Haber Bankam

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Belediye yardımları kimlere yapılır? Belediye tarafından yapılan yardıma nasıl başvurulur, başvuru şartları nelerdir? Tüm detaylar yazımızda..

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Başvuru Yapılır?
 • 0 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
  Loading...

İhtiyaç sahibi ve yoksul kişilere yönelik yapılan giyecek, yakacak ve gıda yardımları belediyeler tarafından düzenli olarak yapılmaya devam ediyor. Belli gruplara ayrılan yardımlar sayesinde, özellikle zor durumda bulunan kişiler içinde bulundukları zamanları daha kolay bir şekilde atlatabiliyorlar.

Belediyenin Yaptığı Yardımlar

Erzak Yardımı: Belediyelerin yaptığı yardımlar arasında en ünlüsü erzak yardımı olarak biliniyor. Erzak yardımı olarak listelenen bu yardım türünün içinde gıdalar, içecekler, kırtasiye gibi pek çok malzeme giriş yapıyor. Özellikle insanların hayatlarını daha kaliteli şekilde sürdürmesini sağlayacak her türlü ürünün bu erzak yardımının içine dahil edildiğini belirtmek gerekiyor.

Nakit Yardımı: Bunun yanında nakit yardımıda vatandaşlar tarafından sıklıkla sorgulanan konuların başında bulunuyor. Belediye tarafından yardıma muhtaç kişilerin tespitinin yapılmasıyla bir değerlendirme yapılıp bu kişilere ücret verilebilir. Sadece para üzerine yapıldığından dolayı bu adı almıştır.

Kira Yardımı: İhtiyaç sahiplerinin var olan gelir durumlarına bakılarak bu şekilde bir kira yardımının yapılmasına karar verilebilir. Özellikle insanların en önemli ihtiyaçlarından birini sağladığından dolayı, son derece önemli bir yardım çeşididir.

Fakirlik Maaşı: Belediye ve sosyal yardım derneklerine başvurularak alınabilecek bir maaş türüdür. Özellikle dar gelirli vatandaşlara umut olmuş oldukça rağbet gören bir yardımdır. Geçimin daha kolay yapılmasına olanak sağlayan bir yapıya sahiptir.

Yakacak Yardımı: Özellikle soğuk kış ayları hesaba katılarak, dar gelirleri daha iyi şartlarda tutması için verilmesi uygun görülen bir yardım çeşididir. Genel olarak kömür şeklinde verildiğinden dolayı, kömür yardımı olarak bilinmektedir.

Engelli Maaşı: Belediyeler tarafından engellilerin tespiti yapılarak, bu kişilerin tespiti yapılır. Buna uygun olarak kişilerin aylık olarak maaş alması sağlanır. Eğer gözden kaçırılma gibi bir durum yaşanmışsa, o zaman kişilerin doğrudan belediyeye başvurarak engelli maaşı alabilme hakkı vardır.

Öğrenciler İçin Yardım: Okul çağında bulunan öğrencilere yönelik yapılan ve toplum içindeki farkların en aza indirilmesini amaçlayan yardım çeşididir. Bu yardım sayesinde öğrencilerin en önemli ihtiyaçları iyi bir şekilde karşılanabilir.

Yetim Maaşı: Belediyeler tarafından düzenli olarak verilen yardımların arasında yetim maaşıda vardır. Bir yetim için belirlenen yardım tutarı 1.080 TL olurken, iki yetim için belirlenmiş tutar 1.214 TL olmuştur.

Süt Parası: Doğum sonrası başvuru yapıldığı takdirde, belediyeler tarafından verilmekte olan yardım parasıdır. Anne veya baba bu yardımı alabilmek için bir süre boyunca bekletilir. İncelemeler sonucunda herhangi bir problemin olmadığı gözüküyorsa, o zaman yardımın alınması mümkün olacaktır.

Taşınma Yardımı: Taşınma yardımı konusunu farklı başlıklarda incelemek doğru olacaktır. Zira belediyeler şu anda vatandaşların pek çok alanda rahat edebilmesi adına, yardım türleri belirlemiş durumda. Belediyeler tarafından taşınma yardımı, konut taşınma yardımı, iş yeri taşınma yardımı gibi pek çok yardım türü bulunuyor. Taşınma sırasında ortaya çıkan masraflara yönelik devlet tarafından bu tarz bir maddi yardım yapılıyor. Özellikle insanların iş düzenlerinin bozulmaması ve taşınmanın maddi anlamda geçinme sorunu yaratmaması açısından bu yardım türü verilmektedir.Belediye Yardımı Kimlere Yapılır?

Belediye yardımı kimlere yapılır, belediye yardımları herkese yapılır mı gibi sorular vatandaşların akıllarında yer etmeye devam ediyor. Özellikle bu maddi yardımların belirli bir araştırma sürecinden sonra devlet tarafından verildiğini belirtmek gerekir. Yardım almak isteyen kişiler, gerekli evrakları hazır ederek belediyelere doğrudan başvuruda bulunmalıdır. Süreç içinde gerçekten ihtiyaç sahibi kişiler belirlenmeye çalışılıyor. Yardımlar genel olarak ihtiyaç sahiplerine koliler eşliğinde teslim ediliyor. Gıda ihtiyacı, kırtasiye ihtiyacı ve giyim ihtiyacı en çok yardımı yapılan konulardan biri oluyor. Yani kişiler gerçekten ihtiyaç sahibi olarak belirlenmesi için, gerekli olan kontrollerin yapılması lazımdır.

Belediye yardımı başvuru şartları

Belediye Yardımında Aranan Şartlar Nelerdir?

Belediye tarafından yapılan yardımlar yalnızca dar gelirli vatanadşlara özel olarak veriliyor. Buna göre belediyelerden tarafından verilen bu dar gelirli tanımına uyan özellikler bu şekilde sıralanmıştır:

 • SSK’lı veya Bağkurlu olmayan kişiler
 • Düzenli bir gelire sahip olmamak
 • Geliri yoksulluk sınırının altında bulunması
 • SGK’dan maaş almaması
 • Üzerine kayıtlı ev, araba, arsa gibi malların olmaması

Yukarıda sayılanların olması durumunda belediyeler tarafından yapmış olduğunuz yardım başvurusu kabul edilebilir. Bunun yanında istenen yardımın türüne bağlı olarak, aranan şartlar değişebilir. Örneğin kira yardımı almak isteyen bir kişinin ek gelirinin olmaması ve kirada oturması aranılan şeyler arasında bulunuyor.

Belediye Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler:

Belediyeye yardım başvurusunda bulunmak için, gerekli olan belgelerin hazırlanarak bu şekilde başvuruya gitmek gerekir. Günümüzde istenen belgeler ise:

 • Kimlik ve fotokopisi
 • Bağlı bulunan muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi
 • Yardım dilekçesi
 • Muhtarlıktan alınan ikametgah
 • Sağlık provizyon belgesi (kişinin SGK’lı olup olmadığını göstermesi için SGK üzerinden alınması gerekir)

Başvuru Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

Belediye yardımlarının sonuçlanacağı zaman ise, çalışmaların yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Fakat genel olarak haftalık bazda bir çalışma yapılmaktadır. Evinize başvurunun incelenmesi için gelinmesi ve gerekli kontrollerin yapılması biraz zaman alabilir. Özellikle yaşadığınız yerin bu durumda epey önemi vardır. Ama genel olarak incelemeler yapılsa da, bazı yardımlar için eve inceleme yapmak için gelinmediğini belirtmek gerekiyor.

Para Yardımı Nereye Yatar?

Büyükşehir Belediyeleri yardım konusunda farklı bankalarla çalışmayı tercih edebilirler. Ama genel olarak PTT kanalı üzerinden bu işlemler gerçekleşmektedir. Yardım alması kesinleşen kişi, istenilen kanal üzerinden kendine ait olan bir hesap açtırmalıdır.

Yardımlar Ne Zaman Verilir?

Genel olarak konuya baktığımızda yardımların herhangi bir zaman sınırlamasının olmadığının altını çizmemiz gerekir. Örneğin para, gıda veya erzak yardımları dört mevsim boyunca yapılıyor. Bu yardım türlerine dar gelirli vatandaşlar başvuru sonrasında sahip olabilir. Kömür yardımlarında ise, başvurular Ağustos ayıyla birlikte başlamış oluyor. Tabi genel olarak tarih Ağustos olarak belirlense de, belediyeler üzerinden konuyu danışmakta fayda var. Zira belediyelerin yapacağı kömür yardımlarında belediyeden belediyeye olmak üzere değişiklik görülebiliyor.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ