Haber Bankam

 Bu Yıl 40 Milyon Turist Bekleniyor

 Bu Yıl 40 Milyon Turist Bekleniyor
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

2018 yılına ilişkin turist sayısında bir rekorun elde edilmesi bekleniyor. Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yıl içinde turist sayısındaki beklentiler fazlasıyla aşılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise 2018 yılında gelecek olan turist sayısını 38 milyon olarak tahmin ettiklerini, ancak bu rakamın 40 milyona ulaştığını belirtti. Gelecek olan turistlerden sonra bu alanda elde edilecek gelir ise 32 milyar dolar seviyesinde olacak.

Turist Sayısında Artış Var

Kurtulmuş, turizm sektörü için önemli artışların başladığını duyurarak, geçtiğimiz yıla nazaran turist sayısında artışın var olduğunu söyledi. Bakanın açıklamalarına göre, bu yılın üç ayında 2017 yılının üç ayına göre 5,1 milyon turist daha Türkiye’ye gelmiş oldu. Bakan Kurtulmuş bu verilere ilişkin şunları kaydetti “Bu yılki turizm geliri geçtiğimiz yıla oranla yüzde 35 oranında bir artış gösterdi. Yani bu rakamlarla birlikte turizm sektöründe yaklaşık olarak 4,4 milyarlık bir gelir elde etmiş oldu. Geceleme sayısında da yine aynı şekilde belirgin bir artış söz konusu. Bu yıl yaklaşık olarak 25,8 milyon geceleme ile birlikte, bir önceki yıla göre yüzde 22 oranında bir artış elde edilmiş oldu. Türkiye günümüzde Dünyanın en deneyimli turizm sektörlerinden biri halindedir. Bu anlamda oldukça büyük bir potansiyele sahip. Bunu aslında hem takdir, hemde şükürle ifade ediyorum. Geçtiğimiz dönemlerde ülkede yaşanan ekonomik sorunlar ve krizler, başka bir ülkede yaşanmış olsaydı bu ülkenin Türkiye kadar hızlı bir şekilde toparlanması mümkün olmayacaktı. Dolayısıyla Türkiye’de turizm sektörüne yatırım yapmak isteyen yatırımcılara ve diğer ülkelerden gelen yabancı misafirlerimize, ülkemizin turizm konusunda oldukça tecrübeli olduğunu duyurmak isterim.” diye konuştu.En Zengin Mutfak Kültürüne Sahip Ülke Türkiye

Kurtulmuş bunun yanında ülkenin sadece kıyı ve deniz turizmi açısından değil, ürün bakımından da oldukça zengin olduğunu dile getirdi. Bakan Numan Kurtulmuş bu konu hakkında şu ifadelere yer verdi “Dünyanın aslına bakarsanız pek çok yerinde göremeyeceğiniz bütün güzellikleri Allah’ın bir lütfundan dolayı bu ülkeye verilmiştir. Dolayısıyla bize verilen bu güzellikleri iyi bir pazarlama tekniğiyle birlikte yeni ürünler halinde sunmak bizim bir vazifemiz olmuş durumdadır. Türkiye şu anda sahip oldukları ile birlikte Dünyanın belkide en zengin mutfağına sahip ülkesidir. Özellikle bütün uygarlıklara ev sahipliği yapan bir yer olduğundan dolayı, bu özelliği almış haldedir. Zira burada Fas, Arap, Akdeniz, Türkmen gibi çok çeşitli zengin bir mutfak oluşturmuş durumdadır.” diye konuştu.

Orta Doğu’da Oyun Oynanıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, aynı zamanda sözlerine Orta Doğuda büyük bir oyun oynandığını ekleyerek devam etti. Kurtulmuş Orta Doğu hakkında konuşmasını şu şekilde sürdürdü “ Bütün bu Orta Doğu ülkelerine baktığımız zaman, kanla ve gözyaşıyla, ekonomik krizlerle boğuşan tüm Müslüman ülkelerde aslında bir oyun oynanıyor. Üzerinden bir asır geçmesine rağmen, diğer halklar birbirlerine düşman olmadılar. Şimdi bir asır geçtikten sonra, emperyalist güçler bizim gönüllerimizi ve zihinlerimizi tam anlamıyla bölmek için uğraşıyorlar. Halklarımızı birbirine düşman etmeye çalışıyorlar. Arap’ın, Kürt’ün ve Türk’ün kaderi aslında ortaktır. Bu bölgelerin herhangi bir geçmiş ayrımı bundan önce olmamıştır ve bundan sonraki zamanda da olmayacaktır. Biz ise bu çerçevede emperyalist güçlerin oyunlarını ters düz etmekten sorumlu durumdayız. Biz müminler olarak aramızda bazı farklılıklar bulunsa dahi, bütün sorunları çözebilme yeteneğine sahibiz. Bu nedenle birlik içinde tüm problemleri konuşarak, hedeflerimizi bir bütün haline getirerek hep birlikte bir geleceğe yürüyeceğiz. Bu şekilde tüm sorunların üstesinden gelebileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ