Haber Bankam

Bayram Sonrası Yeni Teşvik Paketi Devrede!

Hükümetten bayram sonrası milyonları ilgilendiren 7 müjde!

Bayram Sonrası Yeni Teşvik Paketi Devrede!

Bayramdan sonra hükümet tarafından bir çok düzenlemelerin yapılacağının bilgisini önceki yazılardan duyurmuştuk. Hükümet emeklilerden esnaflara, işverenlerden işçilere, yeni mezun gençlerden memurluk yapan annelere kadar büyük bir çoğunluğu kapsayacak müjdeli bir haber bekleniyor. Hükümet; bu yedi müjde için düğmeye basmaya hazırlanıyor. İşte milyonları ilgilendiren o müjdelerin detayları.

Her Çalışana Tazminat!

Her çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için hayata geçirilecek olan düzenlemeye ilişkin taslaklar vatandaşların önüne sunulmaya hazır. Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak şuan Başbakanlık’ta. Burada son düzenlemelerin yapılmasından sonra taslak sendikalarla paylaşılacak. Sistem, Kıdem Tazminatı Fonu hakkında düzenlemeleri içeriyor. Şuan çalışanlar eski sistemde kalacak veya yeni sisteme dahil olacaklar. Yasa yürürlüğe girdikten sonra işe başlayanlar ise otomatik olarak yeni düzenlenen Kıdem Tazminatı Fonuna dahil olacaklar.

Kamuda Çalışan 720 Bin Taşeron İşçiye Kadro!

Kamuda çalışan binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren düzenlemeler tamamlandı. Kamuda taşeron işçi sayısı 720 bine ulaşınca bakanlık bu işe de el attı. Gerekli çalışmaları ve düzenlemeleri tamamlayan  hükümet kadro aşamasında karar noktasına geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Faruk Özlü tarafından yapılan açıklamaya göre ; taşeron işçilere kadro konusunda 2 alternatif seçenek hazırlandığını ve bunlardan birine karar verileceğini belirtti. Kadro düzenlenmesinin bu yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Engelli İstihdamında Kolaylık Sağlanacak!

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bayram sonrasında engelli istihdamına yönelik çalışmaların ve teşviklerin olacağını müjdeledi. 50 işçiden fazla çalışan bulunduran işletmelerin engelli çalıştırma zorunluluğunun devam edeceğini belirten bakan Müezzinoğlu, 50 kişiden az çalıştıran işletmelere ise “Siz engelli çalıştırın devlet olarak biz sizi destekleyelim” deneceğinin müjdesini verdi. SGK priminin yarısını hatta maaşının da yarısının devlet tarafından karşılanabileceğini duyurdu.Borçlu Esnafa Devletten Destek!

Prim borcu nedeniyle hastanelerin sağlık hizmetlerinden yararlanamayan esnaf ve ailelerine hastane kapıları açılacak. Borçlu esnafın da sağlık hizmetlerinden yararlanacağı sağlık hizmetleri düzenlemesi hayata geçirilecek. Eylül 2015 yılında 60 günden fazla prim borcu olan esnaf ve aileleri sağlık hizmetlerinden yararlanamıyordu. Yapılan düzenleme ile beraber prim borcu olan esnaf ve aileleri önce yılbaşında, ardından da 30 Haziran2016’ya kadar uzatılarak esnaf ve ailelerin sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlandı. Ardından bu süre 2016 yılının Aralık ayına kadar uzatıldı.  Hükümet yeni düzenleme ile prim borcu olan esnaf ve yakınlarının sağlık hizmetlerinden yararlanmasının önünü açacak.

Emeklilere Hem Zam Hem Ucuz Tatil!

Emekli vatandaşlarımızın Temmuz zammı ve memur emeklilerinin 2018 ve 2019 yılı kazançlarının belirleneceği toplu sözleşme yaklaşırken 2 ayrı çalışmada masada tartışma konusu. Ekonomi Koordinasyon Kurulu, ileri ki günlerde emekli maaşlarında dengenin sağlanması için çalışmaları başlatacak. Emekli vatandaşlarımız ilgilendiren bir diğer konu da ucuz tatil imkanı. Çalışma ve Turizm Bakanlığı bunun için de çalışmaları başlattı. Bakanlıklar 1 milyon emekliye ucuz tatil projesi için kolları sıvadı. Proje kapsamında emeklilere Ege ve Akdeniz’de Eylül, Ekim ve Kasım aylarında ucuz tatil imkanları sunulacak.

Memur Anneye Yarım Mesai

Memur annelerin çocukların gelişiminde iş dolayısıyla tam anlamıyla görev alamadıklarından dolayı memur annelere yarı zamanlı çalışma imkanı sunan yönetmelik büyük oranda tamamlandı. Bakanlar Kurulunun imzasına sunulan yönetmelik, önümüzde ki günlerde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek.

1 Milyon Genç İstihdam Edilecek

1 milyon genci iş sahibi yapacak olan eylem planı hayata geçirilecek. Başbakan Binali Yıldırım tarafından müjdesi verilen paketin çalışmaları bu ay tamamlanacak. Bu kapsamda işverenlere devlet tarafından çeşitli destekler verilecek. Genç girişimcilere destek sağlanacak. Kalkınma Bankası da genç girişimcilere ve yeni fikirlere destek verecek.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ