Haber Bankam

Cumhurbaşkanı 300 Koyun Projesinin Şartlarını Açıklıyor!

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN 300 koyun projesinin şartlarını açıklıyor. Başvuru şartları, tarla ipotek şartı, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığa verilen destekler, çiftçilerimize yapılacak ödemeler, asgari ücret maaş, sigorta, aşı ve veteriner desteği ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifinden alınacak kredinin ayrıntıları haberimizde.

Cumhurbaşkanı 300 Koyun Projesinin Şartlarını Açıklıyor!
 • 1 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 oy, Ortalama: 3,67 out of 5)
  Loading...

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN 20 Şubat 2017 tarihinde çiftçilerle buluşuyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün itibariyle son günlerde kamuoyunda yer bulan 300 koyun projesinin şartlarını açıklaması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANIMIZ ÇİFTÇİLERLE BULUŞUYOR

SAYIN BAKAN AÇIKLAMIŞTI

2018 yılında başlatılacak olan 300 koyun, asgari ücret artı sigorta projesi büyük ses getirdi. Köyünde arazisi olan 300 koyun için tapusunu ipotek ettirecek. Hayvanlar etine ve kilosuna değişiklik gösteriyor. Ortalama bir koyunu fiyatı 600 lira olduğu düşünüldüğünde, bu hesapla 300 koyunun maliyeti yaklaşık 3 bin 800  lira yapıyor. Koyunlardan elde edilecek Kuzular devlete de satılabilecek. Kuzunun canlı kilo fiyatı 15 – 17 lira yani 20 kiloluk bir kuzu 300 lira yapıyor. 300 kuzu Devlete satıldığında 90 bin lira kazanmak mümkün. Yani Kendi işinin patronu olanlar 2 yılda köşeyi dönüyor. Buna benzer köye dönüşü hızlandırıcı bir başka projede var. Genç Çiftçi projesinde 2 yıldır hibe kredi veriliyor. Hibe 30 bin liraydı artırılması gündemde. Genç çiftçi köye dönüş hibesinin 50000 lira olacağı söyleniyor. 30 bin lira 50’ye çıktığında Çiftçi daha fazla hayvan alabilecek. Küçükbaş hayvancılık için sen o rakam 40 olacak. Kaz hindi ve ördek içinse en az 400 er hayvan alım yapması Mümkün olacak.  Geçtiğimiz yıllarda bakanlığa başvuru yapıp projeleri kabul edilmeyenler bu sene yeniden başvuru yapamayacaklar. Çalışanlar ve öğrenciler de projenin dışında tutulacak. 41 yaşından büyük olmamak da zorunlu tutuluyor. Krediyi alan tarım yapmak isteyen 3 yıl boyunca aynı adreste ekim yapacak. Hayvancılık yapanlar 3 sene boyunca hayvanlarını satamayacak. Yine 3 yıl boyunca projeler başbakanlıkça denetlenecek ve bir başka iş yapana ceza uygulanacak.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba köyden şehre gitme hem Maaşını al hem Kendi işinin patronu projesinin ayrıntılarını anlattı. Bu projede çiftçilerimiz Ayrıca asgari ücret alacak sigortası da yapacağız. İlaç ve veteriner ihtiyacı varsa onu da karşılayacağız. dedi.

300 KOYUN PROJESİ ŞARTLARI NELERDİR?

300 koyun projesinin şartları;

 1. Köyde 300 koyuna bakabilecek kapasitede kapalı alana sahip olmak,
 2. Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasından 300 koyun alabilecek kadar kredi çekebilme olanağına sahip olmak,
 3. Maaş bağlanan kişinin başka bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olması,
 4. Geri ödemeler 15 ay sonra başlayacak,
 5. Ailede sigorta anneye yapılacak.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI!

Recep Tayyip Erdoğan 20 Şubat 2018 tarihinde çiftçilerimizle buluştu. Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmasında 300 koyun projesi ile ilgili şunları söyledi.

2018 yılında mazotun yarısının verileceğini müjdeledi.

Damızlık koyun ve sığır sayısını arttırmak için yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz.

300 başa kadar damızlık koyunu ve yemini temin ediyoruz. Üreticinin bakım, hizmet bedeli ve sigortasını avans olarak ödüyor. Doğacak kuzulara da alım garantisi veriyoruz.

Yetiştiriciye verilecek,

Sığır yetiştiriciliğini arttırmak içinde Ziraat Bankası ve TKK kanalıyla hayvanlarımıza %10 sübvansiyonlu büyükbaş hayvan kredisi veriyoruz.

Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla da damızlık düve veriyor ve bu düvelerin aşı ve küpe hizmetlerini bedelsiz karşılıyoruz.

Ayrıca TARSİM sigortasının yetiştiriciye düşen kısmını Devletin ödemesini sağlıyor, yetiştiriciyi SGK kapsamına alıyoruz

İlk 2 yıl geri ödemesiz, 7 yıl ise bankaya vade yapılacak.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. yusuf coplu dedi ki:

  desenize vurgunu yine zenginler fakire bisey yok

BİR YORUM YAZ