Haber Bankam

Çalışanlar için yeni bireysel emeklilik uygulaması gündemde

Çalışanlar için yeni bireysel emeklilik uygulaması gündemde
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Ülkemizdeki tasarrufun arttırılması amacı ile 45 yaşının altında çalışan tüm kamu ve özel sektör çalışanlarını kapsayan bireysel emeklilik sistemi 01/01/2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. İlk etap da özel sektör çalışanlarının katılımı sağlanacak olan bu sisteme Nisan 2017 tarihinde kamu çalışanlarının da katılımı sağlanacaktır. 45 yaş altı çalışanların katılımları mecburi olan bireysel emeklilik sisteminden isteyenler iki ay içerisinde çıkma hakkına sahipler. Bireysel emeklilik sistemine kademeli bir şekilde katılımların yapılacağı bilinmektedir. Bu yüzden 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren ilk olarak çalışan sayısı 1.000 ve üzeri olan iş yerlerinden başlanacaktır.

45 yaşının altında bulunan çalışanların otomatik olarak katılacağı BES için % 25 devlet desteği verilmeye devam edilecek. Ayrıca ilk iki ay sonunda sistemden ayrılmayıp kalmaya devam edenler için 1.000 lira ek devlet katkısı alacaklar. Sistemden ilk iki ay sonunda ayrılanlar kesilen paralarını aynı şekilde alabilecekler.Bireysel emeklilikte kesintiler prime esas kazancın %3′ ü olacak şekilde hesaplama yapılmaktadır. Sistemde en düşük kesinti miktarı 50 lira olarak belirlendiği için asgari ücretlilerden kesilecek miktar 50 lira olacaktır. Aylık prime esas kazancı olan bir çalışandan aylık 60 lira bireysel emeklilik kesintisi yapılacaktır.

Devlet katkısından tam olarak yararlanabilmek için sistemde 56 yaşına kadar kalmak ve sistemde en az 10 yıl prim öoemesi yapmak zorundadır. Sisteme katılanlara devlet tarafından verilecek katkılardan faydalanmak isteyenler ise sistemden 3 ile 6 yıl katılım sağladıktan sonra ayrılmaları sonucunda devlet katkısının % 15’ini alabilirler. Sistemden 6 ile 10 yıl içerisinde ayrılmak isteyenler ise devlet katkısının % 35’ini alabilirler.

İş verenlerin çalışanlarını bireysel emeklilik sistemine zamanında otomatik katılımını sağlamadıkları takdirde ve katkı paylarını yatırmadıkları takdirde oluşacak kayıp iş veren tarafından karşılanacaktır. Ayrıca her bir ihlal için işverenlere 100 lira ceza kesilecektir

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ