Haber Bankam

Devletten Öğrencilere Para Yardımı (SED) Başvuruları Devam Ediyor!

Devlet öğrencilere para yardımı yapıyor. 2017 yılında çocuğu üniversitede okuyan ailelere maaş başvurusu için gerekli evraklar, şartlar, burs ve kredi durumları, ilköğretim, okul öncesi eğitim, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için 2017 yılında yapılacak ödemeler haberimizde..

Devletten Öğrencilere Para Yardımı (SED) Başvuruları Devam Ediyor!
 • 3 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Devlet tarafından okuyan öğrencilere para yardımı yapılıyor. Sed adı verilen sosyal ekonomik destek yardımı çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş gibi ödeniyor. Okul öncesi ilkokul, orta okul, lise ve üniversite öğrencilere Devlet tarafından destek sağlanıyor. Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş uygulaması haberimizde.

Okuyan Öğrencilere Devlet Desteği Veriliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca düzenlenen uygulamaya göre, çocuğu okuyan ailelere devlet tarafından belirli oranlarda destek veriliyor. Bu destek miktarları 2017 yılı için aşağıda ki gibidir.

 • Okul öncesi eğitim Devlet desteği  456,28 TL.
 • İlköğretim Devlet desteği 684,41 TL.
 • Orta öğretim Devlet desteği  730,04 TL.
 • Yüksek öğretim 821,30 TL.
 • Aşağıda ki görselde tüm okul ve sınıflara yapılan yardım oranları ve 2017 yılı miktarları mevcuttur.

Çocuğu üniversitede okuyan ailelere maaş başvurusu

Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş başvurusu

Devlet 2017 yılında üniversitede okuyan öğrencilere aylık 821,30 TL. para yardımı yapıyor. Bu yardım Sosyal Ekonomik Destek alma şartlarını taşıyan öğrencilere veriliyor.  Bu yardımdan faydalanmak isteyen aileler gerekli belgeleri hazırlayarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ilgili birimlerine başvurmaları gerekiyor. Başvuru sonrasında aile ile bir ön görüşme yapılıyor. Ön görüşmesi olumlu sonuçlanan ve çocuğu okuyan aileler, yukarıda belirtilen miktarlarda sed adı verilen aylık devlet desteği ödeniyor. Bu destek devamlı bir maaş niteliğinde olmayıp, çocuğun eğitim ve öğretiminin bitmesi ile son buluyor.

Devlet Para Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 1. Çocuğun ve velinin kimlik fotokopisi,
 2. Okuldan alınan öğrenim belgesi
 3. Gerekli ise sağlık raporu,
 4. İŞKUR’a başvurulduğuna dair belge

Yardım yapılan aile ve öğrencilerin durumu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı müdürlükler tarafından 6 ayda bir denetleniyor. Durumu yardım almaya uygun olmayanların maaşları kesiliyor.Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurum ve Kuruluşların 2017-2018 yılı için başvuruları devam ediyor.

Desteğin Amacı Nedir?

Destek çocukların ailelerin yanında eğitim ve öğretime devam etmelerinin sağlanmasıdır.

Desteğin en önemli amacı, ekonomik açıdan durumu olmayan öğrencilerin ve ailelerin desteklenmesi, ailelerin parçalanmasının önlenmesi, çocuklarla birlikte ailelerin yaşamasına fırsat sağlanmasıdır.

Bahse konu yardımlar 2 şekilde ödeniyor. Birincisi bir defaya mahsus olarak yapılan ödeme, ikincisi ise her ay yapılan ödemedir. Her iki ödeme de maaş olarak algılanmamalıdır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

 • ASPB il veya ilçe müdürlüklerine şahsen başvuru yapılabilir.
 • BİMER veya POSTA ile hazırlanan evraklar bu Müdürlüklere gönderilebilir.
 • Bakanlığa direkt olarak yapılan başvurular, ailenin ikamet ettiği yerdeki Müdürlüklere yönlendirilir.
 • Ailenin iş ve gelir durumu hakkında sosyal çevresinde sosyal inceleme yapılmaktadır.

Başvuru Yapan Aileler Neye Göre Değerlendirilir?

 1. Ailenin gelir durumu,
 2. Ailenin tüm giderleri,
 3. Aile bireylerinin sağlık durumları,
 4. Devletten aldıkları diğer destekler,
 5. Eğitim için yaptıkları harcamalar,
 6. Yaşadıkları bölgenin koşulları incelenmektedir.

Geçici ekonomik destekler yılda bir kez en fazla 2 defa yapılmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için http://cocukhizmetleri.aile.gov.tr/uygulamalar/sosyal-ve-ekonomik-destek-hizmeti adresini ziyaret edebilirsiniz. Süreli ekonomik destekler ise 1 yıllık ve daha sonra 2 yıllık periyotlarla yapılmaktadır. Ödemeler başvuru sahibinin Ziraat Bankasında açmış olduğu hesaba yatırılmaktadır.

öğrencilere devlet desteği

Bu yardımlar haricinde Devlet özel okullarda okuyan öğrencilere de belirli oranlarda para yardımı yapmaktadır. Ortalama 2017-2018 döneminde 20 bin lira civarında ücret talep edilen bir okula kaydını yaptıran ve başarılı olan bir öğrenci, okul tarafından verilen burslardan da faydalanması durumunda yıllık 3.000 TL. civarında bir ödeme ile özel okuldan faydalanabiliyor. Devlet Özel Okul Teşvikleri haberimizden bilgi alabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Elıf dedi ki:

  Beende kucuk cocum var eşım asgarı ucret kıracıyım

 2. Hülya Erişimis dedi ki:

  Saygı değer buykulerim ben Gaziantep Şahinbey de ikamet eden 2 kızım Bir de eşim ve ben 4 kişilik birayleyim bu devletin kurslarına uyan uyumlu Bir vadadas okudum düşünüyorum kedimi bildim bileli fakirlik başımda fakat artık yaşım ve saglim iyi değil çocuklarım küçük ihtiyaçların karşılayamıyor um çocuğumun Bir motunu bile almadım hergun usyorum anne diye gelince ölmek istiyorum fakat ne yapacagimda bilmiyorum kedime Bir şey istemiyorum fakat çocuklarımı için sizlerden ve devletinden destek bekliyorum saygılarımla bizi yöneten devlet buyklerime

  1. Site dedi ki:

   Burdan yardım yapılmıyor devlet kurumlarına başvurun.

BİR YORUM YAZ