Haber Bankam

Devlet KOBİ’lere Faizsiz Kredi Desteği Sağlıyor!

Kobi’lere Devlet kuruluşları, Devlet bankaları ve özel bankalar tarafından birçok farklı destekler veriliyor. En son 2017 yılında KOSGEB 50 Bin Lira Faizsiz İşletme Desteği Sağladı. Halkbank halen sıfır faizli kredi veriyor. İşte Esnaflarımız için KOBİ avantajları..

Devlet KOBİ’lere Faizsiz Kredi Desteği Sağlıyor!
 • 1 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Devlet tarafından desteklenen ve neredeyse  yok denecek kadar az olan faiz oranlarıyla kobi işletme sahiplerine KOSGEB ve Hazine Müsteşarlığı tarafından desteklenen faizsiz kredi imkanlarını kobi işetmelerine sunmaktadır. Türkiye Halk Bankası tarafından da kredi imkanlarının sağlandığı bu kredilerden belirlenmiş şartları taşıyan tüm kobiler yararlanabilmektedir. İşletmenin ihtiyaç duyduğu tüm ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının döner sermaye ile karşılandığı kredi sisteminde hemen hemen her ihtiyaca uygun devlet destekli kredi imkanlarını sunabilmektedir. Peki bu devlet destekli kobi kredisi nasıl alınır? Sorusunun cevabı nedir beraber yanıtlayalım.

Devlet Destekli Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet kobi işletmelerinin ihtiyaç duyduğu finans kaynağını birebir karşılamasa dahi, kullanılan banka kredisinin ana paranın vadeden doğan faiz oranının büyük bir bölümü devlet hazinesi tarafından karşılamaktadır. Bu kredi ister anlaşmaya varılmış özel sermayeye sahip kurumlardan alınmış olsun, isterse devlete ait kamu gelirli bankalardan sağlanmış olsun yeterli koşulları sağladığı takdirde vade süresinden doğan ana para faiz oranlarının büyük bir bölümü devlet hazinesi tarafından  karşılanacaktır. Önceki yıllarda da olduğu gibi 2017 yılında da kobilerin ihtiyaç duyduğu finansman kaynağını faizsiz olarak karşılamaya hazır olan 2 devlet kurumumuz mevcuttur. Bunlardan ilki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme Kurumu olarak hayatımıza giren KOSGEB, bir diğeri ise TESKOMB kurumunun altında bulunan ESKKK yani Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifidir. Bu iki devlet kurumu neredeyse yüzde sıfır faiz oranıyla kobi işletmelerinizin finansman ihtiyacını karşılayacaktır.

Türkiye Halk Bankası Devlet Destekli Kobi Kredisi Fırsatları

Halk Bankası Bakanlar Kurulu Kararı ile kobilere Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile yıllık %4 veya  %5 oranlarıyla vade süresine göre değişiklik gösteren tam 150.000 TL işletme kredisi vermektedir. 60 aya kadar çıkabilen vade oranlarıyla işletmenizin ihtiyaç duyduğu araç bakım masrafları, hammadde ihtiyaçları,  veya sermaye olarak kullanabileceğiniz kredi tutarının, yıllık faiz oran tutarı Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacaktır. Kobileirn ihtiyaçlara yönelik çekeceği kredi tutarında yardımcı olmak için Türkiye Halk Bankası Kredi Paketlerini hazırlamış bulunuyor. Kredi paketleri şu şekilde;

 • İşletme sahiplerinin döner sermaye veya ham madde alımları için 24 ay geri ödeme vade seçenekleriyle 150.000 TL’ye kadar işletme kredisi.
 • Kobi işletmesinin ihtiyaç duyduğu işletmeye alınacak olan yeni makine araç alımları için 60 ay vadeli en fazla 150.000 TL limitli tesis kredisi
 • Ülke ekonomisinin en büyük etmenlerinden olan kobi işletmelerinizi büyütme yoluna girdiğiniz takdirde devlet tarafından 12 ay ödemesiz ve 36 ay geri ödemeli olacak şekilde tam 150.000 TL istihdam kredinizi sağlayacaktır.
 • İhracat yapmaya hazırlanan kobiler için ise devlet tarafından bir büyük destek daha! Üretmiş olduğunuz ürünü yurt dışına ihracat etmek için alacağınız ham madde veya motorlu ekipman makine alımlarınız için devlet tarafından sağlanan destek 1 yıl ödemesiz olmak üzere 48 ay vadeli olarak tesis kredisi sağlamaktadır.
 • Kısa süreli vadelerde ihtiyaç duyduğunu finans kaynağını ise devletimiz iskonto kredisi olarak adlandırmaktadır.
 • 0 km yada 3 yaşına kadar taşıt satın almak isteyenler ile 5 yaşına kadar otobüs ile ağır vasıta almak isteyen kobi işletme sahipler için Taşıt Edinme Kredisi sunulmaktadır.
 • Taşıtlarını servis aracı olarak kullanacak olan esnaflarımı 10 yaşına kadar olan araçları 36 ay vadeyle servis aracı yenileme kredi paketiyle yenileme imkanı bulabilirler.
 • Sahip olunan ticari araçlarınızın yıllık bakımı gelmiş, lastik yenileme, yedek parça alımı, ve benzeri tüm bakım onarım masraflarınız için 48 ay vadeli bakım ve onarım paketinden faydalanabilirsiniz.


Türkiye Halk Bankası Kobi Kredisinde Başvuru Aşamaları

Türkiye Halk Bankası yukarıda belirtilmiş olan kredi paketleri dahilinde krediye başvuracak olan kobi işletme sahiplerine 12 ay vadeli geri ödeme seçenekleriyle %4 faiz uygularken 12 – 60 ay arası vadeli kredi seçeneklerinde %5 faiz uygulamaktadır. Esnaflar için 100.000 TL – 150.000 TL arasında finans kaynağı sağlayan halk bankasının kredi imkanlarından yararlanmak için gerekli  şartlar anlatalım. Halk Bankası ister Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından , isterse meslek odasına kayıt olan ve odanın belirlemiş olduğu sınırlar dahilinde ticari faaliyet gösteren kobiler yarar sağlayabilecektir.

 • İl k olarak kobi işletmesi meslek odasına dilekçe ile devlet desteğinden yararlanmak istediği belirten bir yazı vermelidir.
 • Meslek odanıza vermiş olduğunuz dilekçe oda tarafından onaylanır ve dilekçeniz Türkiye Halk Bankasına gönderilir. Banka tarafında kobi işletme sahibinin kredi notu sorgulanır, kredi notundan olumlu yanıt çıkarsa aşağıda belirtilen belgeleri getirmesi istenir. Bu belgeler ise bağlı bulunduğu meslek odasına ait kayıt olduğunu gösteren belge, vergi levhası ve nüfus cüzdanı fotokopisi, 30.000 TL den yukarı kredi başvurusunda bulunacak olanların ipotek değeri olan mal mülk gösterimi, esnafın mali durumuna göre en az 2 kişiyi bordrolu kefil olarak göstermelidir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kobi Destek Kredileri

Herkesin bildiği gibi KOSGEB ülke ekonomisinin kötü gidişatına son vermek ve girişimleri artırıp devlet desteği ile ülke ekonomisini canlandırmak için esnaf, manav, taksici gözetmeksizin tüm esnaf ve kobilere yüzde sıfır faizli kredi imkanı sunmuştu. 20.000 TL – 50.000 TL arasında tamamen faizsiz ayrıca 1 yıl gecikmeli ödeme imkanlarını sunmuştu. Devlet KOSGEB kurumunu bu iş için aracı olarak seçmiş ve şartlara uygun olan birçok kobilere faizsiz kredi desteği imkanı sunmuştur.

KOSGEB Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Şartlar

 • Başvuru yapan kişinin kesinlikle devlete Sosyal Sigorta Kurumu vergisi de dahil olmak üzere hiçbir borcunun olmaması gerekmektedir.
 • Faizsiz kredi almaya hak kazanan esnafın başvurduğu banka tarafından mutlaka kredisi sorgulanır, şayet banka kredi notunu yeterli bulmazsa kredi onayını vermez bu yüzden kobinin kredi notunu mutlaka yüksek tutmanız gerekmektedir.
 • Kobinin daha önce devlet destek veya kredilerinden yararlanmamış olması gerekmektedir.

KOSGEB %0 Faizli Kobi Kredi Başvuruları

Her yıl verilen yüzde sıfır faizli işletme kredisi işletme destekleme kredisi bu yıl için verilip verilmeyeceği tartışılırken verileceği takdirde nasıl başvuru yapmanız gerektiğini anlatalım

Kosgeb sıfır faiz desteklemeleri sitesine girdiğinizde vergi numaranız ve vergi levhanızda yer alan başlama tarihinizle ilk olarak sisteme girişiniz sağlamanız gerekmektedir. Bilgilerinizi girdikten sonra karşınıza size ve işletmenize ait olan bilgiler önünüze gelecektir. Bu formda yer alan boş alanları işletme kimliğiniz olan vergi levhanız ve nüfus cüzdanınızda yer alan kimlik bilgileriniz ile doldurmanız istenecektir.Başvurunuzu tamamladıktan sonra  diğer kobi işletmelerinin  başvurularının bitmesini beklemelisiniz.             Son başvuru gününden 10 gün sonra KOSGEB büyük ihtimalle devletten destek almaya hak kazanan işletmeleri açıklayacaktır. Bu bilgilendirme büyük ihtimalle SMS yoluyla sağlanacaktır.

Eğer kuruluşunuz KOSGEB’e üye değilse, bu bağlantıdan üyelik işlemleriniz başlatabilirsiniz.

Kobi kredisi almaya hak kazanan işletmeler ilk olarak kosgeb veri tabanına kayıt olmaları gerekmektedir. Daha sonra kayıt  olduğu kobi veri tabanına kayıt olduğu kullanıcı ası ve şifre ile giriş yapıp kobi beyannamesi doldurma ve güncelleme yaparak doküman çıktısını almalıdır. Bu belge ile kuruma şahsen başvurma yeterli olacaktır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. İbrahim dedi ki:

  Kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği için hibe destek kredisi nasıl alabilirim

BİR YORUM YAZ