Haber Bankam

Borç Yapılandırma Yasasında Son Durum

Borç Yapılandırma Yasasında Son Durum

Sicil Affı Borç Yapılandırması Yasasında Son Durum

Bazı Alacakların yeniden yapılandırmasında dair kanun tasarısında yapılan düzenleme ile birlikte borç yapılandırma kanunu yürürlüğe girdiği tarihten itibaren borç yapılandırma taksitini ödemeyen kişiler geç ödeme zammı ile birlikte 2017 Mayıs ayı sonuna kadar ödemelerini yapabilecekleri duyurulmuştu. Mayıs ayı sonuna kadar ödemeleri ihlal eden kişiler borç yapılandırma taksitlerini bu ay sonuna kadar yapmaları gerekiyor. Borç yapılandırma süresini kaçıranlar için ikinci bir fırsat olarak yeni imkan sağlanması borcu bulunan  milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor.

Borç yapılandırması ile birlikte esnafın 253 milyon liralık borcu yeniden yapılandırıldı.

Siciller Temizlenecek

Borçlarını kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde yapılandıran esnaf ve kobilerin sicilleri temizlenerek krediye erişimlerinin önündeki engeller kaldırılacak. Borçlarını zamanında ödemedikleri için KKB kara listesinde bulunan ve bankalardan 5 yıl süre ile kredi alamayacak olan kişilerin borçlarını yapılandırmaları ile birlikte sicilleri temizlenecek. Bankalar bu kapsamda kredi kullandırması ve mevcut kredi borçlarını yeniden yapılandırması ile ilgili olarak bu kuruluşlara hukuki ve ceza sorumluluk doğurmayacak. Şirketler ve borçlu vatandaşlar için getirilen yeni yasa ile birlikte 5 yıl ödenmeyen borçlar silinecek. Borç yapılandırması ile faizler silinecek. 9 milyon borçlu için getirilen yapılandırma yasası ile yapılandırma başvurusunda bulunan borçluların borçları 36 ay taksit imkanı ile kolayca geri ödenebilecek. Bu yasadan daha önce yapılandırılan borçlar ise kapsam dışında bırakılıyor

Borç Yapılandırmasında Son Durum

Yapılandırma başvuruları Resmi gazetede yayınlanması ile yürürlüğe girmişti. Yapılandırma Başvuruları için son tarih 30 Haziran 2017 tarihidir. Mevcut borcunu yapılandırmak isteyen kişiler bu tarihe kadar başvuruda bulunarak bu fırsattan yararlanabilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı  Maliye Bakanlığı ve SGK’ya olan borçlar için ilk taksit ödeme tarihleri 31 Temmuz, ve 31 Ağustos tarihiydi.

Borç Yapılandırma Yasasında Son Durum

Borç Yapılandırma Yasasında Son Durum

Vergi borçları SGK prim borçlar Trafik ve askerlik nüfus cezaları için yapılandırma fırsatı getiren borç yapılandırma yasasına göre ana para tahsilinden vazgeçilmeden gecikme faizi ve cezası silinerek enflasyona göre yenilecek ve peşin ödeme yapmak isteyenler enflasyon tutarının yarısını ödeyecekler. Yapılandırma taksitlerini de isterlerse 6 ay, 9 ay, 12 ay ve 18 ay olacak şekilde istediği birini seçerek iki ayda bir olacak şekilde ödeme yaparak kapatabilecekler. Taksitli ödemelerde vade konduğu için hesaplanan borç üzerinde katsayı eklenerek borç yeniden hesaplanacak.SGK Prim Borç Yapılandırması Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK’ ya Prim Borcu olanlar için 6736 sayılı af kanununda hangi maddeler var. Son yapılandırma kanunu hangi SGK borcunu kapsıyor? Hangi SGK borçları yapılandırılabilir?

6736 sayılı bazı alacakların yapılandırmasına ilişkin kanun bilindiği üzere 19 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazatede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu bu kanun ile vergi yani Maliye Bakanlığına olan borçlar ve Sosyal Güvenlik prim borçları yani SGK ya olan borçlar yeniden yapılandırma ve kısmi olarak da af kapsamına alınmış oldu. SGK prim borçlarının yapılandırmasına dair başvurular başladı SGK yapılandırma usul ve esaslarına ilişkin 2016 18 sayılı genelgesi de yayınlanmıştı. Öncelikle hangi borçların bu SGK yapılandırması kapsamında yapılandırılabileceğini, sırasıyla ele aldık. İlk yapılandırması mümkün olan borçlar 4A yani eski tabir ile SSK, 4B yani eski tabiri ile Bağkur 4C yani Emekli sandığı kamu görevlisi sigortalılıkları ile ilgili olarak oluşmuş olan prim borçlarıdır. 2016 Haziran ayı ve öncesi aylara ait prim borçları yapılandırma kapsamındadır Temmuz ve sonrasına ait borçlar ise yapılandırma kapsamında değildir. Hangi sigorta primleri diyecek olursanız ilk olarak Sosyal Sigortalar Primleri, emeklilik kurum karşılıkları ek karşı primleri, işsizlik sigortası primleri SGDP yani Sosyal Güvenlik Destek primi kesintileri ve gecikme cezası ve gecikme zammı ve vergileri yapılandırılabiliyor. Yapılandırılabilecek ikinci sgk borcu isteğe bağlı sigortalılık, ve topluluk sigortasından kaynaklanan borçlardır, yine bunlarda 2016 Haziran ayı öncesine ait borçlar olmak zorundadır Yapılandırma kapsamında olan bir başka borç türü de yaşlılık aylığı, emekli aylığı malullük aylığı olan 4B sigortalılardan kaynaklanan borçlardır. Bunlar 2016 Şubat ayı ve öncesine ait borçlar ise yapılandırma kapsamında yapılandırılabilecektir. Bilindiği üzere SGK kurumu özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu asgari işçilik incelemesi yapıyor. İşte bu şekilde asgari işçilik incelemesi yapılıpta eksik işçilik tespit ettiğinde eksik işçilikten kaynaklanan borçlar çıkarmaktadır. Bu tür borçlarda 30 Haziran 2016 tarihine kadar biten işler ile ilgili ise yapılandırma kapsamına girmektedir. Bu tür borçların yapılandırması için SGK’ ya başvuru yapılarak yapılandırma yapılabilir. Bir başka yapılandırma borç türü de SGK tarafından idari para cezalarıdır. 30 haziran 2016 tarihine kadar işlenen fiiller ile ilgili olarak kesilmiş para cezaları, genel sağlık sigortası olarak çıkan prim borçları da yapılandırma kapsamındadır.  SGK ya olan damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı vb borçlarda son yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırması mümkün borçlardır. Saydığımız tüm borçları 2016 Haziran ayı öncesine ait olması gerektiğini tekrar altını çizelim.

SGK ya borcu olan ve yukarıda yapılandırma kapsamında olan borç yapılandırma başvurularını yaparak 19 Ağustos 2016 tarihine kadar olan borçların yapılandırması yapabilirsiniz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ