Haber Bankam

Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım 1 Ocak 2017′ de başlıyor

Bireysel emeklilik sistemine otomatik katılım 1 Ocak 2017′ de başlıyor
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik katılıma ilişkin Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni yılla birlikte çalışanlar BES’ e otomatik olarak katılacak. 1 Ocak 2017′ de ilgili kanun kapsamında otomatik sisteme dahi edilen tüm çalışanları ilgilendiren BES ile ilgili bilgiler haberimizde.

BES nedir?

45 yaş altındaki tüm ücret karşılığı çalışanların birikim ve tasarruf yaparak yatırıma yönlendirilmesi amacıyla SGK nın tamamlayıcısı olarak düzenlenen BES çalışanların yaptıkları birikim ve tasarrufları ile emeklilik dönemlerinde ek bir gelir sağlanması amacıyla oluşturulmuş bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.  Buna göre 45 yaş altındaki ücret karşılı çalışanlar işveren tarafından kanunla belirlenen emeklilik sözleşmesini imzalayanlar Hazine Müsteşarlığınca belirlenen emeklilik şirketlerindeki emeklilik planlarına otomatik olarak dahi olacak. Böylece kişilerin emeklilik dönemlerinde de çalışma hayatlarında ki yaşam standartlarına ulaşmaları ve sıkıntı yaşamamaları amacıyla oluşturulan ek bir gelir kapısı olan BES ‘ine daha önceden çalışanlar isteğe bağlı olarak bankalarda açtıkları BES esaplarına yaptıkları tasarruf ve birikimleri ile en az 10 sistemde kalma şartını sağlamalarıyla hak kazanırken yeni çıkarılan  kanuna göre artık her çalışan BES ‘ine otomatik olarak katılım sağlayacak olup, isterlerse cayma hakkına da sahip olabilecek.

BES katkı payı ne kadar?

BES katkı payı ise ücret karşılığında çalışan kişinin prime esas kazancının % 3 ‘ üne karşılık gelen tutarı BES emeklilik planına otomatik olarak işveren tarafından kesilerek belirlenen tarihlerde yatırılacak. Katkı payının çalışandan tahsil ve takip sorumluluğu işverende olacak.BES Devlet katkısı ne kadar?

BES’ e otomatik dahil olan ve cayma hakkını kullanmayacak olanlara bir defaya mahsus olmak üzere sisteme ilk girişte 1000 lira devlet katkısı sağlanacak. Sisteme ilk girişte verilecek olan 1000 TL devlet katkısının yanında 10 yıllık birikim yaparak emeklilik hakkını kullanmak isteyenlere 10 yıllık birikim tutarlarının % 5  ‘i kadar devlet katkısı verilecek.

Devlet ilk başta kişi adına 1000 lira katkıda bulunacak ve birikimlere de devlet katkısı sağlanarak kişilerin ikinci bir emeklilik maaşına sahip olmaları için BES’ e olarak kanun çıkarılarak herkesin sisteme dahil edilmesi amaçlanmaktadır. BES’ e otomatik olarak katıldıktan sonra  2 ay içinde cayma hakkını kullananlar ise devletin yatırdığı 1000 lira yı alamazlar  sadece yatırım yaptıkları parayı çıkarken alabilirler.

Bes’ e otomotik dahil olarak emeklilik hakkını kullanmak isteyenler ise 10 yıllık birikimlerinin % 5′ i kadar devlet katkısı alacak.

İşverenin yükümlülükleri

İkinci bir emeklilik maaşına sahip olmak isteyenler için otomatik katılım sağlayan çalışanlardan her ay bir miktar kesinti yapılarak primleri kişinin hesabına işveren tarafından yatırılacak olup, işverenleri tarafından bir emeklilik planına dahil edilmeleri esasına dayanan sistemde işverenin ise yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlere idari yaptırım uygulanacak olup idari para cezası olarak sorumluluğunu gerektirdiği gibi yerine getirmeyen işverene para cezası verilecek. Ceza Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı tarafından verilecek ve işverenler istenilen şartları yerine getirmekle yükümlü olacak.

BES’in 1 Ocak 2017 tarihinde hayata geçirilerek işveren Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilen emeklilik şirketi ile anlaşarak çalışanlardan her ay kesinti yaparak bu emeklilik şirketindeki hesaplarına yatıracak. Zamanında yatırılması gereken katkı payını yerine getirmek zorunda olan işveren emeklilik sözleşmesi, sözleşme imzalanırken yönetici yetkilendirme ve belirleme, emeklilik şirketiyle anlaşma ve katkı payını zamanında yatırma yükümlülükleri bulunuyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ