Haber Bankam

Doğalgaz faturasını düşürmek için ne yapılmalı?

Doğalgaz faturasını düşürmek için ne yapılmalı?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Havaların soğuması ile evlerde ısınmak için kullanılan doğal gaz kombilerinin derecelerinin arttırılması sonucunda ay sonunda gelen yüksek miktardaki doğal gaz faturasını düşürmek için neler yapılmalıdır veya doğal gaz faturasını düşürmek mümkün müdür gibi sorulara cevap vermek istiyorum. Soğuk havalarda kombilerin kullanımları ister istemez arttığı için kış aylarına girmeden önce kombilerin bakımlarını muhakkak yaptırmanız gerekmektedir. Zamanında yapılan bakımlar hem kombinizin ömrünü uzatmakta hem de daha az yakmasına yardımcı olmaktadır.

Yoğuşmalı kombi kullanılması;

Yoğuşmalı kombilerin iki farklı avantajı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi diğer kombilere göre daha az yakması diğeri ise çevreye daha az kirletmesi olarak dikkat çekmektedir. Bilindiği üzere insanların yoğuşmalı kombi konusunda yanlış bildiği bir şey ise yoğuşmalı kombilerin her eve takılamaması yönündedir. Belirli bir metre karenin altındaki evlere takılmasının uygun olmadığı hakkında bir yanlış bilgi dolaşmaktadır. Bu yanlış bilgi kirliliği yüzünden insanlarımızın bir çoğu yoğuşmalı kombi kullanmaktan kaçınmasına neden olmaktadır.Termostatlı vana kullanılması;

Yaptığımız yanlışlardan bir tanesi de sıcaklık ayarlarını kombi üzerinden yapmaya çalışmamız olmaktadır. Kombinin ne kadar az ayarının değiştirilmesi demek kombinin daha verimli ve az yakmasına yardımcı olmaktadır. Sıcaklığın arttırılması veya eksiltilmesi gibi durumlarda sizlere yardımcı olacak olan peteklere takılan termostatik vanalar sayesinde kombinizin sıcaklık ayarları ile oynamamış olursunuz.

Evinizi dış cephe yalıtımı;

Evlerinde doğal gazlı ısıtma sistemi bulunan insanların bu ısınma yönteminden yüksek verim alabilmeleri için evlerinin muhakkak iyi bir yalıtım malzemesi ile yalıtım yapılması gerekmektedir. Evin ne kadar ısınması önemli ise bu ısının muhafaza edilmesi bir o kadar da önemlidir. Hangi bölgede olursanız olun evinize yaptıracağınız yalıtım ile kış aylarında doğal gaz faturanızı düşürmeniz mümkündür.

Oda termostatı kullanımı;  

Peteklerinde tesmostatik vana kullananlar belki kullanmak istemeyebilirler fakat oda termostatları sayesinde iyi bir yalıtımı olan evlerin % 15 ile %25 arasında faturalarında azalma olduğu saptanmıştır. Sizde kış aylarında gelen yüksek doğal gaz faturalarından rahatsızlık duyuyorsanız yukarıda belirttiklerimizi gerçekleştirerek daha az doğal gaz faturası ödeyebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ