Haber Bankam

Arakan Nerede? Hangi Ülkede Yer Alıyor?

Arakan Nerede? Hangi Ülkede Yer Alıyor? Myanmar neresi?

Arakan Nerede? Hangi Ülkede Yer Alıyor?
 • 3 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 oy, Ortalama: 3,77 out of 5)
  Loading...

Arakan’da müslümanlar katlediliyor. Myanmar’da budistler tarafından müslümanlara zulmediliyor. Peki sözü edilen arakan nerede, hangi ülkede, nereye bağlı? hangi ülkede yer alıyor?

ARAKAN NEREDE?

Arakan, Myanmar’ın kuzeybatısında yer almaktadır. Arakan nüfusunun önemli çoğunluğunu “Rohingya” Müslümanları ile Budist “Rakhine”ler oluşturmaktadır.

Bangladeş-Burma sınırının 50.000 kilometre karelik bir alanında bulunan Arakan, Myanmar’ın 7 eyaletinden biridir. Batı’da Bengal körfezine sınırı var.  Asıl nüfusu 4 milyondan fazladır. Fakat uğradıkları zulüm ve sürgünlerden dolayı bu nüfusun yalnızca 1,5 milyonu bölgede tutunmayı başarabilmiştir.İslam, Arakan’da 8. yüzyıldan itibaren bölgeye gelen Müslüman tüccar ve dervişler vasıtasıyla yayıldı. Arakan’da 1430’da bir İslam devletinin kurulduğu ve bu devletin 1784 yılında Budist krallık tarafından işgal edilinceye kadar 354 yıl bağımsız bir devlet olarak kaldığı bilinmektedir.

Arakan’ın Haritada ki Yeri

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Rasim Sabuncu dedi ki:

  Askeri müdahale şart.

 2. sultan süleyman dedi ki:

  arakandaki müslümanlar pakistanın koruması altındadırlar, pakistan gizli olarak veya açıkdan nasıl gerekiyorsa bu ülkeye karşı gerekli cevabı vermelidir, kafirin belini kırmalıdır, pakistanın bir savaşa girmesi durumunda müslüman ülkelerin desteğiyle dünyada yenemeyeceği hiç bir güç yokdur

 3. Murat dedi ki:

  Ermenek de değil baktım yok

BİR YORUM YAZ