Haber Bankam

Asgari Ücretliye 2017 yılı Devlet Desteği

Hükumet sözünü tuttu ve Asgari ücretliye Devlet desteği verilecek. 2017 yılında yürürlüğe girecek olan uygulama ile Devlet asgari ücretle eleman çalıştıranlara Devlet desteği verilecek. İşte detaylar..

Asgari Ücretliye 2017 yılı Devlet Desteği
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Habere Oy Ver!
    Loading...

2017 Yılında Asgari Ücretle Çalışanlara Devlet Desteği Verilecek!

2017 yılında Devlet desteklerini artırırken kobi ve esnafa yeni bir destek haberi daha geldi. Kobi ve küçük esnafa 2017 yılında sicil affı müjdesi, işsizlik fonu kurulması ve 50 bin lira faizsiz Kosgeb kredi desteğinin yanında şimdi de asgari ücretli olarak yanında çalıştırdığı personel için maaş desteği verilecek. Asgari Ücretliye 2017 yılı Devlet Desteği esnaf ve kobilere verilecek. Asgari ücretliye maaş desteğinden 500 bin asgari ücretli yararlandırılacak. 500 bin asgari ücretliye maaş desteğini alacak olan kobi ve esnaflara bunun yanında % 100 devlet kefilli kredi desteği de verilecek.  2017 yılında 100 bin işsize iş imkanı sunulacak olup istihdamın artırılması ve yönünde esnaf ve kobilere destekler devam ettirilecek.

2017 yılında 100 bin işsize iş imkanı

Asgari Ücretliye 2017 yılı Devlet Desteği

Asgari Ücretliye 2017 yılı Devlet Desteği

3 buçuk milyon olarak açıklanan işsizlik rakamının azaltılması için hükümet çalışmalarını sürdürüyor. Piyasada döviz kurundan kaynaklanan dalgalanmalardan etkilenen esnaf ve kobiler üretimlerini düşürmek zorunda kaldığından hedeflenen satış rakamlarına ulaşamayan kobilere malesef bu zor dönemlerinde işçi çıkartıyor bazıları da dayanamayıp kepenkleri kapatıyor.  2017 yılında yaşanan tüm bu olumsuzluklardan en az şekilde etkilenmelerini sağlamak amacıyla esnaf ve kobilere çarklarını döndürecek nefes kredisi, faizsiz kredi desteği gibi desteklerin yanında işçi çıkarmasın ve hedeflenen satışların altında kaldıklarında bile dükkanlarını kapatmak zorunda kalmasınlar diye maaş desteği verilecek.

Esnaf ve kobilere asgari ücret maaş desteği geliyor

Dolarzede işverene destek olma amacıyla Hazine kefaletiyle 250 milyarlık bir bütçe ayrılarak 250 milyar devlet garantili kredi ve 500 bin asgari ücretlinin maaşına devlet desteği verilecek.2017 yılında yatırımlar ile ilgili olarak sürekli çağrısını yineleyen ve yatırımların hız kesmeden yapılmasını ve kobi ve esnafların bu süreçte endişe duymamaları gerektiğinin mesajını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2017 yılının esnaf ve  kobiler için daha rahat geçmesi için gerekli desteklerin verileceğini de belirtmişti.

2017 yılında esnaf ve kobilere sicil affı ve 50 bin lira faizsiz kobi kredisi desteklerinin yanında maaş desteğinin verilmesi esnaf ve kobilerin maaş ödeme yükünü hafifletecek. Devlet tarafında 500 bin asgari ücretlinin maaş ödemesi yapılabilmesi için 250 milyar TL kaynak ayrıldı. Kobilerin işçi çıkarmalarını önüne geçmek ve işsizlik oranını azaltmak amacıyla yapılacak maaş desteği dolardan zarar gören ama halen üretime devam eden işletmelere sağlanacak. KGF yani Kredi Garanti Fonu yani hazine kefaleti ile verilecek olan bu kredi başvuruların yapılacağı kanallar kesinleşince tekrar açıklama yapılacak.

Kobi ve esnafa maaş desteği 2017 yılı ödemeleri

100 bin işsize iş imkanı ve  500 bin asgari ücretliye maaş desteğinin verilmesi ile 2017 yılında esnaf ve kobilerin dükkan kapatmalarının önüne geçilecek. Doların son zamanlara yükselmesine karşı doların düşürülmesini hedefleyen hükümetin  ilk kozunu devlet destekleri ile masaya koydu. Son zamanlarda yaşanan döviz kurunda artışların en çok doların Türk lirası karşısında ki etkisinin azaltılmasının hedeflendiği 2017 yılında dolardaki artışların hızı kesilecek ve işletmelere dolar kurundan en az şekilde etkilenmesi için farklı yöntemler uygulayacak. Herkesin bildiği gibi dolarda meydana gelen artışların sonucunda işletmelere de maliyet doğru orantılı olarak artıyor buna bağlı olarak üretim düşüyor ve işveren hedeflediği sayıda satış yapamadığından işçi çıkarımı ve ya en kötü tablo olarak kepenk kapatılmasına kadar gidiliyor.

Asgari Ücretliye 2017 yılı Devlet Desteği özellikle dolar kurundan etkilenen ve zor şartlarda üretime devam eden işletmeler için üretimlerinin düşmesini engellemek ve işçi çıkarmalarının önüne geçerek işsizliğin azalmasına yönelik oluşturdu. İlgili desteğin başvurularının ne zaman açılacağı ise henüz belli değil.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ