Haber Bankam

Büyükanne Torun Maaşı Sonuçları Açıklandı! Ödemeler Ne Zaman?

Büyükanne Toruna Bakma Bakma Parası başvuru sonuçları açıklandı. Başvuru sonuçları kabul gören anneanne ve babaanneler ne yapacaklar, nereye başvurmaları gerekiyor. Para ne zaman ödenecek, hangi hesaba yatacak, başvurular neye göre belirlendi ve bundan sonra süreç nasıl işleyecek? Gerekli evraklar ve toruna bakma maaşı hakkında ki tüm ayrıntılar haberimizde..

Büyükanne Torun Maaşı Sonuçları Açıklandı! Ödemeler Ne Zaman?

Kadın İstihdamının Desteklenmesi İçin Büyükanne Projesi’nin amacı, 3 yaşını doldurmayan torununa bakan büyükannelere verilecek yardım ile hâlihazırda çalışıyor olan kadınların işgücü piyasasından çekilmelerini önlenmek ve çocuklara büyükanneleri ile birlikte büyüme imkânı sağlayarak kültür aktarımına destek olmaktır.

Projenin uygulandığı iller; Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep olarak belirlenmiştir. Projenin süresi 12 aydır. Başvurular, 9-20 Şubat 2017 tarihleri arasında internet üzerinden “https://buyukanne.csgb.gov.tr” adresinden alınmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda Projenin pilot uygulamasına katılması uygun görülen başvuru sahiplerine, başvuru esnasında bildirilen anneye ait elektronik posta ve cep telefonu numarası (kısa mesaj) üzerinden Bakanlık tarafından bilgilendirme yapılır. Ayrıca, tüm başvuru sonuçlarının, internet üzerinden “https://buyukanne.csgb.gov.tr” adresinden 15 Mart 2017 tarihi itibariyle sorgulanabilmesi de mümkündür.

Projeye Katılması Uygun Görülen Başvuru Sahiplerinin İzleyeceği Adımlar

 A. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne Belge Teslimi

Annenin, 15-31 Mart 2017 tarihleri arasında projeye katılımını teyit etmek için ikamet ettiği ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvurması ve aşağıdaki belgeleri bu süre içinde İl Müdürlüğüne teslim etmesi gereklidir:

1. Katılım Belgesi (imzalı üç nüsha) (Bu rehberin ekinde yer almaktadır.)

2. Annenin fiilen çalıştığını tespit için e-Devlet Kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden alınacak hizmet dökümü belgesi (e-Devlet Kapısı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri listesinden seçilecek SGK Tescil ve Hizmet Dökümü ekranından barkodlu belge oluşturmak suretiyle alınacak Sigortalılık Tescil ve Hizmet Kaydı Tespiti konulu belge.)

3. Büyükannenin sağlık durumunun çocuk bakımına engel olmadığını gösterir belge (Sağlık Bakanlığı’nın 2014/29 sayılı Sağlık Raporlarının Düzenlenmesi Hk. konulu Genelgesinin Ek 5’inde yer alan Birinci Basamakta Düzenlenecek Durum Bildirir Tek Hekim Raporu formatına uygun olarak Aile Hekimliği Birimi’nden alınacak rapor.)

4. Anne, büyükanne ve başvuru esnasında kimlik numarası girilen üç yaşını doldurmamış çocuğun nüfus cüzdanı suretleri.

5. Katılım belgesinde büyükannenin çocuğa “annenin ikametgâh adresi dışında bir adreste” bakacağı belirtilmiş ise çocuğun bakılacağı yerleşim yerine ilişkin e-Devlet Kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden alınacak belge (Büyükannenin çocuğa baktığı evin, annenin ikamet ilinde olması zorunludur. Bu adrese ilişkin, e-Devlet kapısı üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü hizmetleri listesinden seçilecek “Yerleşim Yeri (İkametgâh) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” ekranından Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne ibraz edilmek üzere alınacak barkodlu belge çıktısı.)

Büyükanne ödemesine ilişkin bilgiler ve ödemenin alınması

(1) Büyükanne ödemeleri, projeye katılımdan sonra aylık olarak yapılır. Ödeme yapılacak tarihin hafta sonu tatiline veya resmi tatile denk gelmesi halinde ise ödeme takip eden ilk iş günü yapılır.

(2) İlk büyükanne ödemesinin yapılacağı tarih Bakanlıkça kısa mesaj ve e-posta yoluyla proje katılımcısı olan anneye bildirilecektir.

(3) Bakanlıkça yapılan ödeme bildiriminden sonra, büyükannenin herhangi bir PTT işyerine bir defaya mahsus müracaatı yeterlidir. PTT işyerinde büyükannenin doğrudan kendisine ödeme yapılır. Ayrıca büyükanneye, PTT tarafından sosyal yardım ödemesi alan hak sahiplerine tanımlanan ön yüklemeli Pttkart verilir. Ön yüklemeli Pttkartlar için hiçbir ücret alınmaz.C. Proje Kapsamından Çıkarılma veya Kendi İsteğiyle Çıkma

(1) 15-31 Mart 2017 tarihleri arasında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvurmayan veya belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeyen başvuru sahipleri proje kapsamından çıkarılır.

(2) Katılım şartlarından birinin kaybedildiğinin nüfus veya Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları üzerinden ya da ev ziyaretleri esnasında tespiti halinde katılımcı projeden çıkarılır.

(3) Projeden kendi isteğiyle ayrılmaya karar veren katılımcıların Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne bu konuda derhal yazılı olarak bir dilekçe ile bildirimde bulunması gerekmektedir.

(4) Bir katılımcının projeden çıkarılması veya kendi isteğiyle çıkmaya karar vermesi durumunda, Bakanlık tarafından belirlenen yedek listeden sıradaki kişi proje kapsamına alınmak üzere Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne davet edilir. Yedek listeden belirlenecek kişilere yapılacak ödemeler proje süresi ile sınırlı olacaktır.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinin İzleyeceği Adımlar

A. Proje katılımcılarının başvuru belgelerinin alınması ve kontrolü

(1) Projeye katılımı uygun görülen başvuru sahiplerine ilişkin liste, Bakanlık tarafından resmi yazı ekinde İl Müdürlüğüne iletilir. Ayrıca, “il müdürünün” kurumsal e-posta adresine de elektronik ortamda (MS Office Excel formatında) gönderilir.

(2) Belirtilen başvuru tarihleri arasında İl Müdürlüğüne başvuran katılımcıların; Bakanlıkça iletilen listede yer alıp almadığı ile ibraz ettiği belgeler il müdürlüğü personeli tarafından kontrol edilir.

(3) Projeye katılım için annenin işçi olarak fiilen çalıştığının hizmet dökümü belgesinden ve büyükannenin sağlık durumunun elverişli olduğunun “durum bildirir tek hekim sağlık raporundan” kontrol edilmesi gereklidir.

B. Katılım Belgesi

(1) Bakanlık tarafından iletilen listede yer alan ve ibraz ettiği belgeler kontrol edilerek uygun görülen başvuru sahibi anneye Katılım Belgesi imzalatılır.

(2) Katılım belgesinin bir nüshası anneye teslim edilir, bir nüsha proje süresince muhafaza edilir, ayrıca bir nüsha resmi yazı ile aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne gönderilir.

(3) Çocuğun bakılacağı adresin annenin ikametgâh adresinden farklı olması durumunda ibraz edilecek olan ikametgâh belgesi, Katılım Belgesi ile birlikte aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne gönderilir.

(4) İbraz edilen tüm belgeler ile katılım belgesinin imzalı bir nüshası proje tamamlanıncaya kadar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde muhafaza edilir.

C. Başvuru Süresi Sonunda Yapılacak İşlemler

(1) 15-31 Mart 2017 tarihleri arasında İl Müdürlüğü tarafından Bakanlıkça gönderilen proje katılımcısı listesinde yer alan “KATILIM DURUMU” başlıklı sütun;

  • KATILIM BELGESİ İMZALANDI
  • İL MÜDÜRLÜĞÜNE SÜRESİNDE GELMEDİ VEYA BELGELERİ TESLİM ETMEDİ

seçeneklerinden birisi seçilerek doldurulur.

Listede yer alan diğer satırlara herhangi bir bilgi girişi yapılmaz.

Liste, tüm katılımcılara ilişkin “KATILIM DURUMU” sütunu doldurularak, 31 Mart 2017 mesai bitimi itibariyle “il müdürü” tarafından kurumsal e-posta ile (…@iskur.gov.tr uzantılı e-posta adresinden gönderilecek iletiye MS Office Excel formatında listeyi eklemek suretiyle) cgm@csgb.gov.tr e-posta adresine iletilir. Ayrıca liste, resmi yazı ekinde de (CD ortamında) Bakanlığa (Çalışma Genel Müdürlüğüne) gönderilir.

D. İl Müdürlüğü Personelinin Uygulamaya İlişkin Bilgilendirilmesi

(1) Uygulamaya ilişkin sorularınızı ve tereddüte düştüğünüz hususları kurumsal e-posta adresiniz (…@iskur.gov.tr) aracılığıyla, cgm@csgb.gov.tr adresine bildirebilirsiniz. En kısa sürede bilgilendirme yapılır.

Büyükanne toruna bakma maaşı başvuru evrakları katılım belgesi için tıklayınız!

BÜYÜKANNE MAAŞI SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Esra dedi ki:

    Ödemler yatti mi

  2. Yesim dedi ki:

    Odemeler ne zaman yapilacak acaba bilgisi olan var mi? Istanbul

BİR YORUM YAZ