Haber Bankam

Damızlık Sığır Yetiştiriciliğine Hibe ve Destek Veriliyor!

Büyükbaş hayvancılık sektöründe damızlık sığır yetiştiriciliği için hibe destek verilmeye devam ediyor. Peki Nasıl başvuruluyor? Ne kadar ödeme yapılıyor? Ayrıntılar haberbankam.com ‘da.

Damızlık Sığır Yetiştiriciliğine Hibe ve Destek Veriliyor!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım konusunda sağladığı birçok desteği hayvan yetiştiricilerine de sağlıyor. Damızlık düve , etçi düve , süt sığırı yetiştiriciliği halen sürdürmekte olan veya sıfırdan bu işe başlamak isteyen girişimcilere devlet ülke genelinde gerekli şartları taşıyan hemen hemen herkese devlet desteği ile düşük faizli işletme kredileri vermektedir. Canlı olmak kaydıyla büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için tüm damızlık sığırcılık için ihtiyacınız olan bütün giderlerin karşılanmasında etkin rol oynayacak bu kredi desteğini alabilmeniz için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının belirlemiş olduğu bazı hususlara uymanız gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2016 Ağustos tarihli 29790 sayılı resmi gazetede yayınlanmış olan şartlara riayet edildiği takdirde devlet tarafından kredi desteği almanız kolaylaşacaktır. Devlet destekleri haricinde 2017 Yılında Hayvan Kredisi Veren Bankalar ve Şartları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Damızlık Sığırcılığı Desteklemeleri Neleri Kapsıyor?

Damızlık olarak alacağınız hayvanlarla isterseniz et besiciliği isterseniz süt sağımı yapın gerekli koşulları taşımanız durumunda T.C Ziraat Bankasından veya Tarım Kredi Kooperatiflerinden Damızlık sığırcılığı kredi desteğini alabilirsiniz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl yenilenerek resmi gazetede yayımlanan “ Tarımsal Alana Yönelik Yatırımların Desteklenmesi” sebebi ile her yıl olduğu gibi bu yılda tarımsal yatırımlara destek devam etmektedir. Resmi gazetede yayınlanan kararnameye göre devlet 3 alanda çiftçilerine yardım edecektir. İlk olarak damızlık olarak alacağı hayvanlarla süt sağımı gerçekleştirecek olan çiftçiler, ikinci olarak alınacak sığırları etçil üretim için kullanacak olan çiftçiler, üçüncü olarak alacağı düveleri damızlık olarak yetiştirecek olan çiftçilerimiz. Bu üç ayrım arasından herhangi birisinde girişim de bulunacak çiftçilerimiz için kredi alma şartları aşağı yukarı aynı şartları taşıyor. Kredi almak için istenen şartlar her ne kadar aynı olsalar bile alınacak olan büyükbaşlarda ki nitelikler tamamen birbirinden farklıdır.

Damızlık Süt Üretimi Yapmak İsteyen Çiftçilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar!

Damızlık olarak süt üretimi yapmak isteyen çiftçilerimiz bakanlığın belirlemiş olduğu iki cins damızlıkları alabilir. İlk olarak yurt içinde doğmuş şartı aranarak siyah yada kırmızı renk ayrımı gözetmeksizin holstein ırkı veya jarsey ırkından gelen sığırları almak zorundadır. En az 5 sığır almak zorunda olan çiftçiler belirtilen ırklar dışında sığır almak isterlerse bakanlığın koymuş olduğu şartları taşıması gerekmektedir. Şartlardan ilki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulmuş olan HAYBİS adı verilen sistemde kayıtlarının bulunması, hiç doğum yapmamış yada il yavrusuna gebe olmalı bu şartları taşımıyorsa en fazla bir kere doğum yapmış olan, son olarak alınacak olan damızlık sığırların en fazla 36 aylık olması gerektiği koşulunu koymuştur.

Buna nazaran manda almak isteyen çiftçilerin şartları daha esnektir. Manda için aranan şartlardan ilki ilk yavrusuna gebe olan yada en çok bir doğum yapmış olması, alınmak istenen manda en fazla 48 aylık olmalıdır.İstenilen şartlarda süt sığırı veya manda alacak olan çiftçilerimize yeterli gelmeyen bazı alanlar içinde kredi yardımında bulunulacaktır. Bunlardan bir kaçı hayvanlar için yeni yapılacak olan ahır veya var olan ahırın yenilenmesi , tadilat ve bakım masrafları, çeşitli motorlu makineler ve süt sağım teknolojisinde gerekli ihtiyaçların karşılanması, süt sığırlarının besin ihtiyacını karşılamaya yönelik besin bitkilerinin üretimi ve benzeri faaliyetler için bakanlık tarafından ikinci kredi yardımı yapılabilecektir.

Damızlık Etçil Üretimi Sağlayacak yada Konbine Olarak Sığır Yetiştiriciliği Yapacak Çiftçiler!

Süt üretimi yapacak olan çiftçilerimizle hemen hemen aynı şartları taşısa da satın alınacak olan hayvanların bu başlığımızda farklıdır. Etçil üretim için çiftçilerimizin alacağı büyükbaş hayvan cinsleri; Angus, Hereford, Brown swihs, Limuzin, Şarole, Montbeliard, Simental olmak üzere toplamda 7 ırktan oluşmaktadır. Ayrıca daha önceden belirttiğim gibi bu hayvanların bakanlığın kontrol denetim sistemi olan HAYBİS sisemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Cinsleri belirtilen büyükbaş hayvanların süt üretimi yapacak olanların alacağı hayvanların niteliklerini taşıması kesin şartlardandır. Doğum sayıları ve yaşları önem arz eden havyalar en fazla bir doğum veya ilk gebeliğini halen yapıyor olma şartı aranırken yaş bakımından ise 36 ay şartı burada da korunmaktadır.

Yine ek olarak etçil üretim sağlayacak olan çiftçilerimize alacakları sığırların amaçlarına göre ihtiyaç duydukları alanda kredi desteği sağlanacaktır. Etçi sığır tesisi kuracak olan çiftçilerimizin enerji olarak ihtiyaç duydukları güneş sistemi kurulumunda, konbine sığır alacaklar için ise hem güneş sistemi hem de biyokütle enerji sistemi için kredi desteğine başvurabilirler. Genel olarak çiftçimizin ihtiyaç duyduğu özellikle motorlu ve motorsuz sağım bakım hayvan ekipmanları için devlet desteğine her zaman için başvurulabilmektedir.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Yapmak İsteyen Çiftçiler!

Damızlık düve yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimiz için resmi gazetede yayınlanan son madde bu konuyla alakalı. Kararnameye göre damızlık olarak düve yetiştiriciliği yapmak isteyen ve sıfırdan başlayan çiftçiler için en az 50 baş sığır alması gerektiğini vurgulamakta ve dişi dana almaları gerektiğini belirtmektedir. Aynı madde de halen düve besiciliği yapmayı sürdüren ve hayvanlarını çoğaltmak isteyen çiftçilerimizin indirimli kredi desteklemelerinden faydalanabilmeleri için elindeki sayı ile birlikte dişi danalarının sayılarını 50 ve üzerine çıkarması gerektiğini vurgulamakta. Yine aynı madde de söylenen ve daha öncede belirtmiş olduğum gibi alınan hayvanların HAYBİS yani Hayvan Takip Sisteminde küpe numaralarının kayıt altında olmaları son derece önem arz etmektedir. Her konu başlığında olduğu gibi bu başlık altında belirttiğimiz şartları taşıyıp damızlık düve yetiştiriciliği yapmak isteyen yetiştiricilerimiz için bu yatırımlar dahilinde ihtiyaç haline gelecek olan hayvan barınaklarının oluşturulması veya gerekli tadilat işlemleri, hayvanlar için gerekli olan enerji sistemlerinin kurumlarında, çeşitli motorlu veya motorsuz makine alımlarında ve son olarak hayvanların besin kaynağı olan bitkilerin yetiştirilmesi hususunda bakanlık tarafından düşük faizli kredi imkanları sağlanmaktadır.

Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Derneğinin Web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Damızlık Sığır Yetiştiriciliği İçin Çiftçide Aranan Nitelikler

İlk olarak başvuru yapan çiftimizin yaşı başta olmak üzere kredi notu da oldukça önem taşımaktadır. Kredi notu son 5 yılda bankalara olan borçlanmalarınızın düzenli şekilde ödenip ödenmediği, kredi kartınızın kullanım sıklığının puanlandırılması bir nevi bankaya verdiğiniz güven göstergelerinden birisidir ve kredi onay işlemlerini belirlemede etkin rol oynar. Kredi notunuzda herhangi bir sıkıntı oluşmadığı takdirde Nüfus cüzdanınız ve Çiftçi Kayıt Sistemi belgeniz ile T.C Ziraat Bankasına doğrudan bireysel başvuru yapabilir yüksek ihtimalle onaylanan kredinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Başvurduğunuz kredi için çalışan veya çalışmayan iki kişiyi kefil olarak göstermeniz, hayvanların kayıtlı olduğunu kanıtlar nitelikte il ve ya ilçe tarım müdürlüklerinden alınacak olan imzalı belge ve son olarak ipotek değeri olan gösterilen hayvanların küpe numaralarını teslim ettikten sonra krediniz kullanıma hazır hale gelecektir.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ