Haber Bankam

Bakan Açıkladı: 2 bin 500 kişi atanacak

Bakan Açıkladı: 2 bin 500 kişi atanacak
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Binlerce engelli kişiye bakandan son dakika müjdesi geldi. Bakan Jülide Sarıeroğlu yılın son çevreği içinde 2.500 engelli vatandaşın atamasının gerçekleştirileceğini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bugün Koç topluluğu ve Türkiye İş Kurumu birliği ile yapılan projede konuşmacı olarak yer aldı. Bakan günümüzün en önemli gündem maddelerine ilişkin görüşlerini açıklarken belli bir topluluğa da müjdesini iletmiş oldu.

Kadın İstihdamında Artış Var

ÜİK hanehalkı işgücü anketinin sonuçlarını açıklayan bakan bu alandaki artışa yönelik düşüncelerini dile getirdi. Bakan sarıeroğlu bu konuda konuşmasında şunları kaydetti “yaklaşık olarak 1.210.000 kişilik bir istihdam artışımız bulunuyor bu veriler Şubat ayı baz alınarak ortaya çıkarıldı bu rakamların mart ayı dikkate alındığında daha sevindirici sonuçlara gelebileceğini ümit ediyoruz verilere baktığımızda işsizlik oranlarında 2 puanlık bir düşüş meydana geldi özellikle benim sürekli olarak takip ettiğim kadın istihdamı konusunda da önemli bir artış var. Bu konuda da 493000 kadının istihdam edildiğini görüyoruz diye konuştu.

2500 Kişinin Ataması Yapılacak

Bakan Sarıeroğlu aynı zamanda konuşmasında engelli vatandaşlara da müjdeyi vermiş oldu. Konuşmasına şu şekilde devam etti “iŞKUR ailesi olarak 16 yıl içinde 372 bin engellinin işe yerleştirilmesini aracılık etmiş bir kurumuz  öte taraftan 2002 yılında engellilerin istihdam oranı yaklaşık olarak 5500 kadar olurken bugün bu seviye 10 kat daha arttı ve bu artıştan sonra 55000 kişiye ulaştı. Geçtiğimiz aylarda yine 2500 kişilik bir atamayı gerçekleştirmiş olduk yılının son çeyreğinde de yine aynı sayıda bir atama gerçekleştireceğiz ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide sarıeroğlu özellikle istihdamda engelli vatandaşların her zaman öncelikli olduğunu belirtti. Bakan sarıeroğlu bu konuda şunları kaydetti “girişimci olarak da Çalışma Hayatında da ilk olarak önceliğimiz engelli kardeşlerimizdir. Bu alanda ise 36 bin liralık bir hibe söz konusu, yeni iş kurmayı düşünen engelli kardeşlerimize geri ödemesiz olarak vereceğiz. Daha önceki zamanlarda 36.000 TL olarak belirlenen geri ödemesiz hibeler günümüzde 50 bin TL olarak belirlendi bu çalışmalarımızı da yine Koç grubu işbirliği ile eşzamanlı olarak yapmış durumdayız. Özellikle Koç grubu ile Bugün yapacağımız anlaşma ile birlikte bu alanda çok büyük veriler elde edeceğimize inanıyorum. Bu şekilde Koç grubu ile birlikte ortak olarak 5 yıl içinde 10 bin engelli kişinin eğitimini gerçekleştireceğiz. 1000 kardeşimizin da yine Koç grubunun içerisinde istihdamlarını bu şekilde sağlamış olacağız diye konuştu.5 Yıl İçinde 10000 Vatandaşa Mesleki Eğitim

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ise konu hakkında çeşitliliğin gücüne inandıklarını ve herkesin işe katkısını son derece önemsediklerini bu nedenle Engelli bireylerin de topluma katkıda bulunmasını çok önemli bulduklarını belirtti. Özellikle engelli kişilere yönelik 2012 yılında başlatılmış projelerine hız verdiklerini söyleyen Koç bu alanda pek çok çalışmayı hayata geçirdiklerini belirtti. İŞKUR ile birlikte çalışmalarına hız kazandıracağını belirten Ömer Koç özellikle vatandaşların programlama, imalat, çağrı merkezi, hizmet sektörü ve benzeri alanlar içinde hayata kazandırılacağını belirtti.

16 Yılda Rekor Kırdık

Bakan Jülide sarıeroğlu konuşma sırasında çalışma hayatını ilgilendirecek pek çok konuda soruları yanıtladı. Özellikle 16 yıl içinde kronik bir sorun haline gelen pek çok konuda çözüm bulduklarını dile getiren bakan bundan sonraki zamanlar içinde de aynı kararlılıkla birlikte yollarına devam edeceklerini duyurdu. Özellikle son dönemlerde son derece önemli bir dönemden geçildiğini ve küresel anlamda da dalgalanmalar yaşandığını belirten sarıeroğlu konuya şu şekilde yorum getirdi “bizim hükümet olarak son 16 yıl içinde ortalama 5.8 lik bir büyüme performansı gösterdik. Bu gerçekten bir başarı hikayesidir istihdam alanında son derece olumlu yansımaları olurken ihracat rekorları da kırdığımız bir süreç yaşadık ve halen dünyanın parlayan bir yıldızı olmaya devam ediyoruz bu alanda aynı performansımızı sürdürmeye gerçekten çok kararlıyız. Gerek maliyet gerek para politikalarında bugüne kadar sürdürdüğümüz kararlı çalışmalar bundan sonra da aynı netlikle ve taviz vermeden devam edecektir diye konuştu.

Bunun yanında seçim zamanına girmiş olduğumuzun da altını çizen Sarıeroğlu bütün hazırlıkları son derece iyi bir planlama içinde yöneteceklerini belirtirken bu alandaki güçlü çalışmaları yürüttüklerini söyledi. “Önümüzdeki dönemde disiplinli ve istikrarlı politikalarımızla birlikte bugüne kadarki var olan bakış açımızı sürdürmeye devam edeceğiz güçlü bir ülkeyiz ve her konuda sonuna kadar mücadele ettik ve çok fazla badire atlattık bu alanda işveren, işçi ve vatandaşlarımızla tek Yürek olmak durumundayız. Önemli bir büyüme performansı elde ederek Dünya çapındaki tüm ülkelerin ön sıralarında yer almayı başardık İnşallah bu performansımız sürdürülebilir ve dengeli olabilir. 81 milyon vatandaşın da refah seviyesine yansımaları bu şekilde hayata geçirilmiş olacaktır.” şeklinde konuştu.

Kayıt Dışı İstihdamla Bu Yıl Mücadele Var

Bakan tarafından müjdelenen diğer konulardan biride kayıt dışı istihdam süreci oldu. Özellikle nitelikli iş gücüne büyük bir önem verdiklerinin altını çizen Bakan, buna yönelik çalışmalarına aralıksız olarak devam edeceklerini duyurdu. Bakan son olarak konuşmasına şu şekilde devam etti ” Bunun yanı sıra işe yerleştirme alanında da oldukça önemli çalışmalarımız bulunuyor. Bu çalışmalarımız sorunsuz bir şekilde hızını düşürmeden uzun zamandan beri devam ediyordu. Özellikle gelecek zamanlar içinde işyeri ziyaret sayısını arttırmayı planlıyoruz. Buradan da vatandaşlara müjdemizi vermiş olalım. Önümüzdeki dönemlerin içinde personel sayısını arttırmaya başlayacağız. Aslında bunun çok kısa bir zaman aralığı içinde olacağını belirtmem gerekiyor. Çok kısa bir sürenin içinde 1000 iş ve meslek danışmanı alanında bir alım gerçekleştirmiş olacağız. Bunun yanında Türkiye çağında da 750 kardeşimize İşkur ofislerimizde görevlendirmiş olacağız. Yani özellikle bu alanda da önemli şekilde istihdam rakamlarını arttırmaya yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle kurum içi atamalarımızı da halen sürdürmeye devam ediyoruz. Ve sırada olan çok fazla çalışmamız bulunuyor. İnşallah bu alanda çok sayıda insanımıza umut olmaya ve onların iş sahibi olmasına aracılık edeceğiz.” şeklinde konuşarak konuşmasını sonlandırmış oldu.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ