Haber Bankam

App Plakalar Yasal mı? Cezası Var mı?

App Plakalar Yasal mı? Cezası Var mı?
  • 0 YORUM
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, Ortalama: 5,00 out of 5)
    Loading...

Son dönemde araçlarda kullanılan plakalar yerine tercih edilmeye başlanılan App plakalar hakkında birçok soru sorulmaktadır. Amerikan Pres Plaka olarak da ifade edilen bu plakaların normal plakalardan daha güzel görünmesi ve daha düzgün bir görünüşe sahip olması, araç kullanıcıları ve sahiplerinin bu plakaları tercih etmeye itmektedir.

Bir araç sahibinin plakasını App Plaka olarak değiştirmesi ise yasal bir şekilde mümkün değildir. Normal ve yasal bir şekilde plaka değişimlerinde hazırlanan plakanın mühürlenmesi ve kaydedilmesi gerekmektedir. App Plakalar ise mühürlenememektedir. Bu sebeple de yasal olarak bu plakaların takılması mümkün değildir. Bu plakalar genel olarak yasal olmayan yollarda bulunmakta ve takılmaktadır.Bir aracın plakasının normal şekilde şoförler odasından alınması gerekmektedir. Buradan alınan plakaların ise üzerinde kabartmaların standart olduğu ve üzerindeki boyanın kolay bir şekilde silinir olduğu görülecektir. App plakalarda ise oldukça değişik stillerde baskılar yapılabilmektedir. Özellikle yazıların daha sağlam olması ve renginin kolayca gitmemesi normal plakalar ile arasında fark olmakta ve tercih edilmesini sağlamaktadır.

Birçok araç sahibinin daha güzel göründüğü, daha sağlam olduğu ve birçok farklı stiller numara ve yazı yazılması nedeni ile tercih ettikleri App plakalar yasal değildir. Bu plakalar genel olarak 2010 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu plakalar ile alakalı olarak 6047 sayılı kanunun 23’üncü maddesinde açıkça bir yasak getirilmiştir. Bu yasağa uymayanlar içinde bir ceza uygulanması öngörülmüştür. Bu ceza peşin ödemede 55 TL. olup, sonradan ödenmesi durumunda 77 TL. olmaktadır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ