Haber Bankam

Doğum Yardımı Çocuk Parası 2017’de Kaç Para? Kimlere Veriliyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ödenmekte olan çocuk parası doğum yardımı ödeneğini araştırdık. 2017 yılında doğum yapan aileler, nereye başvurmalı, kaç para ödeniyor, her ay veriliyor mu, tüm detaylar haberimizde..

Doğum Yardımı Çocuk Parası 2017’de Kaç Para? Kimlere Veriliyor?
 • Haberler
 • 15 Mayıs 2017
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 3,67 out of 5)
  Loading...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından uygulanan Çocuk parası uygulaması 15 MAYIS 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için aileye yapılan yardımlardır. Çocuk parası almak isteyen ailelerin bu tarihten sonra canlı bir bebek dünyaya getirmeleri ve çocuk parası alabilmek için başvuru yapmaları şartı aranmaktadır.

Bakanlık tarafından yapılan doğum yardımı Halk arasında çocuk parası olarak adlandırılmaktadır. Peki çocuk parası nasıl alınır, hangi hesaba yatar, yeni doğum yapan annelerin çocuk parası almak için nereye başvurmaları gerekir? Detaylar haberbankam.com ‘da..

Doğum Yardımı Kimlere Verilir?

15/05/2015 tarihinden daha sonra doğum yapan anneler için doğum parası ödenmektedir. Doğum parası alabilmek için annenin canlı bir çocuk dünyaya getirmesi, Türk vatandaşı olması gereklidir. Evlat edinme yoluyla çocuk sahibi olan ailelere bu destek ödenmez. Yine ailenin yukarıda belirtilen tarihten sonra doğan 2., 3., 4. çocukları için ödenen çocuk parası yardımı miktarları farklı olmaktadır.

Çocuk Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Belirtilen tarihten sonra doğum yapan ve şartları taşıyan ailelerin çocuk parası alabilmeleri için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı bulunan İl Müdürlüklerine ve Sosyal Hizmetler Merkezlerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Eğer doğum yapan ailenin Devlet memuru olması durumunda, memurlar kendi kurumlarına, eğer aile Türk vatandaşı olmasına rağmen yurtdışında doğum yapmış ise Türk büyükelçiliklerine veya konsolosluklara başvurma şartı aranmaktadır.

Her ay ödeniyor mu?

Devletin ödeyeceği çocuk parası ilk kural olarak doğum yapan annenin adına ödenmektedir. Eğer doğum yapan anne Türk vatandaşı değil ise, doğum parası babanın adına, anne veya baba ölmüş ise çocuğun velayet altında bulunduğu vasi‘nin adına yatırılmaktadır. Eğer anne sağ değilse veya para babanın, vasinin üzerine alınacaksa başvuru esnasında bu durum belirtilir. Doğum parası her ay ödenmez. Doğumdan sonra bir defaya mahsus verilir.

çocuk parası nasıl alınır

çocuk parası nasıl alınır

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Eğer başvuru sahibi memur ise, doğum raporu ile kurumda bulunan mutemetlik veya muhasebe birimine başvuru yapılır. Bu başvuru sonucunda doğum parası memurun ilk maaşı ile birlikte hesabına yatar. Doğum parasını alma süresi kuruluşun Mal Müdürlüğüne bildirimi sonucunda ödenmektedir. Yine aynı şekilde çocuk parası almak isteyen vatandaş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yaparsa, Mal Müdürlüğüne yapılan başvurular sonucunda ilk ödeme tarihinde çocuk parası hesabına yatırılır.Çocuk Parası Hangi Bankaya Yatırılır? Nasıl Çekilir?

Eğer doğum anne veya baba memur ise çocuk parası memurun maaş aldığı bankanın hesabına yatırılır. Eğer anne ve baba çalışmıyor ise ödeme PTT merkezine yapılmaktadır. PTT merkezlerine yatırılan çocuk parası şahsen müracaat esasına göre ödenmektedir. Para kişinin T.C. Kimlik numaralı kimlik belgesi ile başvurması sonucunda verilmektedir.

Doğum Yapan Anneye Kaç Para Ödenir?

 • İlk doğum için 300 lira,
 • İkinci doğum için 400 TL çocuk parası,
 • Üçüncü, dördüncü ve sonraki doğumlar için 600 lira çocuk parası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ödenmektedir.

Örneğin 3 çocuğu olan bir aile ilk çocuk için 300 TL. + İkinci Çocuk İçin 400 + Üçüncü çocuk için 600 TL. olmak kaydıyla toplamda 1.300 TL. çocuk parası alacaktır. Bu miktar, 2017, 2018 yıllarında belirtilen matrahlar Bakanlık tarafından belirlenmektedir.

çocuk-parası-kaç-para-nereden-ödenir

çocuk-parası-kaç-para-nereden-ödenir

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Çocuk parası almak isteyen ailelerin başvuru şartları taşımaları halinde hangi kurumlara başvuru yapacaklarını yukarıda anlatmıştık. Başvuru esnasında istenen belgeler;

Doğum Yardımı Ödeneği Hakkında Diğer Detaylar

 • Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sisteminde yer alan nüfus kayıtları esas alınır.
 • Kanun Hükmünde Kararname gereğince Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir ve haczedilemez.
 • Başvuru yapan aileleler Gerçek dışı beyanda bulunmaları durumunda veya sundukları belgelerin sahte olması durumunda haklarında Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerine suç duyurusunda bulunulmasını kabul ve taahhüt ederler.
 • Eğer kişi şartları taşımamasına rağmen gerçek dışı beyanda bulunursa, gereksiz yere yapılan ödemeler faizi ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilir.
 • Çocuk parası her ay ödenmez. İnternet üzerinden doğum yardımı sorgulama işlemi yapılamaz. 2017 yılında ne kadar ve kaç para olduğunu ücretsiz telefon hattı olan Alo 144 nolu telefondan ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ