Haber Bankam

Cezaevlerine Çocuk Gelişim Uzmanı Alımı Yapılacak!

Ceza İnfaz Kurumlarına Çocuk Gelişim Uzmanı Alımı Yapılacak!

Cezaevlerine Çocuk Gelişim Uzmanı Alımı Yapılacak!

Bakanlar kurulu tarafından Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetmeliği ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük’te değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe göre tüzüğün ilgili maddesine çocuk gelişim uzmanı eklendi.

Resmi Gazete’de Yayımlanan Tüzük değişikliğinde bahse konu tüzüğün 1. maddesi şöyle değiştirildi.

MADDE 1: 20/03/2006 tarih ve 2006/10218 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetmeliği ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzüğün 24. maddesinin birinci fıkrasında yer alan “psikolog ve sosyal çalışmacı” ibaresi “psikolog, sosyal çalışmacı, sosyolog ve çocuk gelişim uzmanı şeklinde değiştirilmiştir.

Bahse konu tüzüğe http://www.cte.adalet.gov.tr/menudekiler/mevzuat/tuzuk.doc adresinden ulaşabilirsiniz.Psikolog, Sosyal Çalışmacı ve Sosyologlar ceza infaz kurumlarında Psiko Sosyal Servis isimli birimde görev yaparlar. Bu personel Cezaevlerinde ki idari personel gibi Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonuna bağlı olmadan atamaları Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce takip edilir.

Pskilososyal serviste görev yapan psikolog, sosyal çalışmacının görevi cezaevinde bulunan hükümlü ve tutukluların psikolojik açıdan iyileştirilmesini amaçlamaktadır.

Yine cezaevlerine alınacak olan çocuk gelişim uzmanlarının ise, daha çok kadın ceza infaz kurumlarında bulunan kadın hükümlü ve tutukluların yanlarında bulunan çocuklar nedeniyle alınabileceği, bununla birlikte çocuk gelişim uzmanları yalnızca çocuklar için değil, ebeveyn eğitimine de katkı sağladıklarından, hükümlülerin ceza infaz kurumlarından tahliye olmadan önce çocuk gelişimi konusunda uzman personelden bilgi almalarının sağlanması amacıyla da alım yapılacağı değerlendiriliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ