Haber Bankam

Devlet 20.000 TL Konut Birikim Desteği Veriyor !

Devletten 20 bin TL destek alarak kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz . Tercih ettiğiniz bir bankadan hesap açmanız yeterli işte ayrıntılar…

Devlet 20.000 TL Konut Birikim Desteği Veriyor !
 • Ekonomi
 • 29 Mayıs 2018
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Günümüzde pek çok kişi ev alma hayali kurarken bu destek ile hayallerine kavuşmak artık çok kolaylaşıyor.Meclisteki torba yasasına  göre devlet en fazla 15 bin destek sağlarken bu oran % 25 arttırılarak 20 bin TL destek vermesi sağlandı. 250 TL den başlayan taksitlerle dar gelirlilere de umut kapısı oluyor.

Bankada birikimini yapmış vatandaşlar devletten destek görüyor.  Birikiminizi  ev almaya karar verdiğinizde devletten 20 bin TL ye  ve  düşük faizle kredi çekme imkanına da sahip olabilecek .   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı   ailelerin ev sahibi olabilmeleri için başlatılan ‘Konut Hesabı ve Devlet Katkısı uygulamasında 13 bin hesaba ve 81 milyon lira birikime ulaşmış ve yeni düzenlemeyle desteğin maksimum  oranının % 20’den %25′ e miktarının  da 15 bin liradan 20 bin liraya yükseltilmesi vatandaşları sevindirecek , ev almayı daha da cazip kılacak.

Ayrıca bu konuda 2 destek daha geliyor düşük faizli kredi çekme imkanları için ve bu sözleşmelere dayalı maddelerin düzenlenmesi için bakanlar kurulundan yetki alınacak.

EN AZ 3 YIL KRİTERİ

‘Konut hesabı ve devlet katkısı ‘ uygulamasında mevcut sistemde en az 3 yıl kalma şartı bulunuyor. En karlı olanı 5 yıl sistemde kalmak ve devletten 20 bin TL desteğe sahip olmak yıllar azaldıkça devletin belli oranlarda her yıl için yüzdelik olarak bir azalmaya bağlı olarak destek miktarında düşüş olacak.Uygulamanın mayıs 2016 da başladığını göz önünde bulundurursak 2019 yılında ilk destek paraları hesaplarına geçecektir.

YAŞ SINIRI

18 yaş altındakiler için velisi  tarafından bankada hesap açılarak birikim yapılabiliyor. Ortak bir hesap açılıp birikim yapılması mümkün olmamakla beraber hesabı açılan kişinin üzerinde tapu bulunmaması gerekmektedir. Hesap açılan bankadan başka bir bankaya para transferi gerçekleşmemektedir bu nedenle bankayı iyi seçmeleri gerekiyor.MAKSİMUM 30 BİN

Hesabını açtıran kişi ilk açılışta en fazla 30 bin tl ye kadar para yatırabiliyor.Hesabı açtıran kişiler diledikleri gibi 3 ayda bir ya da her ay miktarı en az 250 en fazla 2500 tl olacak şekilde  yatırabiliyor. Aylık olarak ödemek isteyenler bir yıl içinde 3 kez ; 3 aylık ödeme yapmayı tercih edenler ise yılda 1 kez ödeme yapmadıkları takdirde devletten destek göremiyor. Çektiğiniz para sonrasında ya da  ödememe hakkını kullandığınızda  hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en düşük  tutarlar toplamından az olması halinde, hesabınıza devlet katkısı ödenmiyor.

düşük faizli kredi

Konut birikim hesabı açın

ŞARTLAR NELER?

 •  TL cinsinden bankada hesap açtırılması
 • Hesap açılacak kişinin üzerinde tapu bulunmaması
 • Kişi 18 yaşından küçükse velisi tarafından hesabın açtırılması
 • Yurt dışında yaşayan kişilerin Türkiye’de kurulu bankalardan birinin  kendi ülkesinde olan şubesinde hesap açtırması
 • Gerekli belgelerin kontrolünden sonra en geç 2 ay içerisinde para alınabilecek
 • Konut hesabı açtıran kişi  hesapta biriken parayı bir yılda  en fazla iki kez çekebilir

KONUT BİRİKİM HESABI HANGİ BANKALARDA AÇILABİLİR ?

Devlet katkısı için açılacak hesapların TL cinsinden olması ve yurt içi şubelerinde açılabilmektedir.

 • Ziraat bankası konut birikim hesabı,
 • Finansbank konut kredisi hesabı,
 • İş bankası konut birikimi hesabı,
 • Denizbank konut hesabı,
 • Halkbank konut hesabı (devlet destekli)

Bu hesaplardan birini açanlar devletten konut birikim kredisi alabilirler kişilerin yaş sınırını da göz önünde bulundurarak 18 yaş altındakilerin hesabının velisi tarafından açılması gerekiyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ