Haber Bankam

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?

Çiftçi kredisi nasıl alınır ? Çİftçi kredisi almak için gerekli olan belgeler nelerdir? Detaylar yazımızda..

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Çiftçi kredisi sistemi günümüzde ÇKS sistemi olarak da adlandırılmaktadır. Devlet tarafından ortaya çıkarılan bu kredi türünde bu alana giriş yapmak isteyen kişiler ve bu alandaki işlerini büyütmek isteyen kişiler yararlanabilmektedir. Özellikle genç çiftçiler hesaba katılarak oluşturulmuş bir projedir.

Bu krediden almak isteyen kişiler ise oldukça basit yollar üzerinden bu amaçlarına ulaşabilirler ülkemizde şu anda hizmet vermekte olan bankalar çiftçi kayıt sistemine bağlanmıştır. Özellikle bu sistemi yakından inceleyen kişiler faiz oranlarına baktığında oldukça uygun faizlerin bu alanda yer aldığını fark edebilirler. Tabii şu anda sadece sınırlı sayıdaki bankanın çiftçi kayıt sistemi ile anlaşma yaptığını belirtmek gerekiyor. Bu nedenle Çiftçilere işin ilk aşamalarında bankanın bu tarz bir çalışma içinde olup olmadığını bilinmesi gerekir. Şu anda çiftçi kayıt sistemi ile anlaşma halinde olan bankalar ise Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, VakıfBank, Finansbank, Halkbank ve TEB Bankasıdır. Bunlara ek olarak Tarım Kredi Kooperatifi üzerinden de vatandaşlara kredi alma imkanı sunulur. Özellikle kurulduğu günden bu yana Tarım Kredi Kooperatifi de pek çok kişinin bu alanda başarılı bir gelişim oluşturmasına imkanı tanımıştır.

Tarım kredi kooperatifi ve kredi sağlayan bankalar krediye yönelik farklı talepleri bünyesinde bulundurur. Çiftçi kredisi almayı düşünen kişiler ise kredi veren yerlerin ne kadar vadeli olarak bu krediyi sunduğunu faiz oranlarını merak edebilirler. Bu tarz durumlarda sadece bankalarla iletişime geçerek konu hakkında merak edilen tüm detaylar ortaya çıkarabilirler. Bankalar özellikle çiftçilere yönelik ödeme planları oluşturmuş durumdadır. Bunun yanında bankalar tarafından sağlanan başka imkanlarında olduğu ve bunların son derece avantajlı durumlar içerdiğini de belirtmek gerekiyor. Çiftçi kredisine başvurmak isteyen kişilerin yapması gereken ise oldukça basittir. Sadece kredi almayı düşündüğü bankanın kendi internet sitesine girerek burada çiftçi kredisi başvurusu için online başvuru yapması yeterlidir. Özellikle bu alanda doğru bir kıyaslama yapılarak kişiler için en doğru imkanları sunan bankanın keşfi yapılabilir.

Çiftçi Kredisinde Faiz Oranları

Çiftçilerin almak istediği kredide farklı faizler konuşulmuş olacaktır. Fakat bu alandaki faiz oranlarının son derece düşük bir yapıya sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Bankalar bu alanda yüzde 0.50 faiz belirlemiş durumdadır. Size bu konuda hizmet sunacak olan bankanın faiz oranları ve vade oranlarında bu alanda bir değişikliğin görülmesi mümkün olur. Bu konu hakkında tam olarak kapsamlı bilgileri ise bankaların Kendi internet siteleri üzerinden öğrenebilirsiniz. Özellikler şube üzerinden başvuru yaptığınızda ise doğrudan banka görevlisine aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz bir şekilde konu hakkındaki tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz.Ziraat Bankası çiftçi kredisi

Ziraat Bankası bu alanda en çok kullanılan bankalardan biri olarak ön plana çıkıyor özellikle tarım ve hayvancılık alanında verdiği pek çok destekle adından söz ettiriyor. Özellikle devlet bu alanda tercihini bu bankadan yana kullandığı için bu alanda daha uygun avantajları bünyesinde bulunduruyor. Ziraat Bankası’nı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise kredi sunduğu aşamada gübre ve tarım malzemeleri gibi ek kredi imkanları da tanımasıdır. Ziraat Bankası tarafından uygulanan faiz oranlarına bakıldığında ise 1 senelik faiz oranı %8.4 yıllık faiz oranı yüzde 10 civarında olduğunu görüyoruz Eğer kişiler 4 yıldan daha uzun süre boyunca vadeli olarak çiftçi kredisi almak istiyorsa o zaman faiz oranı yüzde 11 seviyesinde olacaktır. Bunlara ek olarak banka aynı zamanda çiftçilerin bu alandaki işlerini biraz daha kolaylaştırmak için onlara konut kredisi imkanı da sunuyor. Bu alanda oldukça avantajlı bir yere sahip olan bankanın sağladığı avantajları daha yakından görebilmek için en yakında bulunan Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Denizbank Çiftçi Kredisi

Bu kredi türünde çok karşımıza çıkan ve en çok tercih edilen isimlerden birisi de Denizbank oluyor. Özellikle müşterilerine pek çok imkan sağladığından dolayı kişiler tercihini bu bankadan yana kullanmayı tercih ediyor. Daha çok çiftçilerin kullandığı banka düşük faiz üzerinden iyi bir kredi planı oluşturmaya imkan tanıyor. Hatta bu bankaya gidenlerin yüzde ellisinin çiftçilerden oluştuğu biliniyor.

Halkbank Çiftçi Kredisi

Çiftçiye maddi anlamda yardımcı olmakta olan bankaların arasında Halkbank’ta yer alıyor. Banka bu alanda sayısız projeye imzasını atarken, her geçen gün farklı kampanyalarla çiftçilerin karşısına çıkmaya devam ediyor. Bankanın bu alandaki avantajı ise, oldukça uzun vadelere sahip olmasıdır. Bu vade imkanı sayesinde alınan kredi çok küçük tutarlar üzerinden, rahat bir biçimde zamana yayılarak ödenebilir. Halkbank tarafından sağlanan krediye başvuruda bulunmak için, doğrudan bankanın şubesini ziyaret etmeniz gerekir.

Faizsiz Çiftçi Kredisi İmkanı Var Mı?

Çiftçi kredisi için faizsiz kredi alınabilir mi soruları çok sık bir şekilde yankılanıyor. Özellikle maddi anlamda yorulmak istemeyen kişiler faizsiz çiftçi kredisi imkanı düşünüyor. Bu alanda bankalar tarafından sağlanan faizsiz kredi olmadığını belirterek, eğer kişiler faizsiz olarak kredi almak istiyorsa devlet tarafından sunulan hibelere bakması gerekir.

Bu alanda devlet faizsiz olarak en az 30.000 en fazla ise 100 bin TL’ye kadar faizsiz olarak olarak kredi sağlayabiliyor. Özellikle bu aşamada devlet tarafından sağlanan hibeler düzenli olarak takip etmeye bakılmalıdır.

Çiftçi Kredisi Gerekli Olan Belgeler

Son olarak çiftçi kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin kredi alırken hangi belgeleri yanında bulundurması gerektiğinden bahsetmemiz gerek. Bu kişiler özellikle düzenli bir gelire sahip olup olmadığını gösterecek olan gelir belgesi ile birlikte aşağıdaki belgeleri hazır bulundurmalıdır.

  • nüfus cüzdanının fotokopisi
  • Kredi teminatı
  • Çiftçi belgesi
  • kira kontratı veya tapu gibi tarımsal işletme onaylayacak belgeler
  • Şu anda faaliyette olduğuna dair gelir tablosu ve bilanço

Bunlar bireysel kişiler tarafından yapılacak olan başvurularda geçerli olacak olan belgelerdir. Eğer başvurular tüzel kişiler tarafından yapılırsa o zaman bu durumda getirilmesi gereken belgeler farklı olacaktır. Bu belgeleri öğrenmek için ilgili bankadan gerekli adımları öğrenebilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ