Haber Bankam

Çeyrek Altın Üretimi Fırladı! Ton Ton Üretiliyor

Çeyrek Altın Üretimi Fırladı! Ton Ton Üretiliyor

Bilindiği üzere çeyrek altın üretimleri darphaneler aracılığı ile yapılmaktadır. Ülkemizde her ay milyonlarca altın üretimi yapıldığı gibi yine yetmediği durumlarda ve eksik olduğu durumlarda yurt dışından da altın ithalatı gerçekleştirilmektedir.

Düğün sezonunun başlaması ile altın üretimi gerçekleştirmekte olan darphanelerin fazla mesai yapması ve diğer aylara göre özellikle Mayıs ayında gereğinden daha fazla altın üretimi yaptığı bilinmektedir. Bu sene Mayıs ayında darphaneler de ki üretimin nasıl olacağı merak edilirken sonunda ilgili veriler paylaşıldı. Mayıs ayında darphanelerin daha fazla çeyrek altın üretimi gerçekleştirildiği öğrenildi. Çeyrek altın üretimi fırladı, ton ton çeyrek altın üretiliyor.

2 Milyona Yakın Altın Üretildi

Darphanelerden gelen verilere göre Mayıs 2017’de 1 milyon 786 bin 80 adet çeyrek altın üretimi gerçekleştirildi. Yılın Ocak ayından Mayıs ayına kadar arasında ki sürede ise toplam 5 milyon 584 bin 341 adet çeyrek altın üretimi gerçekleştirildi. Buna göre Mayıs ayında çeyrek altın üretimi fırladığı gibi yine yurt dışından ithale edilen çeyrek altın sayısında da ciddi bir artış yaşandı.48 Ton Altın İthal Edildi

Darphaneler de Mayıs ayında diğer aylara göre rekor kırılarak toplam 1 milyon 786 bin 80 adet çeyrek altın üretimi yapıldı. Yine Mayıs ayında yurt dışından getirilen altın sayısı da ciddi bir şekilde arttı. Buna göre diğer aylara göre yüzde 100’lük bir artış yaşanarak yurt dışından toplam 48 tonluk altın ihraç edildi. Yurt dışından Mayıs ayında 48 ton altın ihraç edilmesi ile rekor kırılmış oldu.

Ağustos 2008 yılında yurt dışından 48,05 tonluk altın getirilmişti. O seneden bu yana altın ithalat oranlarında ciddi bir patlama yaşanmazken Mayıs 2017 itibari ile yurt dışından 48 tonluk altın ithal edildi ve son yıllara göre büüyk bir rekor kırılmış oldu.

Mayıs ayında yurt dışından getirilen altın ithalat oranı ve üretim oranı ciddi miktarda arttı peki bu artışın temel sebebi nedir. Bilindiği üzere düğün sezonu yaklaştı. Her sene Mayıs ayın da altın satışında da artış yaşanmaktadır. Altın alımlarının Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında artacağını düşünen on binlerce kişi kuyumculardan Mayıs ayında altın almaktadır. Altın alma sayısının artması ile ithal altın ve üretilen altın sayısında da ciddi bir artış meydana gelmektedir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ