Haber Bankam

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Damar tıkanıklığı vücudumuzda gezen kanın damarlarda meydana gelen sıkıntılar nedeni ile istenilen seviyede organları besleyememesi nedeni ile meydana çıkan ve büyük sıkıntıların oluşmasına neden olan tehlikeli bir rahatsızlıktır. Damar tıkanıklığı olan bir insanın en yakın bir zamanda uzman doktorlar tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Tıbbi desteklerin yanında bu tür rahatsızlıklarda alternatif olarak bitkisel tedaviler de iyileşme sürecinde yardımcı olmaktadır. Bunun için Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler‘in hangileri olduğu hakkında sizlere bilgi vermek amacı ile bu haberi yayınlama ihtiyacı duyduk.

Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur?

Damar tıkanıklığı genellikle Kolestrol olarak bilinen hayvansal yağlardan kaynaklanan damarların etrafının yağlanması sonucunda belirli bir zaman sonra damarın sertleşmesi ve kireçlenmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Bunun dışında başka hastalıklardan dolayı da damar tıkanıklığı vakası görünebilmektedir. Damar tıkanıklığı olaylarına karşı insanların neler yapması gerektiğinden önce yapması gerekenlerin başında damar tıkanıklığına nelerin neden olduğunu öğrenerek bunlara karşı  önlem alınması gerekmektedir. Her türlü rahatsızlıkta insanların başvurduğu bitkiler bu rahatsızlıklarda da çok tercih edilmektedir.

Damar Tıkanıklığını Önlemek İçin neler Yapılmalıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi önemli olan bu rahatsızlığa neden olanları saptayarak önlem almamız gerekmektedir. Bunun için nelerin damar tıkanıklığına neden olduğunu öğrenmeli beslenme alışkanlıklarımızı ona göre belirlemeli sağlıklı bir yaşam için elimizden gelen bütün imkanları kullanmalıyız. Şimdi isterseniz bu rahatsızlığı neden olan faktörlerin neler olduğundan bahsedelim.

 • Alkol kullanımı
 • Sigara kullanımı
 • Aşırı yağlı ve sağlıksız beslenme
 • Şeker hastalığı
 • Hareketsizlik
 • Aşırı kilo
 • Demir eksikliği

Yukarıda belirttiğimiz nedenler damar tıkanıklığı olaylarında en çok gözlemlenen nedenlerin başında gelmektedir. Tabi ki bunların dışında farklı nedenler de bulunmaktadır. Damar tıkanıklığına engel olmak için yukarıda belirttiğimiz olaylara dikkat ederek sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken kurallara uymamız gerekmektedir.

Damar Tıkanıklığı İçin Kullanılan Bitkiler

Damar tıkanıklığı için iyi geldiği bilenen ve yıllardır insanların bu hastalık için kullandığı ilaçlar ile birlikte tükettiği bitkilerin neler olduğu hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, karabaş otu bunların başında gelmektedir. Genel itibari ile bitkilerin özelliklerini damarları genişletme ve kanın sıvılaştırılmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunun için yapılan araştırmalar sonucunda bu tür etkilere sahip olan bitkileri sıralamak gerekirse; • Karabaş otu
 • Melissa
 • Zencefil
 • Ökse otu
 • Karahindiba
 • Alıç yaprağı ve çiçeği
 • Hayıt tohumu
 • Söğüt kabuğu
 • Ihlamur
 • Ceviz
 • Karabuğday otu

Yukarıda belirttiğimiz bitkiler damar tıkanıklığı için kullanılan bitkilerin en çok tercih edilenleri olarak dikkat çekmektedir. Bunların dışında başka bitkiler de kullanılmakta olup bazıları tek başına kullanıldığı gibi bazıları da karıştırılarak tüketilmektedir.

Damar Tıkanıklığı İçin Alıç Çayı

Hazırlanan alıç çayı kanın akışını hızlandırarak organlara daha fazla oksijen gitmesini sağlamakta olup bu sayede damar tıkanıklığı oluşumuna engel olmaktadır. Bu zayı hazırlamak için alıç meyvesi kadar yapraklarının da kullanılması gerekmektedir. Alıç ağacının yapraklarını ve meyvesinin kurutulmuş olarak kullanıldığı bu çayı hazırlamak için kurutulmuş olan alıç meyvelerini ezmeniz gerekmektedir. Günlük içilmesi gereken alıç çayı 4 – 5 bardak olarak belirtilmektedir. İsteğe bağlı olarak isterseniz bu çaydan tüketeceğiniz kadar yapabileceğiniz gibi isterseniz bir gün içerisinde içeceğiniz bu çayı bir kerede de yapabilirsiniz. Damar tıkanıklığını önlemekte kullanılan bu çayı yapmak isteyenler yarım litre kaynatılmış suyun içerisine 8 – 10 adet kurutulmuş alıç yaprağı ve 3 – 4 tatlı kaşığı kurutulup ezilmiş alıç meyve tozunu ekleyerek 10 – 15 dakika demlenmesini beklemeniz yeterli olacaktır.

Damar Tıkanıklığı İçin Karabaş Otu Çayı

Damar Tıkanıklığı İçin Karabaş Otu Çayı

Damar Tıkanıklığı İçin Karabaş Otu Çayı

Damar tıkanıklığına karşı kullanılan bitkilerden bir tanesi olan Karabaş otu kan dolaşımının hızlandırılmasında çok etkili bir bitki olarak dikkat çekmektedir. Bu otu isteğe bağlı olarak ister taze olarak isterseniz kurtulmuş olarak kullanabilirsiniz. Fakat bu otun tazesini aktarlardan bulmanız biraz zor olabilir. Aktarlar genel itibari ile bu otun kurutulmuş olanını satmaktadır. Bu çayı hazırlamak isteyenler için  kısa bir tarif vermek gerekirse. 3 – 4 çay kaşığı miktarındaki karabaş otunu kaynamış yarım litre suyun içine atarak 10 dakika demlenmesini beklemeniz yeterli olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz bitkileri Damar tıkanıklığı tedavisinde kullandığınız ilaçlar ile birlikte kullanıyorsanız doktorunuza bilgi vermeniz gerekebilir. Bunun için ilaç kullanan hastalarımızın hangi itki çayını kullandığını doktorlarına bildirmelerinde fayda vardır. Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler‘in neler olduğunu iyi araştırmanız gerekmektedir. Bilmediğiniz bitkileri kullanmaktan kaçınmanız sağlığınız için çok önemlidir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ