Haber Bankam

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Devlet Destekli Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir? Ziraat Bankası, TKDK, KOSGEB, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Genç çiftçi projesi 2018 yılında kimlere hayvancılık hibesi verecek? Küçükbaş ve büyükbaş hayvan hibe şartları nelerdir? Detaylar haberimizde..

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Tarım veya hayvancılık alanında geri ödemesiz hibe alarak büyükbaş hayvan almak isteyen çiftçilerimizi hibe şartları oldukça zorluyor. Çünkü şuan itibariyle Devletten alınan 30 bin lira ile 3-5 büyükbaş hayvan alıp, bu büyükbaş hayvanlardan elde edilen sütleri satarak bir aileyi geçindirmek oldukça zor. Hal böyle olunca, çiftçilerimiz hibeden vazgeçip hayvan kredisi veren bankalara akın etmekteler.

Büyükbaş hayvancılık sektörüne 30 bin lira hibe yetmiyor

2016 senesinde başlayan ve 2017 yılında verilen ve 2018 yılında da verilmesi planlanan 30 bin lira genç çiftçi büyükbaş hayvan hibesini almak isteyen çiftçimizin, herhangi bir işle uğraşmaması, sigortası olmaması gerekiyor. Bu çiftçinin başka bir işle uğraşmaması durumunda, herhangi bir geliri olmayacağından, bu alanda iş kurması daha da zorlaşıyor. Devlet 30 bin lira hibe veriyor ancak, köylerde yaşayan çiftçiler tarafından büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları yüzünden birçok kişinin hayvan alamadığını, çiftçiliği başlayamadığını öne sürmekteler.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları nelerdir?

Bakanlık büyükbaş hayvan yetiştirenlere Açık, yarı açık ve kapalı sistem içinde hibe desteği sağlıyor. Büyükbaş hayvan hibesi alabilmek için;

 1. En az yetmiş metrekarelik bir alanda, 8 adet büyükbaş hayvan yetiştirmek,
 2. En az 3 adet 8 aylık erkek melez veya kombine etçi ırk büyükbaş hayvan satın almak gerekiyor.
 3. Büyükbaş hayvancılık hibe kredisi şartları isimli haberde 2017 yılında istenenleri görebilirsiniz.

Başvuru yapacak olan çiftçilerde aranan şartlar ise şöyle;

 1. 18 yaşından büyük 41 yaşından küçük olmak, (41 yaşından büyükler bu desteğe başvurun yapamıyor. Birçok çiftçimiz yaş sınırının kaldırılmasını talep ediyor.)
 2. Çiftimizin herhangi bir okul bitirmese de, okur ve yazar olması gerekiyor.
 3. Başvuru yapacağı zaman herhangi bir işte çalışmıyor olması şartı aranıyor.
 4. Çiftçi başka bir yerde çalışmayacağı gibi, büyükbaş hayvan hibesi için başvuru yaptığı zaman, esnafta olmaması gerekiyor.
 5. Daha önce büyükbaş hayvan hibesine başvurup faydalanmamış olması,
 6. Büyükbaş hayvan hibesi alıpta, sonradan sözleşmesi iptal olmamış olmak şartı aranıyor.
 7. Bunlara birlikte 2017 yılında çiftçilerimizi hibe alımında sıkıntıya sokan bir konu ise, çiftçilerin başvuru esnasında kendisinin ve eşinin ücretli olarak çalışmıyor olma şartı getirildi. Yani çiftçi veya eşi başvuru tarihinde herhangi bir işte çalışıyorlarsa istifa edecekler ve devletten aldıkları 30 bin lira ile büyükbaş hayvan alıp, bu hayvanlardan elde edecekleri sütlerle geçimlerini sağlayacaklar.
 8. Her ne kadar, hibe aldıktan veya başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, başvuru sahiplerinin ve evlerinin sonradan bir işe girmelerine engel gösterilmiş bir durum olmasa da, vatandaş işte çalışıyor ise de, mecburen işinden ayrılmak zorunda kalıyor. Çünkü bu durumun ispatı için (çalışmadığının) SGK’dan evrak talep ediliyor.


KOSGEB Büyükbaş hayvan hibesi veriyor mu?

Kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasında maalesef hayvancılık sektörü yok. KOSGEB koyun veya inek yetiştirmek isteyen çiftçilere hibe veya teşvik vermiyor. KOSGEB’in destek verdiği alanlar,

 • Etlerin işlenmesi veya saklanması,
 • Toptan hayvan ticareti
 • Et ürünlerinden üretilen ürünlerin imalatı,
 • Deniz hayvanlarının işlenip saklaması sektörü,

Alanlarında hibe desteği sağlıyor. KOSGEB Desteklenen sektörler listesini inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Hibesi Veriyor mu?

Devlet bankası olan Ziraat, büyükbaş hayvancılık sektöründe krediye ihtiyaç duyan çiftçilerimize en uzun vade ve en düşük faiz avantajı ile kredi veriyor. Ancak Ziraat Bankası Devlet bankası olsa da, çiftçilerimize büyükbaş hayvan hibesi gibi bir desteği bulunmuyor. Banka sadece Devletin tarım alanında ki desteklerine bütçe yeterlilikleri dahilinde finansman sağlıyor.

Ziraat Bankası düve, dana, manda ve inek yetiştiriciliği haricinde;

 • Besi ve süt hayvancılığı, (büyükbaş ve küçükbaş)
 • Damızlık hayvancılık; (büyükbaş ve küçükbaş)
 • Kanatlı hayvancılığı (Hindi, devekuşu, kaz, tavuk, ördek vb.)
 • Arıcılık,
 • İpek böceği yetiştiriciliği
 • Diğer hayvancılık konuları

Sektörlerinde yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımıza destek sağlıyor. Büyükbaş hayvancılık alanında ağıl ve ahır kurmak isteyen çiftçilerimize ise finansman sağlarken, süt soğutma tankları, taşıma ekipmanları, ahır da ihtiyaç duyulacak her türlü hayvancılık işletmesinin gerektirdiği ekipmanların alımı için yatırım kredisi veriyor.

En önemlisi ise Ziraat Bankası; Büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımı için kredi veriyor! Eğer hibe destekleri size göre değilse, Ziraat bankasının kapısını çalabilir ve ziraat bankası hayvancılık kredisi ödeme planı oluşturarak, projenize finansman sağlayabilirsiniz.

TKDK Büyükbaş Hayvancılık Hibe Şartları Neler?

Süt üretimi için şartlar;

 • En az 10 adet 120 süt ineği,
 • En az 10, en fazla 50 manda,

Et Üretimi Şartlar;

 • En az 30, en fazla 250 baş sığır,
 • En az 10 en fazla 50 baş manda

Kapasiteli projesi olması ve projeyle birlikte, kapasitesini bu sayıların üzerine çıkarması gerekiyor. TKDK tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri adı altında, %50 – %60 oranında büyükbaş hayvancılık hibeleri veriliyor. Başvuru yapmak isteyenler TKDK Büyükbaş Hayvancılık Hibeleri Başvuru Sayfası linkinde online başvuru yapabiliyor.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ