Haber Bankam

Benzinli mi? Dizel mi? 2017 Yılı Tavsiyeleri

Benzinli mi? Dizel mi? Yılda kaç kilometre yol yapıyorsunuz? Sıfır veya ikinci el araç almak isteyenlere tavsiyeler.

Benzinli mi? Dizel mi? 2017 Yılı Tavsiyeleri

Sıfır kilometre veya ikinci el araç almak isteyen kullanıcıların en çok tereddüt ettikleri noktalardan biri de, araçların yakıt ekonomisidir. Piyasada bulunan dizel araçlar ile benzinli araçlar arasında, birçok açıdan farklar bulunurken, uzmanlar kullanım süresi ve alanlarına göre tercih yapılması gerektiğinden bahsediyor.

BENZİN VE MOTORİN FİYAT FARKLARI

Dizel araçların birçoğunun (büyük motorlu lüks araçlar haricinde) yakıtları benzinli araçlardan çok daha düşüktür. Önceki yıllarda dizel ve benzinli araçların yakıt fiyatları arasında büyük farklar olsa da, şuan 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 5 TL. civarında iken, motorin ise 4.50 TL. civarındadır. Benzin ve motorin arasında 50 kuruş civarında bir fark oluşmuştur. Bu sebeple, eskiden dizel araç dendiğinde en az %70 oranında yakıt oranı düşünülürken, fiyat farkının ortadan kalkması ile bu oran daha da azalmıştır.

DİZEL ARAÇLARIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Dizel araçlar güncel benzin ve motorin fiyatlarına rağmen benzinli araçların bir çoğundan daha az yakıt tüketirler. Genelde 1.3 litrelik benzinli motordan başlayan bu araçlar 2.0 litre aralığında tercih edilmektedir. Dizel otomobillerin beygir güçlerine ilaveten torkları benzinli araçlara göre daha fazladır.  Ancak benzinli araçlara oranlar bakımları daha maliyetlidir. Türkiye’de dizel araçlar 10 bin kilometre ile 70-80 bin kilometre arasında satın alınması tavsiye edilmektedir. Benzinli araçlarda ise 150 bin kilometre de olan bir araç fiyatı uygunsa alınabilir. Bunun nedeni, dizel araçların hem motor, hem de turbo maliyetlerinin yüksek olmasıdır.Dizel araçlar benzinlilere göre daha geç ısınır. İlk hareket ve motorun durdurulması öncesinde birkaç dakika rölanti de motorun çalıştırılması önerilir. Bunun nedeni yağlama mekanizması nedeniyledir. Ancak benzinli araçlarda böyle bir durum yoktur. Kompresör adı verilen sistemler ise turbo sistemlerden daha farklıdır. Dizel araçlar benzinlilere göre çok daha gürültülü çalışırlar. Bu sebeple benzinli otomobiller dizellere göre daha lüks olduğu söylenmektedir.

FİYAT FARKLARI

Özellikle sıfır kilometre otomobillerde benzinli ve dizel araçlar arasında ortalama 15 bin lira gibi bir fiyat farkı mevcuttur. Kullanıcılar benzinli araçların yakıtlarının daha fazla olması nedeniyle, satın alma esnasında bu farkın alındığını değerlendirirler. Otomotiv firmaları ise yıllık 15 bin kilometreden daha az yol yapan bir sürücü için benzinli araçların daha ekonomik olduğunu, 15 bin lira gibi bir fiyat farkı ödemek yerine benzinli araç almalarını tavsiye ederler. Gerçekte de bu böyledir ki, benzinli aracın dizel araca göre fazladan yakacağı benzin fiyatının 15 bin liraya ulaşması için aracın yılda en az 20 bin kilometre yapması gerekir.

Örneğin Toyota Corollanın 1.6 litrelik benzinli (active) modeli 81.500 TL. anahtar teslim fiyatı ile satışa sunulurken, aynı aracın 1.4 D4 dizel otomobili 97 bin liradan satışa sunulmaktadır. 97.000 – 81.500 = 15.500 TL. fiyat farkı mevcuttur. Bu durum aynı kategoride aynı özelliği taşıyan araçlar içindir. Benzinli aracın dizele göre bakım maliyetlerinin daha düşük olması da değerlendirildiğinde, dizel araç almadan önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ