Haber Bankam

Antibiyotik Kullanımında Yeni Düzenleme

Antibiyotik Kullanımında Yeni Düzenleme

Antibiyotikleri gereksiz kullandığımız için büyük risk taşıdığımızı belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ hatalı ve gereksiz antibiyotik kullanımı hakkında yapmış olduğu açıklamalarda; Ülkemizde gereksiz antibiyotik kullanımından dolayı mikropların antibiyotiklere direnç kazındığını ve bu yüzden dünyadaki antibiyotiklerin yanlış kullanıldığı ülke sıralamasında ilk sıralarda yer aldığımızı belirtmiştir.

Bakan Akdağ ülkemizin gereksiz ve hatalı antibiyotik kullanımı sıralamasında OECD ülkeleri arasında birinci sırada olduğunu belirterek bunun çok büyük bir tehlike olduğunu belirterek antibiyotiklerin halt tarafından nezle ve grip gibi hastalıkları daha çabuk iyileştirdiği gibi yanlış bir bilgiye sahip oldukları için bilinçsizce antibiyotik kullandıkları bunun da ileride daha büyük sıkıntılara neden olacağını açıklamıştır. Antibiyotiklerin nezle ve grip gibi hastalıklarda kullanılmasından dolayı mikropların antibiyotiklere karşı direnç kazandığını belirten Akdağ maalesef birçok vatandaşımız doktorlardan ısrarla antibiyotik yazmalarını istemektedir.Bu konu hakkında yeni bir uygulamaya geçileceğini belirten Akdağ bundan sonra antibiyotikler test yapılmadan kesinlikle verilmeyeceğini belirtmiştir. Akut Tonsillafaranjint faranjit ve GAS hızlı antijen testlerinin yapılmadan hastalara kesinlikle antibiyotik verilmeyeceği ve bu testlerin çok kısa sürede yapılarak açıklandığı bilgisi verilmiştir.

Ülkemizde yazılan her üç reçeteden bir tanesinde antibiyotik olduğunu belirten Bakan Akdağ bunun normal şartlarda altı reçetede bir görünmesi gerekmektedir. Bizde normalin iki katı bir fazla kullanım söz konusudur. Bu konuda doktorlara da gerekli bilgilendirmenin yapıldığını ve bundan sonra grip ve nezle gibi durumlarda ayrıca bir test yapılmadan hastalara antibiyotik yazılmayacağını belirtmiştir. Ayrıca vatandaşlarımızın antibiyotik yazılması konusunda doktorlara baskıcı bir tutumda olduklarını ve bunun kendi sağlıkları açısında ilerleyen günlerde büyük sıkıntılar doğuracağından kaçınmaları gerektiğinin altını çizmiştir.

Ülkemizde bir yılda yaklaşık olarak 1 milyar liralık bir antibiyotik kullanımı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmaktadır. Yapılan bu kadar çok harcamanın tek nedeninin ise gereksiz bir şekilde antibiyotik kullanmamızdan kaynaklanmaktadır. Bu konu hakkında Recep Akdağ ise bu paranın vatandaşlarımızı tedavi etmek için harcayacağımıza vatandaşlarımızı hasta olmalarına neden olduğumuz için üzüldüğünü belirterek ilerleyen zamanlarda daha büyük sıkıntılar yaşamamak için kesinlikle bilinçsiz antibiyotik kullanımından kaçınmamız gerektiğini belirtmiştir. Bunu bir nebze düzenlemek amacı ile doktorların test yapmadan antibiyotik yazmayacaklarını belirtmiştir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ