Haber Bankam

Cam Filmi Ağır Kusur Oldu. Artık Muayeneden Geçmiyor!

Cam filmi ağır kusur mu? Muayeneden geçer mi? TÜVTÜRK Muayene istasyonlarından filmli veya camları renkli araçlar hafif kusur olarak muayeneden geçebilir mi? İşte cam filmi ve muayene işlemlerinin 01 KASIM 2017 tarihinde yapılan düzenleme sonrasında ki durumu..

Cam Filmi Ağır Kusur Oldu. Artık Muayeneden Geçmiyor!
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Cam filmleri yasaklanması sonrasında araçlar muayene istasyonlarından hafif kusurlu sayılarak muayene den geçirilmekte idiler. Ancak Türktürk tarafından bugün bir karar alındı ve bu karara göre bundan sonra cam filmli araçlar muayeneden geçemeyecek. Emniyet Genel Müdürlüğünce Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Düzenleme Genel Müdürlüğüne bir yazı gönderildi ve bu yazı sonrasında Karayolları Genel Müdürlüğü tüm TÜVTÜRK birimlerine aşağıda yer almakta olan yazıyı gönderdi.

TÜVTÜRK Cam Filmi Ağır Kusur İlanı 01/11/2017

CAM FİLMİ AĞIR KUSUR OLDU MUAYENEDEN GEÇMEYECEK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce 01/11/2017 tarihinde 66002798-225-03-E.85534 sayılı Araç Muayenesi Sonucu Belirlenen Eksikliklere İlişkin Kusur Grupları Yönergesi konulu bir bir yazı hazırlandı ve bu yazı Tüvtürk Kuzey, Güney Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim Anonim Şirketine gönderildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün 31/10/2019 tarihli ve 170557 sayılı yazısında Araçların İmal Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmeliğin 14. maddesinde “Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63. maddesinin 5. fıkrası hükümleri saklıdır” ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63. maddesinni 5. fıkrasında ise “Ayrıca taşıtların camlarının görüntüyü değiştireecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” şeklinde hükümler bulunduğunu belirterek, bu hükümler doğrultusunda “Araç Muayenesi Sonucu Belirlenen Eksikliklere İlişkin Kusur Grupları Yönergesi”nde yer almakta olan “4.1.14 Camlar; Folyoların montaj izni yok” kodunun tablodan çıkarılması, “4.1.13 Camlar: Sonradan film yapıştırılmış kodunun “4.1.13 Camlar: Film yapıştırılmış” şeklinde değiştirilmesi, Kusurlar tablosunda “HAFİF KUSUR” olarak yer alan “4.1.12 Camlar: sonradan boyanmış” kodu ile “4.1.13 Camlar: film yapıştırılmış” şeklinde değiştirilmesi öngörülen kodun “AĞIR KUSUR” kapsamına alınması talep edilmektedir.Yapılan değerlendirme sonucunda “Araç Muayenesi Sonucu Belirlenen Eksikliklere İlişkin Kusur Grupları Yönergesi”nde yer alan;

  • 4.1.14 Camlar:  Folyoların montaj izni yok kusurunun kaldırılması,
  • 4.1..12 Camlar: sonradan boyanmış” Hafif kusurunun Ağır kusur,
  • 4.1.13 Camlar: Sonradan film yapıştırılmış hafif kusurunun 4.1.13 Camlar Film yapıştırılmış olarak değiştirilerek Ağır Kusur,

olarak değerlendirilmesi ve yazılı ile görsel medyadan vatandaşların konu hakkında bilgilendirilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Cam Filmi Ağır Kusur Bildirisi

Bu yazının tebliğ sonrasında artık araçlar cam filmi ile muayeneden geçemeyecek. Bu bildiri sonrasında bugün itibariyle TÜVTÜRK muayene istasyonuna cam filmi ile giren araçlar ağır kusurlu sayıldı.

Cam filmi yüzünden ağır kusur verilen araçlar

Bu kapsamda artık araçların muayene istasyonlarından geçebilmeleri için cam filmlerini sökmeleri gerekiyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ