Haber Bankam

Çiftçiye Müjde! Borç Yapılandırma Kanunu Resmi Gazete’de Yayımlandı

Çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasından kullandıkları kredilerin yapılandırılmasına ilişkin Kanun 08/03/2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda Çiftçiler ve Üreticiler, Tarımsal Kredi Borçları için Ziraat Bankasına veya Tarım ve Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunarak borçlarını yapılandırabilecekler. İşte detaylar…

Çiftçiye Müjde! Borç Yapılandırma Kanunu Resmi Gazete’de Yayımlandı

Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden çektikleri kredilerin yapılandırılmasına ilişkin, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6824 sayılı 23/02/2017 tarihli Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ VE ZİRAAT BANKASI TARIMSAL BORÇLARINA YAPILANDIRMA

Bahse Konu Kanunun 08/03/2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kanunla çiftçilerimizin borçları nasıl yapılandırılacak, Tarım Kredi veya Ziraat Bankasına borcu olan nereye başvuracak. İşte detaylar..

MADDE 1: Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi tarafından kullandırılan, 31 ARALIK 2016 tarihi itibariyle, takip hesaplarında izlenen (kara listeye düşen) tarımsal kredi alacakları, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar Tarım Kredi Kooperatifine veya Ziraat Bankasına başvuru yapılması sonucunda aşağıdaki şartlar dahilinde yapılandırılacak.

ziraat bankası tarım kredi kooperatifi çiftçi borcu yapılandırma kanunu

ziraat bankası tarım kredi kooperatifi çiftçi borcu yapılandırma kanunu

Yapılandırmanın Şartları

Yapılandırmaya esas tutar; yapılandırmaya konu kredi borcunun vadesini takip eden tarihten yapılandırma tarihine kadar yıllık %11 oranında basit usulde yürütülecek faiz uygulanmak suretiyle hesaplanır. Yapılandırmaya konu olan kredi borcunun vadesini takip eden tarihten yapılandırma tarihine kadar yıllık %5 oranında basit usulde yürütülecek faiz borçlu tarafından ödenir.

Yapılandırılacak kredinin; Bir kerede ödenmesi veya taksitlendirme yapılması durumunda, İlk taksit (hasat döneminde) 2017 yılının Ekim ayı sonuna kadar, sonraki taksitler ise 2018 yılının Ekim ayından başlamak üzere, her sene hangi ayda ödendiyse o ayda toplamda 5 eşit taksitle ödenecektir.

2017 Yılında Çiftçilerimize verilmesi planlanan Sıfır Faizli Tarım ve Hayvancılık Çiftçi Kredisi hakkında bilgi edinebilirsiniz.Çiftçi borç yapılandırmasına yıllık %11 oranında basit usul faizi uygulanacak. Eğer çiftçi borcunun tamamını öderse, faiz uygulanmayacak.

Daha önce Tarım Kredi Kooperatifi veya Ziraat Bankasından tarım ve hayvancılık kredisi çeken, bu krediyi yapılandıran kişiler, aynı zamanda halen ödemeleri devam eden vatandaşlarımızda talep etmeleri durumunda, kalan borçlarını yapılandırabilirler.

Eğer bu krediler için dava açılmış ise, çiftçinin davasından vazgeçmesi şarttır. Eğer bu borçlar nedeniyle Devlet icra işlemi başlatmış ise, bu işlem takip işlemleri başvuru süresi sonuna kadar bekletilecektir.

Çiftçi borç yapılandırma yasası kapsamında borcunu yapılandırır ve ilk taksiti öderse, veya borcun tamamını bir kerede kapatırsa, başlatılan icra takip işlemleri durdurulacaktır.

Yapılandırma taksitlerini ödeyemeyene 90 gün süre

Borcunu yapılandıran çiftçilerimiz, ödemeleri gereken taksitlerden herhangi birini ödemezlerse, ödenmeyen taksitin ödeme tarihinin son gününü takip eden 90 gün içinde taksitlendirme faizi ile birlikte ödeyebilir. Ancak çiftçilerimiz bu süre içerisinde de, yine taksitlerini ödemezlerse, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçlarının  yapılandırılması iptal edilir ve borcun tahsili için yasal işlemler devam eder.

Çiftçi Borç Yapılandırma Kanununa Buradan Ulaşabilirsiniz.

Çiftçiye borç farkı ödenmeyecek!

Eğer bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce borcunu yapılandıran, taksitlerini ödeyen veya bir defada defaten ödeyen çiftçinin hesaplaması bu kanunun hükümlerine göre yapılabilir. Ancak borçlu lehine fark oluşursa eğer, herhangi bir geri ödeme yapılmaz.

Borç Yapılandırma Başvurusu Nereye Yapılacak?

Çiftçilerimizin yapılandırma başvuruları, borç nereye aitse o kuruma yapılacak. Tarım Kredi Kooperatifine borcu olanlar kooperatife, Ziraat Bankasına borcu olanlar ise yine Ziraat Bankasına başvuru yapacaklar. Başvuru esnasında çiftçilerimizden normal şartlarda tarımsal krediler için talep edilen evraklar ve belgeler talep edilebilecek.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Veysel dedi ki:

  Biz gecen yil ödeyemedik bu yılda ödemeyiz ne olacak bu illa kara listedemi olmamiz gerek biz bu zaman kadar inegimizi sattik odedik inekte bitti ne olacak simdi biz kucuk cifcilere hayat yok sonuc koyden gòcmek zaten koydede kimse kalmadi dòrt zengin var

 2. yılmaz dedi ki:

  peki ödenen yada yapılandırılan brç sistemden ne kadar sürede kalkar

 3. Hasan dedi ki:

  Borcumun vadesi 2017 de olduğu için yapılandırmaya girmiyormusum böyle birşey varmı illa icralikmi olmamız lazım boyle kanun olmaz bende zor durumdayım ve bu yapılandırmada faydalanmak istiyorum tkkooparatifi olmaz diyor ne yapmalıyım.

 4. Ceyhan dedi ki:

  Bunu ilgillilerin bilmesi gerek

 5. Ceyhan dedi ki:

  Tarim krediye gittim bende arkadaslar gecensene borcumu erteledim dedim simdi yapilandirma yapmak istiyorum dedim ve bu kanun size kapsamiyor dediler

 6. emre tercan dedi ki:

  bunların çıkaracağı kanun bukadar olur benim ziraat bankasına borcum var gittim yapılandırmaya banka dediki evet böyle bişey var ama bu bizim insiyatifimize kalmış istersek olur istemezsek olmaz dediler yani sonuç yapılandırmam olmadı arkadaşlar göz boyamaktan başka bşey değil kanun falan yok arkadaşlar tamamen bankanın insiyatifine kalmış

 7. emrah dedi ki:

  Benim borcumun günü 31mart ama odeyemicegim bana bir faydası varmı

 8. Zülkif dedi ki:

  Şükürler olsun Allah devlete zaval vermesin

 9. Mustafa konacoglu dedi ki:

  Sadece gecikmis kara listye giren borglarmi yoksa
  vadesi gelmis ama odenemeyen borclarda yapilandirilqbilirmi?

 10. Aydin akca dedi ki:

  Diger bankalara olan ciftci kredi borclari kapsamiyormu bu konuda ne yapmamiz gerekiyor

BİR YORUM YAZ