Haber Bankam

Başbakan Binali YILDIRIM’ın gündeme dair açıklamaları

Başbakan Binali YILDIRIM’ın gündeme dair açıklamaları

Başbakan Binali Yıldırım’ ın TRT Haberde gündeme ilişkin emekli promosyonlarındaki son durum, Ohalin piyasalara olan etkisi, faizlerin artması, Merkez bankasının faiz kararları, Ekonomideki büyüme oranları, yapılan reformlar, Türk lirası ile ilgili çalışmalar, Fetö şirketlerinin ödeme yapmaması,  Başkanlık sistemine geçişte MHP ile yaptıkları görüşmeler,  Chp ile ilişkiler, HDP’li vekillerin tutuklanması,  Dış ilişkilerin donması, ABD başkanının seçimi, Ekonomi ile ilgili borçların yapılandırılması gibi ekonomi ve siyasi konularda birçok açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım gündemi değerlendirdi

Başbakan Binali YILDIRIM’ ın gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunduğu konu başlıkları olan Ohal’in piyasaya etkisi, borç yapılandırma ve asgari ücret ve emekli promosyonları faiz kararı gibi birçok konu hakkında bilgi almak isteyenler haberimizden Yıldırım’ın açıklamalarını okuyabilir.

Son dönemde gündemden düşmeyen borçların yapılandırılması ile ilgili olarak; Başbakan şu açıklamalarda bulundu. ”Borçların yapılandırılmasının uzatılması yasal olarak mümkün değil. Bu dönem çok yüksek bir müracaat oldu. Bu sanki çelişki gibi gösteriliyor. Burada da bir algı operasyonu olduğu açık. Önümüzdeki hedeflerimizi bir kere belirsizlikleri ortada kaldıracağız. İstihdamın artırılması, ihracatın artırılması, ihracatın kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Referandum sürecine kadar bir belirsizlik yok. Dalgalanma geçicidir. Bu şoklara Türkiye’nin bağışıklığı vardır. Tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz. EKK’nin mevcut başkanı benim. Ben her gün çıkıp konuşamam. Benden sonra ekonomi ile ilgili söz sahibi olan kişi Mehmet Şimşek’tir. Genel koordinasyon bana ait benden sonra söz sahibi Mehmet Şimşektir.” dedi

Asgari ücret ile ilgili çıkan haberlere ise Başbakan Yıldırım; ”Asgari ücretin 1.300 TL olması ile birlikte işverenlerin yükü arttı. O kadar fazla reform düzeyinde düzenleme yaptık ki bunlara sıra gelmedi. Zorunlu emeklilik, kısmi zamanlı çalışma, KOBİ’lerin kredi alması, varlık barışı, Doğu ve Güneydoğu cazibe merkezleri gibi daha niceleri.” dedi.Son zamanlarda merakla beklenen emekli promosyonları ile alakalı olarak da; ”Emekli promosyonu Çalışma Bakanlığı konuyu bana atıyor. Emeklilerin beklentisini çok yükselttiler. Yıl sonuna kadar bir esasa bağlayacağız.” dedi.

Türk lirası ile ilgili çalışmalar ile ilgili sorulan sorulara da; Başbakan ”Hesabı en kötüye göre yapmak. Bu krizin neresindeyiz. Büyüyecek mi sakinleşecek mi tahmin etmek zor. Ocaktan itibaren daha öngörülebilir olacak. Sözleşmeleri devlet Türk parası ile yapacak bu yönde bir irade koyacağız. Yabancılar için değil vatandaşlarımız için geçerli bu durum. Vatandaşlarımız ticareti milli para ile yapsın. Bu bir çağrıdır. Kendi paramıza hakettiği değeri biz vermeliyiz. Türk parasına dönmek sadece değer kazandırmayacak. Gelişen ekonomide kriz yönetmenin başarısı zaman yönetmekten geçer. İş işten geçtikten sonra tedbir almak hasarı büyütür. Kamu olarak yapacağımız işlerde böyle düşünüyoruz istisnalar olabilir. Genel anlamda Türk parası ile yapılacak bir çok satış işi var. Dolayısı ile bu konularda genel yaklaşımımız budur.” dedi.

En çok merak edilen Ohal’ in piyasalara olan etkisini ise söyle dillendirdi;  Darbenin verdiği maddi manevi zararları hesap edersek ülkemize çok ciddi maliyetleri oldu. OHAL ilan etmek zorunda kaldık. Her ne kadar bunun iş alemine ve yaşama etkisi yok. SP ve Moddys’un verdiği notlar ve Amerikan seçimleri de olunca dalgalanma arttı. FETÖ acaba ekonomiyi, algıyı nasıl bozarız, yabancıların  kanaatlerini nasıl değiştiririz diye müthiş bir operasyon yapıyor. Parayı nereden aldılar? Garibanlardan, öğretmenlerden, vatandaşlardan aldılar. Şimdi bu paralar Türkiye’nin itibarını kötüleştirmek için aymaz bir şekilde kullanılıyor.

Biz ilk günlerde kayyum kararını mahkemeler veriyordu. Bütün şirketin eli kolu bağlanıyordu. Biz dedik ki şirket çalışmaya devam etsin. Buraya atanan kayyumların neye göre atandığı belli değildi. KHK ile TMSF kayyum olarak atandı. TMSF bu işin ehli. Zor durumda olan şirketleri ihya eden bir kuruluşumuz. İlk günlerde yanlış uygulamalar oldu. Hatalarımızdan öğreniyoruz. Görünce hataları düzeltiyoruz. Duyarsız değiliz. Ne kadar titiz olursak olalım OHAL algısı yurtdışında etkili oluyor. İlk günlerde hiç kimse konuşmuyordu. Biz sitem ettikçe hepsi akın akın geldi ve dinledi. Sonra siz haklısınız biz mahcubuz dediler.”

Merkez bankasının faiz kararını ise şöyle değerlendiren Başbakan; Tahminlerimiz vardı. Biz artırmadan başka araçlarla bu iş yapılabilir mi diye düşündük ama artırma kararını merkez kendi verdi.” dedi.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ