Haber Bankam

Çalışan Anneye 1.500 Lira Çocuk Bakıcı Desteği

Çalışan Anneye 1.500 Lira Çocuk Bakıcı Desteği
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya, Bursa ve İzmir’de geçtiğimiz yıllarda verdiği çalışan anneye bakıcı desteği İstanbul ve Ankara’da da verilmesi yönündeki çalışmasını tamamladı. Bu kapsamda 2017 yılında İstanbul ve Ankara’da ikamet eden ve çalışan annelere “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi” kapsamında 5 bin kişiye kadar bakıcı desteği verileceğini duyurmuştur.

İlk olarak 2015 yılına uygulanmaya başlanılan bu proje ile bugüne kadar Bursa, Antalya ve İzmir’de 6 bin 755 anne ve 8 bin 418 çocuk bakıcısı faydalanmış ve toplamda 15 milyon avro dağıtılmıştır. Yapılan bu projenin pilot olarak belirlenen bu üç ildeki uygulamalarında başarı sağlandığı için 2017 yılında İstanbul ve Ankara’da da bu uygulamanın yapılmasına karar verilmiştir, Yapılacak olan çalışan anneye bakıcı desteği programı kapsamında İstanbul’da  3 bin 500, Ankara’da ise bin 500 anneye olmak üzere toplamda 5 bin anneye bu destek verilecektir.

Bakıcı desteğinden kimler yararlanacak?

Şuan sadece İstanbul ve Ankara’da ikamet eden ve çalışan annelerin başvuru yapabileceği yardımın gelecek yıllarda başka illerde de yapılması beklenilmektedir. Bu uygulamadan faydalanmak isteyen annelerin taşıması gereken şartlardan bahsetmek gerekirse;

 • Çocuğunun 0 – 2 yaş aralığında olması gerekmektedir.
 • Annenim çalışması yada çalışmaya başlayacak olması gerekmektedir.
 • Sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırma şartı
 • Bakıcının birinci dereceden akraba olmaması gerekmektedir.
 • İstanbul ve Ankara’da çocuğu ile aynı evde ikamet etmesi gerekmektedir.
 • Son bir yıldaki ortalama bürüt ücreti bürüt asgari ücretin iki katını aşmaması
 • Analık izin süresini geçirmiş olması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Bir işverenin yanında SGK’lı işçi statüsünde sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olması
 • Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmaması


Yukarıda belirtilen şartları taşıyan ve uyan çalışan annelerin bu imkandan yararlanması için başvurularını yapmaları gerekmektedir.Yapılacak olan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda kimlerin bu imkandan yararlanacağı ayrıca belirtilecektir. Engelli çocuğu olanlar ile çocuğu ile tek yaşayan ebeveynlere bu desteğin en üst limiti olan 1500 lira destek verilmesi sağlanılacaktır. Diğer başvuruların ise farklı değerlendirilmeler sonucunda en az 1200 lira destekten faydalandırılması sağlanılacaktır.

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda 2017 yılında uygulanmaya başlanılacak olan torununa bakan büyükannelere maaş, 6 ay boyunca verilecek olan ve 400 liranın üzerinde bir miktarda verilmesi planlanan bakım ücretine olan ilgiden sonra böyle bir uygulamanın da hayata geçirilmesi çalışan anneler tarafından sevinç ile karşılanmıştır. Yapılan bu iki uygulama ile 2017 yılında çocuklu ve çalışan ailelere yapılacak olan desteklerin devam edeceği sinyali verilmektedir.

Bakıcı desteği başvurusu nasıl yapılır?

İstanbul ve Ankara’da ikamet eden çalışan annelerin yukarıda belirttiğimiz şartları taşıması halinde başvuru yapabilmektedirler. Bu uygulamaya ne kadar başvuru yapılacağı hakkında bir ön başvuru sistemi kullanılmaktadır. Bu uygulamaya başvuru yapmak isteyenler ön kayıt işlemlerini  www.evdecocukbakimi.net adresinden yapabilirler. Kesin kayıtlar ise İstanbul ve Ankara Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Şartları tutan çalışan annelerin bu yardımdan faydalanabilmek için yapacakları başvurularda yukarıda belirttiğimiz evrakları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ