Haber Bankam

Büyükannelere 400 Lira Maaş Başvuruları 2017’de Başlayacak

Büyükannelere 400 Lira Maaş Başvuruları 2017’de Başlayacak

Torununa bakan büyükannelere bakım ücreti olarak verilmesi planlanan  400 liralık maaş için başvurular belirlenen pilot illerde 2017 yılında başlayacak. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; Torununa bakan büyükannelere verilecek olan bakım parası hakkında 1 hafta sonra İstanbul’da tanıtım programı düzenleyeceklerini ve bu konuda daha ayrıntılı bir bilgi vereceklerini belirtmiştir.

Geçtiğimiz günlerde sizlere duyurduğumuz torununa bakan büyükannelere verilecek olan bakım parasının en düşüğünün 400 lira olacağı açıklanmıştı. Taban ücretin açıklanmasından sonra tavan ücretin de bir kaç gün içerisinde açıklanması beklenmektedir. İlk olarak pilot il olarak seçilen İstanbul, İzmir ve Bursa’da hayata geçirilecek olan torununa bakan büyükanne bakım ücretinden 1.000 ailenin yararlandırılması sağlanacaktır.

Çocuklarının bakımını yabancıların yapmasını istemeyen bir çok aile çocuklarının bakımı için büyükanneler den yardım almaktadır. Çalışan anneler çocuklarının büyükanneleri tarafından bakıldığında işe gittikleri zaman kafalarının daha rahat olduğunu akıllarının evde kalmadığını belirtmektedirler. Bu yüzden çalışan annelerin işlerinin başına  biran önce dönebilmeleri için devlet tarafından bakım desteği verilmesine başlanılacaktır.Doğum yapan annenin çalışma hayatına dönebilmesi, annenin yarı zamanlı yerine tam zamanlı çalışmayı tercih etmeleri gibi durumlarda değişiklik gösterecek olan bakım ücretlerinin tam olarak ne kadar verileceği haftaya İstanbul’da yapılacak olan bilgilendirme toplantısında Bakan Müezzinoğlu tarafından açıklanacak.Verilecek olan bakım ücreti pilot illerde ilk olarak 6 ay boyunca verilecektir. Bu imkandan yararlanmak isteyen ve torununa bakan büyükannelerin Şubat ayında başvuruları alınmaya başlanılacaktır.

İlk olarak İstanbul Sanayi Odası tarafından gündeme getirilen torununa bakan büyükannelere maaş desteği verilmesi yönündeki çalışmalar yapılacak olan sponsor anlaşmaları sayesinde daha çok aileye ulaştırılması beklenilmektedir. Yapılacak olan 6 aylık pilot bölge denemesinde başarılı olunması durumunda tüm ülke genelinde yapılması planlanan bakım ücretinden ilk olarak torununa bakan büyükanneler yararlanabilecek. Proje kapsamında ilerleyen zamanlarda bu imkandan torununa bakan dede, hayla ve teyzelerin’de yararlanması beklenilmektedir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ayşe dedi ki:

    Nereye başvuru yapacagiz ki hiç bilgi verilmemis

  2. Bilge dedi ki:

    Başvuruları bulamadım eğer bi linc falan varsa gönderir misiniz…

BİR YORUM YAZ