Haber Bankam

Büyükbaş Hayvancılığa Yıllık Yüzde 5 Faizli Kredi Müjdesi

Büyükbaş hayvancılık işi yapmak isteyenlere devlet yıllık yüzde 5 faiz oranı ile kredi imkanı sunuyor. Peki büyükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisi nasıl alınır ve aranan şartları nelerdir.

Büyükbaş Hayvancılığa Yıllık Yüzde 5 Faizli Kredi Müjdesi

Hayvancılık ile uğraşanların geçim kaynağı olarak bilinen büyükbaş hayvancılık pek çok bölgede yaygınlaşmaya devam ediyor. Devlet hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere hibe desteği ve faiz imkanı sağlamaktadır. Buna göre büyükbaş hayvancılığa yıllık yüzde 5 faizli kredi müjdesi. Sizlerde büyükbaş hayvancılık ile ilgileniyorsanız yıllık yüzde 5 faiz oranı ile kredi çekebilirsiniz.

Devlet büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenler için Ziraat Bankası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunu yetkilendirmiştir. Bu kurumlar vasıtası ile büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenler yıllık yüzde 5 faiz oranı imkanından yararlanabileceği gibi yine belirlenen şartlar doğrultusunda hibe desteklerini de elde edebilir.

Büyükbaş Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Büyükbaş hayvancılık kredisi almak isteyenler için Ziraat Bankası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hibe ve kredi desteği sunmaktadır. Peki büyükbaş hayvancılık kredisi nasıl alınır? Buna göre belirlenmiş şartlara sahip olursanız büyükbaş hayvan kredisi alabilirsiniz. Örneğin belirtilen sayı doğrultusunda büyükbaş hayvan alımı yapmalı ve istenilen cinsler dışına çıkmamanız gerekmektedir.

Damızlık Süt Sığırcılığı Yapmak İsteyenlerden Aranan Şartlar Nedir?

Damızlık süt sığırcılığı yapmak isteyenlere devlet kurumları kredi ve hibe destekleri sunmaya devam ediyor. Buna göre desteklerden yararlanmak için en az 5 adetten fazla alım yapmanız gerekiyor. Alacağınız büyükbaş hayvanların manda, jarsey ya da holstein ırkında olması gerekmektedir. Yine devlet kurumları alınacak olan büyükbaş hayvanların yurt içi doğumlu olup olmamasına da bakmaktadır.

Damızlık süt sığırcılığı hibe ve kredi desteklerinden yararlanmak istiyorsanız büyükbaş hayvanların 36 aydan büyük olmasına özen gösteriniz. Hayvanlar eğer bakanlık bünyesine bağlı HAYBİS’e kayıtlı değilse yine desteklerden yararlanamazsınız. Alacağınız destekleri aşağıda verilen sektörlere yatırım için kullanmalısınız.  1. Güneş enerjisi sistemi kurulumu ve elektrik üretimi için yapılan harcamalar
  2. Çayır, silaj, balya biçme makinesi alımı için yapılan harcamalar
  3. Süt sağma makinesi ya da süt tankı alımı için yapılan harcamalar
  4. Hayvanlara ahır yapımı için yapılan harcamalar
  5. Hayvanların barınacağı ahırda tadilat yapımı için harcamalar

Yukarıda belirtilen alanlar için yatırım yapacaksanız kredi ve hibe desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Etçil Sığır Büyükbaş Hayvanlığı Yapmak İsteyenlerden Aranan Şartlar Nelerdir?

Etçil sığır büyükbaş hayvancılığı yapmak isteyenler için de hibe ve faiz destekleri bulunmaktadır. Bunlar için bazı şartlar aranmakta ve hayvanların istenilen ırklara sahip olması gerekiyor. Buna göre hibe desteklerinden faydalanmak için en az 5 veya üzerinde hayvan alımı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hayvanların Hereford, Limuzin, Şarole, Angus veya Montbeliar cinsinde olduğuna dikkat ediniz.

Yine hayvanlarınızın en az 36 ay ve daha üzeri yaşında olması gerekmekte olup burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şudur ki hayvanların mutlaka HAYBİS adı verilen hayvan bilgi sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde Ziraat Bankası tarafından verilen kredi desteklerinden faydalanamazsınız çünkü Ziraat Bankası ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sistemli bir şekilde çalışmaktadır.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Yapmak İsteyenlerden Aranan Şartlar Nelerdir?

Damızlık düve yetiştiriciliği yapmak isteyenlerde devlet destekli yıllık yüzde 5 faiz oranı ile kredi imkanlarından yararlanabilir. Buna göre damızlık düve yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız aşağıda belirtilen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

  • En az 50 adet düve alımı yapmanız gerekmektedir.
  • Düve yetiştiriciliği yapanların ellerindeki düve sayısını 50 ve üzerine çıkartması gerekmektedir.
  • Düvelerin 4 ay ile 13 ay arasında olması gerekmektedir.
  • Düvelerin Hayvan Bilgi Sistemi HAYBİS’e kayıtlı olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilmiş olan şartlara sahip kişiler Ziraat Bankasına müracaatlarını yaparak yıllık yüzde 5 faiz oranı ile büyükbaş hayvancılık kredisi ve devlet hibe desteklerinden yararlanabilmektedir.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ