Haber Bankam

Çiftçiye Yapılandırma Refinansman Kredisi Verilecek MÜJDE!

Bakanlar Kurulu toplantısı sonunda basın açıklaması yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarında yeniden yapılandırmaya gidilerek öteneceği müjdesini vermiştir. Çiftçiye Yapılandırma Refinansman Kredisi verileceği haberi ile ilgili merak ettiklerinizi haberbankam.com adresinden takip edebilirsiniz.

Çiftçiye Yapılandırma Refinansman Kredisi Verilecek MÜJDE!
  • 1 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Bugün yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yapılan toplantıdan Çiftçilerimize müjdeli bir haberinin olduğunu bildirmiştir. Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan hayvan kredisi, yakıt kredisi ve diğer çiftçi kredilerinde bir yapılandırmaya gidileceğini belirtmiştir. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptığı basın açıklamasında ayrıca özellik ile hayvancılığın kayıt altına alınması ile ilgili ilave tedbirler alacaklarını belirtmiştir.

2017 Yılında Yapılan Uygulamalarda Bir Müjde de Borcu Olan Çiftçiye

2017 yılında esnaf ve işletmelere verilen desteklerin ardından bir destek de borcu olan çiftçilerimize gelmiştir. Yapılan açıklamalarda Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçilerimizin kredi borçları yapılandırılarak ötelenecektir. Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldıkları hayvancılık kredisi, yakıt kredisi ve diğer çiftçi kredilerinin yapılandırılması ile ilgili çalışmaların yapıldığı toplantı sonrasında bu konunun çok yakın bir zamanda uygulamaya konulacağı bildirilmiştir. Bilindiği gibi esnaf ve işletmelere verilmeye başlanılan 50 bin liralık faizsiz kredi uygulamasının ardından çiftçilerimiz yönünde bir uygulamanın beklendiği şu günlerde kredi borcu yüzünden zor günler geçiren çiftçilerimize ilaç gibi gelecek olan bu uygulama sayesinde çiftçilerimiz rahat bir nefes alacaktır.

Bu videoda Sayın Numan KURTULMUŞ’ın çiftçilere verdiği müjde görüntülenmektedir.

Çiftçinin Kredi Borcu Yapılandırması Nasıl Olacak?

Çiftçilerimizin bütün ihtiyaçlarında yanında olan Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri genel itibari ile çiftçilerimizin bütün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kredi uygulamasında bulunmaktadırlar. Bunların bazıları hayvan alımı kredisi olduğu gibi işletmesini büyütmek isteyen çiftçilerimizin kullanabileceği krediler de bulunmaktadır. Bu kredilerden herhangi bir tanesini kullanan çiftçimiz bu imkandan yararlanarak kredi borçlarını yapılandırarak borcunu öteleyecektir.Bu uygulamadan yararlanmak isteyen çiftçilerimiz Ziraat Bankasına giderek borçlarını yapılandırmak istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Bu uygulama bütün borçlu çiftçilerimizi kapsadığı gibi eğer borcunun taksitlerini zamanında ödeyerek herhangi bir yapılandırmada bulunmak istemeyen çiftçilerimiz için herhangi bir zorunluluk barındırmamaktadır. İsteyen çiftçimiz yapılandıracak istemeyenler ise borçlarını aynı şekilde ödemeye devam edecektir.

Yapılandırmanın tam olarak ne şekilde yapılacağı belirtilmemiş olmak ile birlikte daha önceki yıllarda bu tarz yapılandırmalara bakıldığında nasıl olacağı az çok tahmin edilebilmektedir. Örnek vermek gerekirse 50 bin lira kredi borcu olan çiftçimiz bu uygulamaya başvuru yaptıkları zaman 5 yıl vadesi olan borcunu belirlenecek olan ödeme planı dahilinde daha uzun vadeye taşıyabilecektir. Az öncede belirttiğimiz gibi Ziraat Bankası çiftçilerimize çok farklı ürün üzerinden farklı şartlar ile kredi imkanı verdiği için sizin hangi krediyi kullandığınıza göre farklı yapılandırma seçeneklerinin olacağı tahmin edilmektedir.

Bazı kredilerde yılda bir veya iki ödeme planı bulunduğundan yapılacak olan yapılandırmada bu tür kredi borçlarında tekrar ödemelerin yılda bir veya iki kez yapılabileceğinin yanında borcun taksit miktarı uzatılarak daha az miktarda taksitlendirilip çiftçinin borcunu daha rahat ödemesi planlanmaktadır. Bu konuda yapılacak uygulamanın tam metni yayınlandığında sizlere en kısa zaman zarfında daha ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Çiftçiye Refinansman Kredisi Ne Zaman Verilecek?

Bakanlar Kurulunda yapılan görüşmeler sonucunda kamuoyu ile paylaşılan bu konunun tam olarak ne zaman yapılacağı hakkında bir tarih verilmemek ile birlikte çok kısa bir zaman içerisinde açıklanacağı ve Şubat ayı bitmeden bu uygulamanın yürürlüğe gireceği tahmin edilmektedir. Bu uygulamadan yararlanmak isteyen çiftçilerimiz uygulamanın yürürlüğe girmesinden sonra bu imkandan yararlanmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının onayını beklemeleri gerekmektedir.

Bakanlık tarafından yapılacak olan onay sonrasında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu bulunan ve bu uygulamadan yararlanarak borcunu yapılandırmak isteyen çiftçilerimiz bu kurumlara şahsen başvuru yapmaları gerekecektir.

Şuan itibariyle Esnaf ve Sanatkarla ödenen 50 bin lira faizsiz kredi için başvurular devam ediyor. Üstelik Devlet vatandaşın bankaların kapısından geri dönmemesi için KGF ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Merkez Birliğince kefalet desteği sağlanacağı ve anlaşma yapılan 9 banka şubesinin bu kefalete olumlu bakacağı söyleniyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ