Haber Bankam

Dar Gelirli Vatandaşa Devlet Destekli Konut Projeleri Devam Ediyor!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca evi olmayan dar gelirli vatandaşa sosyal konut projeleri kapsamında ev imkanı sağlanıyor. 270 ay vade ile satışa sunulan konutlar sayesinde vatandaş kira öder gibi ev sahibi oluyor.

Dar Gelirli Vatandaşa Devlet Destekli Konut Projeleri Devam Ediyor!

Aile Bakanlığının sosyal konut projesi kapsamında dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik projeleri devam ediyor. Ev sahibi olmak isteyenler için sağlanan destekler ile aylık düşük miktarlarda taksitlerle ev sahibi olmak mümkün.

Sosyal Konut Projesi; yoksul ailelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan ve TOKİ İdaresi ile yürütülen projeler olup, dar gelirli vatandaşlarımıza 1+1 veya 2+1 büyüklükte konutlar inşa edilmektedir.

PROJEYE NASIL BAŞVURULUR?

Sosyal konut projesinin planlandığı illerimizde yapılan evler belli bir yapım sürecinden sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ilan ediliyor. İlanda başvuru şartları, aylık ödemeler ve başvuruların nasıl yapılacağı bildiriliyor.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

Sosyal Konut Projesi başvuruları ilanın yapıldığı SYDV’na veya başvuru ilanında bildirilen makamlara yapılıyor. Eğer ilan İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca yapılmışsa başvurular İl Merkezine, veya başvuru ilanında belirtilen konutların inşa edildiği Vakıflara yapılıyor.ŞARTLAR NELER?

Başvuru ilanlarında gerekli şartlar ayrıca belirtilse de, genelde 3294 sayılı kanun gereğince muhtaç ve fakir durumda oldukları belirlenen kişiler arasında noter huzurunda çekiliş yapılıyor. Başvuranlar arasında çekilişi kazanan kişiler için ASIL LİSTE ve YEDEK LİSTE oluşturuluyor.

Kişilerin ayrıca 3294 sayılı yasa kapsamında fakir ve muhtaç olduklarına karar verilmiş olması şartı aranıyor.

6891 Sayılı Yasada şu madde yer almaktadır;

Ayrıca, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmakla veya bu kuruluşlarca aylık veya gelir bağlanmış olmakla birlikte, Fon Kurulunca belirlenecek ölçütlere göre; hane içindeki kişi başına düşen geliri, onaltı yaşından büyükler için belirlenen aylık net asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişilerden fakir ve muhtaç durumda bulunanlar da bu Kanun kapsamındadır.

Toplam vade 270 aydır.

Peşinat veya kefil talep edilmez.

Devlet Bankalarının Konut Kredileri

Devlet Bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bank tarafından evi olmayan vatandaşlara satın almak istedikleri evin %80’i oranında kredi desteği sağlanıyor. Devlet bankalarının konut kredileri özel bankalara oranla daha az faiz oranına sahip.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ