Haber Bankam

Bağ-kur’lu Esnafa Emzirme Parası Ödenecek

Bağ-kur’lu Esnafa Emzirme Parası Ödenecek
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

Emzirme parası (halk arasında süt parası olarak bilinmekte) sağlık hizmeti sağlayan sigorta kolları tarafından yapılan sosyal sigorta yardımlarından bir tanesidir. Bilindiğinin aksine emzirme parasından yararlanmak için doğum yapan bayanın çalışması gerekmemektedir. Eşi sigortalı olarak çalışan ev hanımları da emzirme parasından yararlanabilirler. Doğum yapan bayanlara maddi olarak yapılan bir yardım türü olan emzirme parası Bağ-kur’ lu esnafa da verilmektedir.

Emzirme Parası Kimlere Verilir?

Doğum yapan bütün sigortalı bayanların alabileceği bu yardımı eşi sigortalı olarak çalışan ve doğum yapan bütün anneler alabilmektedir. Bu kapsamdan kimlerin yararlanabileceği 5510 sayılı kanunun 4. maddesinde şu şekilde açıklanmıştır.

“Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, Bu kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının a ve b bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir yada aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuğu için yaşaması şartı ile doğum tarihinden geçerli olan ve kurum yönetim kurulunca belirlenip Bakan tarafından belirlenen tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.”

Yapılan bu yardım analık hali nede ile yapılan bir yardım olduğundan ve kısa vadeli sigorta hükümleri çerçevesinde uygulandığından bu yardımlardan devlet memurları yararlanamamaktadır. Verile bu emzirme parası uygulamalarından SSK’ lı çalışanlar ile Bağ-kur’ lu esnaflar yararlanabilmektedir. Doğum yapan bayanın kendisinin bağ-kur’ lu olmaması durumunda eğer eşi Bağ-kur’ lu ise yine de bu yardımdan faydalanabilmektedir.

Bağ-kur’lu esnaf emzirme parasını nasıl alır?

Doğum yapan bayanlara verilen bu maddi destekten yararlanmak isteyen bağ-kurluların bu yardımdan yararlanmaları için şartlarının tutması ve başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu şartların neler olduğunu söylemek gerekirse;



  • Doğum yapan bayanın veya eşinin doğumdan 1 yıl önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları pirimi yatırmış ve genel sağlık sigortası pirimi dahil pirim ve pirime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Doğan çocuğun veya çocukların yaşaması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları taşıyan bütün bayanlar doğum yapmaları halinde emzirme parasından yararlanabilirler. Bu imkandan yararlanmaya hak kazanmış bağ-kur pirimi yatırmış veya eşi tarafından bağ-kurlu olanların kimlik paylaşım sistemi üzerinden tespiti yapılarak otomatik olarak bu yardımdan faydalanmaları sağlanmaktadır. Emzirme parası almak isteyen bağ-kurluların herhangi bir belge yada başvuru yapmalarına gerek kalmaksızın bu yardımdan yararlanmaları sağlanmaktadır. Bu işlemlerin zaman zaman sistemlere geç düştüğü veya düşmediği gibi durumlar ile karşılaşmanız mümkündür. Bu gibi durumlar ile karşılaşmak istemeyen vatandaşlarımız isterlerse ikamet ettikleri bölgedeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine emzirme parası için başvuru yapacakları gibi yanlarında aşağıda belirttiğimiz evrakları bulundurmaları gerekmektedir.

  • Emzirme parası için talep dilekçesi
  • Doğum belgesi
  • Evlilik cüzdanı fotokopisi
  • Bebeğin doğum tarihi itibari ile 120 gün hizmet süresi bulunduğu gösteren vizite

Yukarıda belirtilen evraklar ile yapacağınız emzirme parası başvurusu 2 gün gibi kısa bir sürede belirlenmektedir.

Bağ-kurlu esnaf emzirme parasını kaç ay boyunca alabilir?

Yapılan değerlendirmeler sonucunda emzirme parası almaya hak kazanan bağ-kurlu esnaf 6 ay boyunca bakanlık tarafından belirlenmiş olan miktardaki parayı alabilmektedir. Yapılan başvurular sonucunda bu parayı almaya hak kazanmışların alacakları miktarlar Ziraat Bankasına yatırılmaktadır. Verilen emzirme yardımı doğum başına verildiği için belirli bir kısıtlama bulunmamaktadır. 2016 yılında 122 lira olarak verilen emzirme parası 2017 yılında enflasyon oranında yapılan zam ile birlikte şuan 132 lira olarak 6 ay boyunca doğum yapan bağ-kurlulara verilmektedir.

Sizde yeni doğum yapmış ve  yukarıda belirtilen şartları taşıyorsanız 6 ay boyunca aylık 132 liralık Bağ-kur’ lu esnafa verilen emzirme parası yardımından yararlanabilirsiniz.

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ