Haber Bankam

ASELSAN’ın Halka Arz Süreci Başlıyor. İki Günlük Süreyi Kaçırmayın!

Yerli teçhizat üreterek milli gururumuz olma niteliğinden tanıdığımız ASELSAN A.Ş. halka arz oluyor. Borsa İstanbul yatırımcılarının büyük bir heyecanla beklediği hisse satışı 31 Mayıs-1 Haziran arasında alıcıları ile buluşacak. %40’ının yabancı yatırımcılara tahsis edildiği hisse senetleri bu gün ASELSAN’ın yapacağı duyuru sonrası satışa çıkacak. Yasal kuruluşlar ve bankaların aracı gösterileceği hisse satışında yasal olmayan kuruluşlara itibar etmemek konusunda dikkatli olmak gerekiyor.

ASELSAN’ın Halka Arz Süreci Başlıyor. İki Günlük Süreyi Kaçırmayın!

Gururumuz ASELSAN 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında halka arz olacağını duyurdu. BORSA takibi yapan yatırımcılar heyecanlı bir bekleyiş içinde. Peki ASELSAN nedir? Ne amaçla kurulmuş ve nasıl bir ürün yelpazesine sahiptir? Hisse alımı nasıl olacak? Vatandaşlar halka arz ve hisse alım sürecini heyecanla bekliyor. İşte soru işaretlerinizi giderecek cevaplar…

1975 yılında ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş olan ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na(TSKGV) bağlı bir anonim şirkettir. Hisselerinin %84,58’lik kısmı TSKGV ya aittir. %15,3’lük kısım ise BİST’te yani Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Belirtmek gerekir ki TSKGV’ye göre hisse sahipleri 365 gün hisselerini satamaz. Şirket kurallarına göre ise 180 gün alınan hisselerin satılmaması gerekmektedir.

ASELSAN günümüzde yalnızca haberleşme ve iletişim alanında faaliyet göstermemektedir. Başta TSK olmak üzere yurt içine ve yurt dışı makamlarına da hizmet sunan ASELSAN bir marka değeri taşımaktadır.

İşte milli gururumuz olarak belirtilen ASELSAN’ın ürün yelpazesi;

 • Haberleşme ve bilgi,
 • Elektronik harp ve radar sistemi
 • İnsansız sistemler
 • Hava savunma ve füze
 • Ulaştırma, trafik, güvenlik
 • Sağlık teknolojileri
 • Kara ve deniz sistemleri
 • Silah sistemleri alanlarında üretim yapmaktadır.

Küresel pazara hakim olan ve sürdürülebilir büyümeyi koruyan ASELSAN yıllık cirosunun %6’lık kısmını AR-GE faaliyetlerine ayırmaktadır.

Hisse Senedi Alımı Nasıl Yapılır?

ASELSAN’ın ikincil halka arz sürecinde hisselerin %60’ı yerli, %40’ı ise yabancı yatırımcılara sunulacak. Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na ait olan %84,58’lik 1 milyar liralık sermayesinin 14 katına çıkması bekleniyor. Arz olacak 140 milyon hisse senedinin fiyat aralığı ise 21.35-26.00 TL olacak. %15.3’lük halka arz oranı bu sayede %25.7’ye çıkacak.

Tahmini olarak halka arz sürecinden 2 milyar 989 milyon TL ile 3 milyar 640 milyon TL arası bir gelir elde edilmesi bekleniyor.31 Mayıs- 1 Haziran tarihleri arasında başlayacak arz sürecine yerli yatırımcının yanı sıra yabancı yatırımcılardan da yoğun ilgi bekleniyor.Hisse senedi alabilmek için banka ya da yasal bir kurum aracı gösterilmelidir. ASELSAN A.Ş. hissi senetleri Borsa İstanbul’da ASELS adı ile işlem görmektedir. Eğer sizde halka arz sürecinden faydalanmak istiyorsanız ASELSAN’ın hisse senedi bölümünden “asels” kodlu hisse senedini alabilirsiniz. 63 ülkede faaliyet veren ve marka değeri taşıyan bu firmanın hisse verilerine ulaşmak için tıklayınız.

Yasal olmayan hiçbir kuruma paranızı yatırmayınız.

 

aselsan-halka-arz

Milli Gururumuz ASELSAN A.Ş ikincil kez halka arz oluyor.

 

Bankalar İşlem Sunuyor…

Aracı kurum olan bankalar yasal olarak hisse arzı sürecine hizmet veriyor. Hisse senedi olarak yatırım yaptığınız şirketin ortağı olmuş olursunuz.Kar payı ve sermaye artırımına da ortak olmuş olursunuz. Alacağınız hisse senedinin işlem değeri lot’tur. 1 lot 1 hisse senedi manasına gelmektedir. Bu sayede ASELSAN 140 TL nominal değerli payı halka arz etmiş olacak.

5 farklı fiyat seviyesi mevcuttur;

Halka arz olacak 140.000.000 TL nominal değerli payların;

 • %1’lik kısmı Şirkette çalışanlara
 • %30’luk kısmı Yurt içindeki Kurumsal yatırım yapacak yatırımcılara
 • %40’lık kısmı yurt dışı Kurumsal yatırım yapacak yatırımcılara
 • %292luk kısmı ise yurt içinde bireysel olarak yatırım yapacak yatırımcılara sunulacak.

Bu sayede şirket çalışanları 1 milyon 400 TL adet bir pay alma imkanı bulurken, yurt içi kurumsal yatırımcılar 42 milyon TL adet, yurt içi bireysel yatırımcılar 40 milyon 600 TL adet, yurt dışı yatırımcıları ise 56 milyon TL adet pay almış alabiliyor olacak.

Sizde ASELSAN duyurularını takip ederek internet bankacılığı ya da banka şubelerinden işlem yaparak halka arz sürecine katılabilirsiniz. Alınan hisseler ise 7 Haziran’da işlem görmeye başlayacaktır.

 

 

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ