Haber Bankam

Butik Otel Açanlara KOSGEB Destek Veriyor!

KOSGEB pansiyon, apart, otel veya butik otel açanlara 50 bin lira hibe ve 100 bin lira sıfır faizli kredi desteği sağlanıyor. Bu destekten yararlanmak isteyen girişimcinin KONAKLAMA VE YİYECEK HİZMETİ FAALİYETLERİ nace kodlarına başvuru yapması gerekiyor. İşte detaylar..

Butik Otel Açanlara KOSGEB Destek Veriyor!
 • Haberler
 • 18 Mayıs 2017
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
  Loading...

Kosgeb yeni işyeri açan girişimcilere girişimci destek programı ile hibe ve faizsiz kredi vermeye devam ediyor. Son günlerde özellikle okulların açık olduğu dönemlerde sıkça kullanılan butik otel ve pansiyon işletmeciliği içinde, KOSGEB’de uygun nace kodu mevcut. Butik otel açmak isteyenlerin Kosgeb’e Konaklama ve Yiyecek İçecek Hizmetleri alanında başvuru yapması gerekiyor.

KOSGEB BUTİK OTEL NACE KODLARI

 • 55. Konaklama
 • 55.1 Oteller ve benzer konaklama yerleri,
 • 55.2 Tatil ve diğer kısa süreli konaklama yerleri
 • 55.3 Kamp alanları, motorlu karavan ve karavan tipi treyler park hizmetleri
 • 55.9 Diğer konaklama yerleri,
 • 55.90.01 Öğrenci ve iş yurtları, pansiyon ve odası kiralanan evlerde yapılan konaklama faaliyetleri (tatil amaçlı olanlar hariç)

KOSGEB OTEL DESTEĞİ İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIYOR?

Öncelikle otel açmak isteyen girişimci, 32 saatlik KOSGEB kursuna katılıyor. Kursu başarıyla tamamlayan girişimcimiz sertifika alıyor ve iş planı hazırlayarak KOSGEB’in onayına sunuyor. Projesi onaylanan kişiler, oteli veya butik otellerini açıyorlar. Bu aşamadan sonra iş planında belirtilen faturalı harcamalar yapılıyor. Tüm harcamaların banka dekontları ve harcama evrakları bir araya getirilerek destek için Kosgeb’e başvuruluyor. Kosgeb’den ödeme onayı gelmesini müteakiben girişimci yaptığı harcamaların %60 – %70 ve %80 oranında geri alıyor. (Oranlar bölgelere göre değişiyor.)

NE KADAR DESTEK VERİLİYOR?

Otel, pansiyon ve butik oteller için toplamda 50 bin liraya varan geri ödemesiz hibe verilirken, bu hibeye ilaveten 100 bin liraya kadar 2 yıl geri ödemesiz sıfır faizli kredi de verilebiliyor. 50 bin liranın aşamaları ise şöyle;

 1. 2.000 TL. kuruluş desteği,
 2. 18.000 TL. Teçhizat, Ofis donanım, makine yazılım desteği,
 3. 30.000 TL. İşletme giderleri desteği.


BUTİK OTEL VEYA APART AÇMAK İSTEYENLER NEREYE BAŞVURMALI?

Türkiye’de herhangi bir işyerinin açılışı öncesinde, Vergi Dairesi, Belediye Başkanlığı ve ilgili esnaf odalarına başvuru yapmak gerekiyor. Otel ruhsatı almak için öncelikle Belediye Başkanlığına başvuru yaparak gerekli şartların öğrenilmesinde fayda bulunuyor.

Otel, apart, butik otel ve pansiyonların Belediye Başkanlıkları ve mevzuatta Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri” olarak belirtiliyor.  Eğer açılacak işletme öğrenci yurdu ise Milli Eğitim Bakanlığından açılış izin belgesi alınması gerekiyor. Belediyelerin talep etmiş olduğu evrakların bazıları şöyle;

 1. Tapu fotokopisi,
 2. Yapı kullanma izni,
 3. Noter onaylı kira sözleşmesi,
 4. Yangın raporu,
 5. Oda faaliyet belgesi,
 6. Sicil tasdiknamesi,
 7. İkametgah belgesi,
 8. Çalışma sağlık karnesi,
 9. Adliyeden alınacak olan sabıka kayıt belgesi,
 10. Talep edilen diğer doküman ve evraklar

Otel açmak isteyen girişimciler, bu evraklar hakkında en net bilgiyi Belediye Başkanlıklarından almaları tavsiye ediliyor.

TURİZM İŞLETMESİ NASIL AÇILIR?

Eğer butik, otel veya pansiyon yerine tatil oteli kurmak isterseniz, Kültür ve Turizm Bakanlığından Turizm İşletme Belgesi almanız gerekiyor. Bu belgenin alınabilmesi için işyeri sahibinin Turizm Bakanlığına aşağıda belirtilen evraklarla başvurması gerekiyor.

 1. İşletmenin tanıtım raporu ve başvuru dilekçesi
 2. İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı
 3. İmza beyannamesi veya sirküleri (Şirket olma durumuna bağlı)

Eğer girişimcim termal tesis açmayı hedefliyor ise Sağlık Bakanlığından Termal Tesis İşletme İzin Belgesi alması ve bu belgeyi de ilave etmesi gerekiyor.

Başvuru sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığınca başvuru sahibinin tesisi denetleniyor. Tesiste eğer eksik görülen hususlar var ise, bu hususları yerine getirmesi hususunda işletme sahibine bilgi veriliyor. 2 kez denetim geçiren ancak onay alamayan girişimcinin bir sonraki başvurusu en son red olan başvurudan alt ay sonra işleme alınıyor.

ETİKETLER:
Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ