Haber Bankam

Astıma İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Astım hastalığına hangi bitkiler iyi gelmektedir? Astım hastalığını bitkisel tedavi ile yok etmek mümkün müdür? Astım hastalarının dikkat etmesi gereken konular nelerdir?

Astıma İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Bir solunum sistemi rahatsızlığı olan astım, akciğer rahatsızlığı ve alerjik olarak görülmek ile birlikte ruhsal olaylar neticesinde de bu rahatsızlığa yakalanmak mümkündür. Astım hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamak ile birlikte uygulanan tedavi ve hastanın yaşam şartlarında dikkat etmesi ve uygulaması gereken ufak ayrıntılar sayesinde daha rahat bir yaşam sürmesi sağlanabilmektedir. Astım hastaları için farklı tedavi yöntemleri bulunmak ile birlikte hastaların bir çoğu astıma iyi gelen şifalı bitkiler kullanarak tedavi olmak ile birlikte beslenme ve çevre koşullarını düzenleme gibi küçük ayrıntılara dikkat ederek daha az rahatsızlık yaşayarak hayatlarını devam ettirebilmektedirler. Az öncede belirttiğimiz gibi astım hastaları kullanacakları ilaç veya bitkisel tedavilerin yanında günlük yaşantılarını bu rahatsızlığa göre  şekillendirmeleri gerektiğinden gündelik yaşantılarında neler yapması veya yapmaması gerektiği hakkında kısa bilgiler vermemizde büyük yarar olduğunu düşünmekteyim.

Alerjik Astım Hastalığı

Alerjik Astım Hastalığı

Astım Hastalarının Yapması Gerekenler

Yukarıda belirttiğimiz gibi astım hastalarının kullanacakları ilaç ve bitkisel tedaviler ile birlikte beslenme ve genel yaşam biçimlerinde dikkat etmeleri bu hastalıkla mücadelede çok önemlidir. Astım hastalarının yapması veya yapmaması gerekenlerin neler olduğundan bahsetmek gerekirse;

 • Astım hastaları kesinlikle sigara kullanmamalı hatta sigara kullanılan ortamlardan uzak durmalıdır
 • Dengeli beslenerek fazla kilolarından kurtulmalıdır
 • Astım havaları soğuk havalarda mecbur kalmadıkları takdirde dışarıya çıkmamalı eğer çıkarsa ağzını ve burnunu atkı ile kapatarak düzenli nefes almaya çalışmalıdır.
 • Aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınınız
 • Hava kirliliği olan ortamlardan uzaklaşın
 • Parfümlü sabun, şampuan ve losyon kullanmaktan kaçının
 • Havanın temiz olabilmesi için evinizi sıkça havalandırın
 • Alerjisi olduğunu bildiği ürünlerden uzak durmalı
 • Evinizde Kedi, Köpek ve Kuş gibi tüyleri dökülen hayvan beslemeyiniz

Yukarıda belirttiğimiz olaylara dikkat eden astım hastaları kullandıkları ilaçlara ilave olarak alacakları bitkisel tedavi ile bu hastalığı en az seviyede geçirebilmektedir. Sizde de eğer bu rahatsızlık varsa belirttiğimiz durumlarda dikkat etmelisiniz.Astım Hastalığı İçin Kullanılan Bitkiler

Astım hastaları bitkisel ürünleri kullanmadan önce muhakkak bir uzman doktor tarafından muayene edilerek bir ilaç tedavisine başlamalıdır. Bunun ile birlikte Ülkemizdeki binlerce astım hastası tedavilerine bitkisel ürünler kullanarak devam etmekte ve bir çoğu bunlardan fayda gördüğünü açıklamaktadır. Şimdi sizler için astım hastalığında en çok kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Astım Hastalığı İçin Kullanılan Bitkiler

Astım Hastalığı İçin Kullanılan Bitkiler

 • Lavanta bitkisinin içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde hastanın göğüsünü yumuşatarak daha rahat nefes almasında yardımcı olmaktadır. Bunun için astım hastalarının bir çoğu lavanta çayı yaparak günde 2 – 3 fincan tüketmektedirler. Sizde bir tutam kurutulmuş lavanta yapraklarını kaynamış suyun içerisinde 5 dakika demleyerek içebilirsiniz.
 • Okaliptüs bitkisinin buharı astım hastalarının daha rahat nefes alabilmelerinde yardımcı olmaktadır. Bitkisel bir çay hazırlar gibi birkaç yaprak okaliptüs bitkisini kaynatılmış suyun içerisine atarak çıkan buharı içinize çekmek kaydı ile daha rahat nefes alabilirsiniz.
 • Astım hastalarının göğüsü’nün yumuşatılarak daha rahat nefes almasında kullanılan bir diğer bitki ise Zencefil olarak dikkat çekmektedir. Astım hastaları tarafından en çok tercih edilen bitki olan zencefili kaynamış suyun içerisinde 5 dakika bekletilerek içebilirsiniz.
 • Astım hastalığı olanların boğazlarını yumuşatıp rahatlatmak için en çok kullandığı ve en fazla yarar gördüğü ballı limonlu ılık su ile sizde astım hastalığından kaynaklı boğaz ağrısı şikayetinden kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken bir fincan sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı süzme bal ve bir kaç damla limon sıkın. Hazırladığınız karışımı karıştırdıktan sonra ılık bir şekilde için.
 • Göğüs ağrısı ile bronşların açılarak rahatlamasında kullanılan bir diğer şifalı bitki papatya ve kekiktir. Kaynatılmış suyun içerisine bir miktar papatya ve kekik atarak karışımın buharını solumanız gerekmektedir. Yaptığınız uygulama ile daha rahat nefes aldığınızı hissedeceksiniz.
 • Sabahları aç karına kahvaltıdan önce hazırlanmış bir bardak kaynatılmış nane suyu içmek astım hastaları tarafından çok tercih edilen bitkisel tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir.
 • Astım hastaları bal ile andız otu kökünün ezilerek karıştırılması sonucu hazırlanan bitkisel karışımı tüketmeleri halinde daha rahat nefes aldıklarını hissedeceklerdir.
 •  Kedi otu bitkisi olarak bilinen bitki ile hazırladığınız bitki çayının buharı da astım hastaları tarafından kullanılan şifalı bitkilerden bir tanesidir.

Sizde yukarıda belirttiğimiz şifalı bitkiler ile astım hastalığından kaynaklı şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Astım tedavisinde etkili sonuç almak isteyen hastaların  astım hastalığına iyi gelen bitkisel karışımlar ile birlikte yukarıda belirttiğimiz ve astım hastalarının dikkat etmesi gerekenler ile birlikte yapması bu hastalık için bitkilerden fayda görmelerini sağlamaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. memet dedi ki:

  Arkadaşlar astıma andız pekmezi çok faydalı çok şifalıdır andız pekmezi alın günde 2 çorba kaşığı aç karınla yiyin benim bildiğim katkı yok iyi ılan 2 marka var 1 nevalis 2 taç markaları internete yazın telefonu var kaliteli fiyatı 15 20 milyon arasındadır.andız pekmezi astıma çok şifalıdır bana dua edesiniz

BİR YORUM YAZ