilk tepki olarak dolar yükseldi. Erdoğan’ın açıklaması üzerine 4,0560 seviyelerine kadar geriledi. Bazı bankacılar erken seçimin kur üzerinde olumsuz bir imaj yaratacağını ifade ederken bazıları ise seçim ile birlikte belirsizliğin ortadan kalkacağını söylemekte. Belirsizlikler de yukarıda belirttiğimiz gibi ekonomiyi olumlu yönde etkileyecek ve doları normal seviyelere taşıyacak manasına gelmektedir.Başbakan Yardımcısı Şimşek’in Londra ziyareti ile Merkez Bankası’nın sadeleştirme kararının eş güdümlü olması, yatırımcılarda pozitif imaj bırakma amacı taşımaktadır.

İlk adımın para politikasında olması manidar fakat yeterli değildir. Hükumet seçim sonrası maliye politikası üzerinde çalışılırsa ivme kaydedilebilir. Fakat sadeleştirme adımı seçime kadar kontrollü gidişi beraberinde getirebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kurdaki yükselişin ekonomik değil, siyasi kararların neticesi olduğunu belirtti.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bloomberg TV’ye verdiği röportaj iki mesaj içermekte;

1- Başkanlığı kazanıp fakat mecliste beklenmedik bir durum olduğunda ne olacağı konusu sorulduğunda, ”Sizin dediğiniz anlamdaki bir neticeye göre hazırlıklarımız şüphesiz olacaktır. A,B,C planlarımız var.” demişti.

2- Erdoğan aynı ropörtajda Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla ilgili soruya, ”Tabii ki Merkez Bankası bağımsızdır. Ancak Merkez Bankası bu bağımsızlığı alıp, yürütmenin başındaki Cumhurbaşkanı’nın verdiği sinyalleri bir kenara koyamaz.”yanıtını vermişti.

Seçim sonrası belirsizliklerin ortadan kalkması üzerine doların normal seviyelerde ilerleyeceği tahminler arasında. Fakat Erdoğan’ın belirttiği gibi kur yükselişinin sebebi ekonomik değil de siyasi ise dolar düşmeyecek şeklinde görüşlerin olması da kaçınılmazdır.

 

 

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ