Haber Bankam

Büyükbaş ve Küçükbaş Kurban Nasıl Kesilir? Diyanet 2017

Kurban nasıl kesilir, vekalet nasıl verilir, hangi dualar okunur, hangi hayvan kurban olmaz, Diyanet bu hususta ne diyor? Küçükbaş ve Büyükbaş hayvan kurban kesim videosu ile adım adım kurban kesim işi haberimizde..

Büyükbaş ve Küçükbaş Kurban Nasıl Kesilir? Diyanet 2017
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 oy, Ortalama: 4,33 out of 5)
  Loading...

2017 yılı arefe günü geldi çattı ve yarın sabah bayram namazından sonra tüm islam aleminde tekbirler getirilip, kurbanlar kesilecek. Birçok yöremizde kurban duası farklı şekilde okunurken, bazende sadece tekbir getirilerek kurban kesilmektedir.  Haberbankam olarak kurban kesiminde dikkat edilecek hususlar, Diyanet bu hususta ne diyor, hangi dua okunur, kurban duası nasıl olmalıdır, koyun veya inek nasıl kesilir, küçükbaş ve büyükbaş hayvan nasıl kesilir, kurban keserken vekalet nasıl verilir hususu araştırdık. Detaylar haberimizde..

KURBAN KESMEK YERİNE SADAKA VERMEK

Fıkhi hükmü ister vacip, ister sünnet olsun; kurban ibadeti belirli şartları taşıyan hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilir. Kurban bedelini yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz. Şüphesiz Allâh Teâlâ’nın rızasını kazanmak niyetiyle, fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslüman’ın önemli vazifelerinden biridir. Ancak, bu iki ibadetten birinin diğerinin alternatifi olarak sunulması dini açıdan doğru değildir.
Nitekim Peygamber (a.s.) Efendimiz de, kurban meşru kılındıktan sonra her yıl kurban kesmiştir. (Buhârî, Hac 117, 119; Müslim, Edâhî 17).
Ayrıca hadisi şeriflerde kurban bayramında, Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğu, kurbanın kesilir kesilmez Allah katında makbul olacağı ve kurban edilen hayvanın her unsurunun kişinin hayır hanesine yazılacağı ifade edilmiştir. (Tirmizî, Edâhî 1; İbnu Mâce, Edâhî 3).

KURBAN ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, kurban edilmesine mani teşkil etmez.

Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Söz konusu hayvanların kurban olarak kesilebilmesi için devenin 5; sığır ve mandanın 2; koyun ve keçinin 1 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bu sayılan yaş sınırını geçtiği halde süt dişlerini değiştirmeyen hayvanlar da kurban edilir. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.

Hayvan pazarında kurban satın alırken, sıkı pazarlık yaparak hayvanı değerinden çok daha ucuza almak ve hayvan besleyeni zarar ettirmemek gerekir. Zira her ne kadar pazarlık sünnet olsa da, bu hususa dikkat edilmelidir.

KURBAN KESERKEN VEKALET NASIL VERİLİR?

Kurban kesimi sadece kesim, kurban alımı ve kesim, kestirmek için vekil kılma şeklinde yapılır. Kurbanı satın alan kişi kesim için bir müslümana vekalet verebileceği gibi, kurbanın satın alınmasında da, vekalet verebilir. Bununla birlikte kurbanların satın alınması, kesilmesi ve dağıtılması da vekaleten yapılabilmektedir. Örneğin Diyanet İşleri Başkanlığına bağışlanan kurbanlar için bu durum geçerlidir.

Birçok farklı platformda kurban keserken vekalet nasıl verilir hususuna farklı cümlelerle ve anlamlara rastlayabilirsiniz. Ancak esas olan vekalet veren kişinin kalben bu işin ehli kişiye vekilliğini aktarması gerekir. Bunun dışında kurulan cümleler, söylenen sözler aynı anlamı taşımaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus ise, vekalet verilen kişinin kurban kesme ibadetini bu ibadetin kaidelere uygun şekilde yerine getirebilmesidir.

KURBAN NE ZAMAN KESİLMELİDİR?

Kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Şafii mezhebine göre ise, kurban bayramın dördüncü günü de kesilebilir.

KURBAN KESMEDEN ÖNCE ABDEST ALMAK ŞART MI?

Abdest olmak şart olmasa da, kurban kesmenin bir ibadet olması nedeniyle, ibadeti yerine getirirken abdestli olmak uygundur.

KURBAN NASIL KESİLİR?

 1. Kurban olacak hayvan eziyet edilmeden kesim yerine götürülür.
 2. Kurbanın yüzü ve ayakları kıble istikametine gelecek şekilde sol yanına yatırılır.
 3. Sağ arka ayağı serbest bırakılır.
 4. Diğer üç ayağı bağlanır.
 5. Kıbleye karşı durularak kurban sahibi veya vekalet verilen kişi tarafından aşağıda belirtilen dualar okunur.

KURBAN KESİLİRKEN HANGİ DUALAR OKUNUR?

kurban duası

kurban duası

Okunuşu: “İnnî veccehtu vechiye lillezî fataras semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn.”Anlamı:”Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.”

Bu ayeti kerime okunduktan sonra şu ayetler okunur.

kurban duaları

Okunuşu: “İnne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn.”

Anlamı: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.”

Bu ayeti okuduktan sonra tekbir bölümüne geçilir.

Allahü ekber, Allahü ekber, lâ İlâhe illallahü vellahü ekber, Allahü ekber ve Lillahilhamd. Bismillâhi Allahü ekber

diyerek hayvana eziyet vermeyecek şekilde büyük ve keskin bir bıçakla kurban kesilir. Kesim esnasında hayvan şah damarı yemek ve nefes boruları kesilmesi gerekir.

Kurban kesildikten sonra, kurban sahibi 2 rekat namaz kılmaktadır.

Kurban Nasıl Dağıtılır? Kurban Eti Kimlere Verilir?

Her ne kadar dinimizde kurban eti 3 parçaya ayrılır denilmiştir. Kurban ibadetinin asıl amacı Allah rızasını kazanmaktır. Gerek kurbanın satın alınmasında, gerek kesilmesinde, gerekse dağıtımında, kurban sahibinin bu amacı unutmaması gerekir.

Kurban eti 3 parçaya ayrılır. Bu parçaların birbiriyle eşit olması gerekir.

 • İlk parça kurban kesemeyen fakir fukaraya sadaka olarak verilmesi gerekir.
 • İkinci parça evlerimize gelen akraba, eş dost ve yakınlarımıza ikram edilmek üzere ayrılır ve bu amaçla kullanılır.
 • Son parça ise kurban sahibi kendisine ayırır ve evinin nafakası bu kurban etinden sağlanır.
 • Eğer kurban kesilen aile eti kendi nafakası olarak kullanmak zorunda ise etin tümü evde bırakılabilir veya tümü dağıtılabilir.

Kurban ibadeti hakkında ki ayetler

– “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık…” (Hacc 22/34)

– “… kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allâh’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.”(Hacc 22/28)

“Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allâh’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yeyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.” “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin takvanız (O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadet) dir.” (Hac 22/36;37)

Kurban kesiminde asıl amaç, Allah rızasını kazanmaktır. Bu sebeple gösterişten uzak durmak ve et dağıtımında da bu hususu gözetmek gerekir.

Yolcunun kurban kesmesi gerekir mi?

Yolcu kurban kesmekle mükellef değildir. Ancak kesmesi halinde, sevabını kazanır. Sefer halinde iken kurban kesenler; bayram günleri içinde memleketlerine dönerlerse, yeniden kurban kesmeleri gerekmez. Sefer halinde iken kurban kesmeyip de bayram günlerinde memleketlerine dönenler, kurbanlarını keserler.

Daha ayrıntılı bilgi için Diyanet İşleri Başkanlığının web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Büyükbaş Kurban Nasıl Kesilir? (1 dakikalık video)

Büyükbaş kurban kesmek, küçükbaş kadar kolay değildir. Bu konuda video sitelerinde, büyükbaş kurban kesme, parçalama teknikleri adı altında onlarca video mevcuttur. Ancak bu konuda bilgi sahibi değilseniz, hayvana eziyet çektirmemek adına bu işi uzmanlarına bırakmanızı tavsiye ederiz. İnek, dana düve kesmek isteyenler büyükbaş kurban kesim videosunu izleyebilirler.

Küçükbaş kurban nasıl kesilir? (4 dakikalık video)

Küçükbaş koyun, koç, keçi kurban kesimi adım adım anlatılmış. 4 dakika zamanınızı ayırarak bilgi edinebilirsiniz.

Kurban bayramında neler yapılır?

 • Erken saatte kalkılıp bayram namazına gidilir.
 • Mezarlıklar ve şehitlikler ziyaret edilir.
 • Namaz sonrası cemaat ile bayramlaşılır.
 • Aile arasında bayramlaşılır. Büyüklerin ve küçüklerin bayramları kutlanır.
 • Temiz ve güzel elbiseler giyilip, güzel kokular sürülür.
 • İmkanlar dahilinde olabildiğince sadaka verilir.
 • Bayramlarda küs olanlar barıştırılır.
 • Tanıdık ve tanımadık kim varsa selamlaşıp, bayramlaşılır.
 • Özellikle hastalardan başlamak üzere tüm büyükler ziyaret edilir ve bayramları kutlanır.
 • Hastaneler ve huzur evleri ziyaret edilir.
 • İyi bayramlar dileğimizle..
ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ