Haber Bankam

Denetimli Serbestlik 3 Yıla Çıkacak mı? 5 Yıl Ceza İndirimi Var mı?

Denetimli Serbestlik 3 Yıla Çıkacak mı? İlk defa suç işleyenlere 5 Yıl Ceza İndirimi Var mı? 2017 yılında denetimin 3 yıla uzatılması için ve 5 yıllık ceza indirimi için imza kampanyası başlatıldı. Peki son durum ne?

Denetimli Serbestlik 3 Yıla Çıkacak mı? 5 Yıl Ceza İndirimi Var mı?
 • 11 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 4,33 out of 5)
  Loading...

Geçtiğimiz dönem 1 yıldan 2 yıla çıkarılan Denetimli Serbestlik süresinin 3 yıla çıkması için imza kampanyası düzenlenirken, cezaevlerinde bulunan hükümlüler ve aileleri tarafından Denetimli Serbestlik 3 yıl oldu ve 5 yıl ceza indirimi müjdesi verilmesini bekleniyor.

Ancak Adalet Bakanlığınca 2017 yılında Denetimli Serbestlik yasasının 3 yıla uzatılması gibi bir atılım yapılmış değil. Şuan itibaren Açık Ceza İnfaz Kurumlarına bulunan ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunmasına rağmen Açık Cezaevinde kalma şartlarını taşıyan hükümlüler, bazı suçlar haricinde koşullu salıverme tarihlerine 2 yıl süre kaldığında İnfaz Hakimliklerinin kararı ile Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüklerine gönderilmektedirler.

DENETİM SÜRESİNDE HÜKÜMLÜLER NE YAPIYOR?

Hükümlüler açık cezaevlerinden Denetimli Serbestlik şube müdürlüklerine sevk edilirken, kendilerine belirli bir yol süresi veriliyor ve bu süre içerisinde teslim olmaları talep ediliyor. Belirlenen yol süresi içerisinde Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğüne teslim olmayan hükümlüler hakkında firar işlemleri yapılıyor.

Denetimli Serbestlik Müdürlüklerinde ise, hükümlüler hakkında bir denetim programı hazırlanıyor. Bu plan hazırlanırken, belirlenen risk ve ihtiyaçlar göz önüne alınıyor. Denetim planında hükümlünün kontrolü, uyması gereken kurallar, yükümlülük süresi, iş birliği yapılan kurumlar yer alıyor. Bu plan hükümlünün teslim olduğu gün veya en fazla 5 iş günü içinde hazırlanıyor ve hükümlüler tebliğ ediliyor.

elektronik kelepçe uygulaması

Eğer hükümlü dışarıda herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor ise, çalışmasına ilişkin evraklar Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğüne teslim ediliyor. Yapılan denetim planına göre hükümlü belirli günlerde, kolluk kuvvetlerine imza atarak ve sigortalı bir işte çalışarak denetim süresini tamamlayabiliyor.

Herhangi bir işte çalışmayan hükümlüler ise denetim süresinde, Müdürlük tarafından kendisine verilen işleri yaparak çalışıyor. Bu işlere örnek olarak hükümlüler, Adliye, Belediye, Nüfus Müdürlüğü gibi kamu kuruluşlarına çalışmak için gönderiliyor.

Hükümlünün çalışıp çalışmayacağı ve hangi günler hangi kolluk kuvvetlerine imza atacağı, aldığı cezaya, tahliye süresine ve diğer hususlara göre denetim raporunda belirleniyor.

Denetimli Serbestlik 2 Yıla Çıkarıldı

Daha önce denetim süresi 1 yıl iken, 671 sayılı kanun hükmünde kararname ile bu süre 3 yıla çıkarıldı. KHK şu şekilde idi.

MADDE 32- 13/12/2004 tarihli ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.“GEÇİCİ MADDE 6- 1/7/2016 tarihine kadar işlenen suçlar bakımından; 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun kasten öldürme suçları (madde 81, 82), üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar (madde 102, 103, 104, 105), özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (madde 188) ve İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar hariç olmak üzere, bu Kanunun;

a) 105/A maddesinin birinci fıkrasında yer alan “bir yıl”lık süre “iki yıl”,

b) 107 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “üçte iki”lik oran “yarısı”,

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/08/20160817-18..htm

Bu düzenleme dışında denetimli serbestliğin 3 yıla çıkarılmasına ilişkin yeni çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler de herhangi bir değişlik yapılmadı. Bu kararname de bahsedilen 2 yıl süresi de, yukarıda belirtilen suçları kapsamıyor.

Geçtiğimiz günlerde medyanın gündeminde 10 bin mahkum açık cezaevine çıkacak, 3 bin hükümlü tahliye olacak şeklinde haberler yayınlandı. Bu haberler sonucunda bazı çevrelerce denetimli serbestlik 3 yıla çıkıyor, 5 yıl ceza indirimi gelecek şeklinde yorumlar yapıldı ancak durum böyle değildi. Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Düzenlemesi 694 KHK hakkında ayrıntıları okuyabilirsiniz.

Denetimli Serbestlik 3 Yıla Çıkarılacak mı?

Yukarıda da anlatıldığı üzere 5275 sayılı kanunda, denetimli serbestlik kanununda bu yönde bir düzenleme yapılmış değil. Change o r g isimli web sitesinde denetim süresinin 3 yıla çıkarılması için imza kampanyası başlatıldı. Ancak daha önce yapılan açıklamalar da eğer denetim süresi 3 seneye çıkarılsa, toplamda 5 yıl ceza alan bir şahıs, hiç cezaevine girmeden, 1/2 indirim alacak ve koşullu salıverme süresine 2,5 yıl kalmış olacak. Bu kapsamda suç işleyen şahıs hiç cezaevine girmeden denetimden tahliye olacak. Bazı kesimler ise denetimin 3 yıla çıkarılmasının cezanın caydırıcılığını ortadan kaldıracağını düşünmekteler.  Eğer denetimin 3 yıla çıkarılmasına ilişkin bir düzenleme yayınlanırsa, haberbankam.com olarak son dakika olarak yayınlayacağız.

5 Yıl Ceza İndirimi Yapılacak mı?

Denetimli Serbestliğin 3 yıla çıkarılması haricinde, mahkumların talep ettiği bir diğer husus ise, genel af getirilerek, 5 yıl ceza indirimi yapılmasına yöneliktir. Bu indirim yapılırsa, ceza infaz kurumlarından binlerce mahkumun tahliyesi gündeme gelecek. Ancak 2017 yılında 5 yıl ceza affı veya indirimi hususu da doğru değil. Hükumetin gündeminde böyle bir görüşme veya düzenleme yapılmadı. 5 yıl ceza affı için şuan hükümet ve meclisin temkinli yaklaşması sebebiyle bu af şimdilik askıda bırakıldı.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Kemal dedi ki:

  Ben bir vatandaş olarak burdan tüm yetkilere sesleniyorum kardeşim van m tipi ceza evi de yatiyor allah rızası bir af verin millet perişandır herkes yerde yatiyor buna bir çare bulun ….

 2. Af af af dedi ki:

  İnşallah bu imkanı saglarsiniz benim eşimde mahkum 3 yıla çıkarsa eşim hemen cikicak Allah aşkına duyun sesimizi

 3. Mahkum dedi ki:

  Allahım duy sesimizi syn: Cumhurbaşkanı 3 yıl yap denetimi en azından 2 tane körpe kuzum var.. eskiden kavga ettim çocuklarımız çekiyor yalvarırım

 4. olgin dedi ki:

  Ceza evinden izinli olarak çıktım sayın cumhur baskanim bize sadece 1 kere şans t animanizi istiyoruz.

 5. Hakan Karadeniz dedi ki:

  Bende açık ceza evinden izne cıktım yatmaya yer yok indirim yada denetimlik verin yada ranzamızı bilelim cezamızı yatalım rahatça sayın cumhurbaşkanım mahkumun sesi olun artık

 6. Zeynep dedi ki:

  Umutlarımızla neden oynuyorsunuz herkez bir taraftan bişe diyo bişe olduda yok bi yetkili çıkpta. Af çıktı diyene kadar. Cumhur başkanım hani siz halkın sesiydiz neden kayıtsız kalıyorsunuz duymamazlıktan geliyorsunuz sizde ceza evinde yatan bir mahkumduz oranın nasıl bir yer oldunu çok iyi biliyonuz. Sahipsizlik çok zor allah kulana merhemet eder gözyaşlarımız dinmiyo yaşayan bir ölüyüz

 7. Zeynep dedi ki:

  Sayın cumhur başkanımız sizde bir zamanlar mahkumduz mahkumun halinden mahkum anlar deyilmi verin artık ceza indirimi sahipsizlik çok zor allah kuluna meehamet ediyo

 8. Kenan dedi ki:

  Her insan bir kezde olsa af edilmeyi hak eder bende mahkumum ıslah olduk benim kımse den umudum yok allah bize yeter

 9. bilal dedi ki:

  denetim serbeslik kesin 3 yıl olması lazım

 10. hazal furuncu dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanımız sana olan sevgimiz saygımız sonsuz bağlılığımızın karşılıgı olarak ALLAH için ver şu 3 yıl denetimli serbestliği

 11. barış dedi ki:

  Denetim serbeslik 3 yıl olurmu bence devlet yapmalı bu bir şans ol son tanısınlar mahkuma

BİR YORUM YAZ