Haber Bankam

Devlet hastanelerinde geleneksel tedavi uygulamaları

Devlet hastanelerinde geleneksel tedavi uygulamaları

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları adıyla yayınlanan yönetmelikten sonra ilk etap da İstanbul, Ankara ve Kayseri’de uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda İstanbul bağcılar devlet hastanesinde Geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezi açılarak hizmete girmiştir. Bu merkezde geleneksel 15  tedavi yönteminden akupunktur, kupa, sümük, larva, fitoterapi, mezoterapi ve hipnoz yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır.

5000 yıllık bir tarihe sahip olan geleneksel tedavi yöntemlerinin daha hijneyik şartlarda ve eğitimli personel tarafından uygulanması için hazırlanan projeye ilginin büyük olduğu açıklanmıştır. Bağcılar da bulunan geleneksel tıp merkezine bir ayda 200 ün üzerinde hasta başvuru yapmıştır.SGK ‘nın geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezinde yapılan tedavi ücretlerini karşılamadığı için buralarda yapılan tedavi ücretleri hastalar tarafından ödenmektedir. Seans başı ücretin alındığı tıp merkezleri özel hastanelere oranla çok düşük ücret talep etmektedir. Özel hastanelerde 150 liradan başlayan seans ücretlerine karşı bu tür merkezlerde seans ücretleri 40 ile 75 lira arasındadır.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezinin yöneticisi Dr. Tayfur Kanat merkeze gelen hastaların ağırlıklı olarak migren, eklem ağrısı ve depresyon şikayetlerinin olduğunu belirtirken aynı zamanda gelen hastaların % 60 ‘ını bayanların oluşturduğunu belirtmiştir. Migren tedavisinde akupunktur ve hacamat tedavisi ile vücudundaki ağrılı bölgelerdeki pis kanın kupalar yardımı ile atıldığını aktarmaktadır.

Merkeze gelen hastalara ayrıca müzik tedavisi uygulandığından bahseden Kanat Hastanın hastalığına ve burcuna göre farklı müzik dinletildiğini belirterek mesela depresyon ve migren hastaları için UŞŞAK makamı dinletilerek sakinleşip gevşemesi sağlanmaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ