Haber Bankam

Çiftçiye Müjde! Ucuz Kredi Geliyor!

Yüksek faiz oranlarından şikayetçi olan çiftçilerimize müjde! Hükümet tarafından yapılan açıklamayla beraber çiftçilerin yüzü gülüyor!

Çiftçiye Müjde! Ucuz Kredi Geliyor!

Son zamanlarda artan gıda enflasyonuyla mücadele edebilmek için hükümet tarafından büyük çalışmalar yapılıyor. Tarımsal faaliyetlerin artırımı için gerekli çalışmaları sürdüren devlet çiftinin ucuz kredi kullanması için çeşitli fırsatlar sunuyor. Gerek devlet destekli tarım kredi kooperatifleri, gerekse de kurumlar tarafından verilen hibe desteği çiftçinin yüzünü güldürmüş durumda. Çiftçilerimiz daha çok rahat etsin ve üretimi artırabilsinler diye son düzenleme Tarım Kredi Kooperatiflerinden geldi.

Tarım Kredi Kooperatifleri için çok uzun zamandır yeni düzenlemeler yapılmaya çalışılıyordu. Çalışma projesinin ayrıntıları belli oldu. Önceden sadece yurt içi borçlanmalar yapılabilirken artık yurt dışı borçlanmalarda yapılabilecek. Daha öncelerde Tarım Kredi Kooperatifinin yurt dışı borçlanmalarını yapabilme imkanı yoktu. Finans kaynaklarını yurt içinde bulunan çeşitli çalışmalar sonucu bankalardan sağlamak zorunda kalıyordu. Konu hakkında yapılan proje çalışmalarının taslağı başbakanlığa sunuldu.  Yapılacak olan gerekli incelemeler ardından imzalanacak ve daha sonrasında hayata geçirilmesi bekleniyor.Yurt içi masraflarının sürekli olarak artması kurumun mali açıdan zarar görmesine neden oluyordu.  Yeni sistemin hayata geçirilmesi ile birlikte yurt dışından alınan kredilerin daha ucuz maliyetlerle alınması da tarım kredi kooperatiflerinin tasarrufa gitmesini sağlayacak. Kurumun yurt dışından finansman ihtiyacını karşılayabiliyor olması da en çok çiftçileri sevindirecek. Çiftçiler tarafından kullanılan kredilerinde maliyetleri düşeceğinden dolayı da ha ucuza kredi kullandırımı sağlanabilecek. Bakanlık tarafından konunun detaylarının görüşülmesi için geniş bir çalışma taslağı oluşruldu. Çalışma taslağının incelenip onaylanmasından sonra artık yurt dışından da borçlanmalar için imkanlar sağlanacak. Ülkedeki banka kuruluşlarından borçlanabilen kurumun kredi faiz oranlarının düşürülmesi için böyle bir karar varıldı.

Çiftçilere devlet tarafından verilen destek  bu seferde bitmiyor. En son geçtiğimiz Şubat ayında çiftçilere destek ödemeleri başlatılmıştı. Toplam da 2 milyar 127 milyon değerinde bir ödemenin yapıldığını belirten bakanlık, çiftçilerin bu destekler sonrasında derin bir nefes alabilme imkanı yakaladıklarını, üretim faaliyetlerini daha verimli olarak dile getirdiklerini belirtti. Şimdi çiftçilere sağlanacak olan ucuz ve düşük kredi faiz oranlarıyla, çiftçiler daha derin ve rahat bir nefes alabilecekler. Düşük faizli kredi oranları ile çiftçilerimiz artık üretim için sağlanacak olan destekle verimlerini 2 katına çıkarabilme imkanı yakalayacaklar.

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ