Haber Bankam

Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Düzenlemesi 694 KHK

Denetimli serbestlik 3 yıl oldu mu? 10 bin mahkum tahliye edilecek mi? Açık Cezaevine gitme şartları değişti mi? 25 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname içeriğine göre ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutukluları ilgilendiren düzenlemeler neler? Ayrıntılar haberimizde..

Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Düzenlemesi 694 KHK
 • 79 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 oy, Ortalama: 4,00 out of 5)
  Loading...

25 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 694 sayılı kararname ile 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında ki kanunda, bazı düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeyi bazı haber kaynaklarında “denetimli serbestlik 3 yıl oldu, mahkumlara tahliye müjdesi, 5 yıl ceza indirimi, açık cezaevi şartları düşürüldü, disiplin cezası alanlar açık denetime çıkabilecek, 10 bin mahkum tahliye”  gibi haberlerle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu düzenlemenin neleri getirdiğini, hükümlü ve tutuklular lehine neler düzenlendiğini şimdi açıklayacağız.

Denetimli Serbestlik ve Açık Cezaevi Şartlarında Değişiklik Var mı?

Kanun hükmünde kararname şöyle diyor;

694 sayılı khk 5275 sk. düzenlemesi

5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkında ki kanunun,  39 ila 46. maddelerdeki disiplin cezalarının kaldırılması düzenlenmiştir. 39 ila 46 madde arasında düzenlenen disiplin cezaları şunlardır;

 • 39 – Kınama,
 • 40 – Bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma,
 • 41 – Ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma,
 • 42 – Haberleşme veya iletişim araçlarından yoksun bırakma veya kısıtlama,
 • 43 – Ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma,
 • 44 – Hücreye koyma,
 • 45 – Çocuk hükümlüler hakkında uygulanabilecek disiplin tedbirleri,
 • 46 – Çocuk hükümlüler hakkında uygulanabilecek disiplin cezaları,

Bu disiplin cezaları 01/08/2017 tarihinden önce verilmeleri durumunda İdare ve Gözlem Kurulunca kaldırılması ön görülmüştür. Yine Kanun Hükmünde Kararnamede 55 inci maddeye de atıfta bulunulmuştur. “55 inci madde hükümleri saklıdır” denilmiştir.

55. Madde Nedir?

Disiplin nedeniyle nakil
Madde 55- (1) Hükümlü, hücreye koyma cezasını gerektiren eylemlerde bulunması hâlinde kurum yönetimince hakkında disiplin işlemi yapılır ve kurum en üst amirinin istemi üzerine Bakanlıkça başka kurumlara nakledilebilir. Disiplin cezaları yeni kurumlarda çektirilir. 
(2) Bu hükümlüler nakledildikleri kurumlarda, mahkeme kararı, kurum güvenliği, can güvenliği veya hastalık sebepleriyle nakil hariç, altı ay kalmak zorundadırlar.

Bu demektir ki, disiplin cezalarının infazında ve başka bir kuruma nakledilecek hükümlü ve tutuklular için her ne kadar cezaların İdare ve Gözlem Kurulunca kaldırılması da öngörülmüş ise de, Disiplin Nedeniyle Nakil başlıklı madde aynen uygulanacaktır.KHK Hükümlü ve Tutuklulara İndirim Sağlıyor mu?

Hükümlü ve tutuklulara 01/08/2017 tarihinden önce verilen disiplin cezalarının kaldırılmamış olması nedeniyle Açık Ceza İnfaz Kurumlarına sevk edilmelerine veya Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüklerine ayrılmaları engel teşkil ediyor ise, bu cezalar kaldırıldığında sevkleri gerçekleştirilebilecektir. Ancak Açık Ceza İnfaz Kurumuna ayrılmada ve Denetimli Serbestlik şubelerine sevk edilmelerine bu disiplin cezalarından başka hususlar engel teşkil etmekte ise, bu hususta bir düzenleme mevcut değildir.

5275 Sayılı Kanunu 7. Maddesine Ait Düzenleme

25 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamede şu düzenleme yapılmıştır.

MADDE 150 – 5275 sayılı Kanunun geçici 7 . maddesinin birinci fıkrasında yer alan “itibaren bir yıl içinde” ibaresi “31/12/2020 tarihine kadar” şeklinde değiştirilmiştir.

Bu düzenlemenin de hükümlü ve tutuklular ile ilgisi bulunmamaktadır. Bu düzenlemeden sonra Geçici madde aşağıda ki hali almıştır.

Geçici Madde 7 – (Ek: 15/8/2016-KHK-674/17 md.; Aynen kabul: 10/11/2016-6758/17 md.)

(1) Maliye Bakanlığınca Adalet Bakanlığına tahsis edilen Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler ve Adalet Bakanlığına tahsis edilen ya da izin verilen mülkiyeti kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar üzerinde, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 31/12/2020 tarihine kadar, yapılabilir. 

Ayrıca bu düzenlemeden;

 5237 sayılı Kanunun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde ve 220 nci maddesinde düzenlenen suçlar ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar ile bunların mülga 765 sayılı Türk Ceza Kanunundaki karşılığı olan suçlardan ve 3713 sayılı Kanun kapsamına giren, suçlardan hükümlü ve tutuklu olanlar ile bu Kanunun 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında kalan hükümlü ve tutuklular hakkında verilenler faydalanamaz.

SIK SORULAN SORULAR;

İlk kez suç işleyenlere 5 yıl ceza indirimi var mı?

Bahse konu kararname de böyle bir düzenleme mevcut değildir.

Yakınım bu kanun gereğince tahliye olacak mı?

Yakınınızın KHK’den yararlanma durumu disiplin cezası alıp almadığına ve süreli cezasının infaz durumu ile ilgilidir. Bu konuda yasal temsilciniz ile görüşmeniz tavsiye edilir.

Denetimli Serbestlik 3 yıla çıkarıldı mı?

694 sayılı Kanun Hükmünde kararname de, Denetimli Serbestliğin 3 yıla çıkarılmasına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır.

2017 yılında Genel veya Kısmi Af Var mı?

Şuan için hükumet tarafından bu yönde bir açıklama yapılmamıştır.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 79 YORUM
 1. Avni kutoğlu dedi ki:

  Arkadaşlar açıktan firar edip 5 ay ceza aldım denetim varmıdır

 2. Ayse dedi ki:

  Eski bi dosya cikti kardesimin 1 10 6 gun vardi 18 gununu kapali cezaevinde gecirdi suan acik cezaevine yollanildi 2 yil denetim serbestliginde faydalandi yine faydalanirmi yatari ne ya da

 3. Gamze dedi ki:

  Arkadaşlar nolursunuz yardım edin bilenler cevap yazsın çok zor durumdayız nişanlım 2009 tarihinde uyuşturucu ticareti yapmaktan içeri alındı 4 sene 2 ay hapis cezasına çarptırıldı 4 ay kaldı ve sonrA itiraz yoluyla çıkarıldı daha sonrA 25.12.2017 tarihinde yargıtaydan tutuklanma cezası gönderildi 26.12.2017 tarihinde kendi teslim oldu ve kapalı cezaevinde tutuldu dilekçe verdi açığa çıkmak için ve bugün açığa çıktı yarında denetimli serbestlik için dilekçe vericek ama oradaki koğuştan biri hemen çıkarmazlar 1 sene açıkta tutarlar daha sonrA denetimliye çevirirler demiş bu doğru mudur biz bu hafta çıkar diye umut ediyoduk yalvarırım bilen arkadaşlar yardımcı olsun

 4. celal dedi ki:

  merhaba ben 5607 sayılı kanuna mualefetten 5 yıl ceza aldım.mahkemeye isimleri verdim verdiğim isimlerden birisine suç üstü yapıldı mal sahipleri lojistik sağlayanlar ve depolara hiç bir şey yapılmadı.savcılık soruşturma dahi açmadı. mahkemede indirim yapılamadı yakalananla bana aynı cezayı verdi.istinafta kısa sürede onaylandı ve 65 gündür ceza evindeyim bugün izine çıktım.yeniden yargılanmak için ne yapmalıyım nereye baş vurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

 5. Sibel Kurt dedi ki:

  Öncelikle herkese geçmiş olsun allahım herkesi sevdiğine kavuştursun inşallah. Eşim uyuşturucudan 12 yıl ceza aldı yatari ne kadardır bilen varmı? 5 ay önce temlivze gönderildi avukat bozulur diyor sizce bozulur mu ? Içici olarak bu ceza sizcede çok degilmi ?

  1. Kenan dedi ki:

   Bu dosyanın bozulmaması mümkün değil içicilikte böyle bir ceza kanunlarımızda yok nasıl vermişler anlamadım dosya içeriğine bakmak lazım

 6. İsa dedi ki:

  Slm kardeşim 2012 de ceza almıştı 4 yıl 2 ay yargıtay aşamasında 6 buçuk ay tutuklu kaldı yeni yasa gelirse ceza indiriminden faydalanırmı

 7. Faik dedi ki:

  İlk Kes açık cezaevinden firar edip 23 saat sonra kendi iradesiyle teslim Olunduğu zaman denetimli serbest lik yanıyor mu yoksa disiplin cezası bittikten sonra denetime çıkabiliyor mu bir cevap verir misiniz saygılar

 8. Rukiye dedi ki:

  Esimin 2 yil 6 ay kesilmisi cezasi geldi. Açik cezaevine gidip teslim olacak 10 gun icinde. Bunun yatari nedir ne kadar sure icerde kalir. Esim engelli raporuda var tedavide goruyor .

 9. Veysel dedi ki:

  Selamlar.herkese geçmiş olsun öncelikle.
  Bende 2863 nolu yasadan 20 ay ceza aldim.yataru ne kadar olur.suç tarihi 2015.

 10. Bir Sanik dedi ki:

  Ben, 2016 Ağustosunda yürürlüğe giren 2 yıllık denetimli serbestlik uygulamasindan önce 1 suç isledim 3 ay, 10 gün hapis cezası aldım o da HAGB ye çevrildi, ikinci sucumuda denetimli serbestlik yasası yürürlüğe girdikten sonra isledim adlî para cezası aldım, mahkememde henüz 15 gün önce sonuçlandı, sonuç olarakta HAGB m açıklanacak, şimdi bu durumda benim asıl öğrenmek istediğim şeyler, bu denetimli serbestlik uygulaması hapis cezaları infaz olanlar dışında cezası kesinlesipte henüz infaz olmayanlarida kapsıyor mu? HAGB uygulamasının şartları düşünüldüğünde HAGB de eski suçun cezası açıklandığında suç yeni mi işlenmiş kabul ediliyor yoksa 2016 denetimli serbestlik yasasınin yürürlük tarihinden önce işlenmiş bir suç olarak kabul edilip korunuyor mu?

  1. Orhan dedi ki:

   Önemli olan suç tarihidir onaylanıp onaylanmaması bir önem arz etmiyor eğer verilen bir yasa lehindeyse uygulanır aleyhindeyse uygulanmaz yani sen suçu işledin mahkeme aşamasındasın veya ceza aldın onanmamış sa yasa sonra çıkmışsada faydalanırsın

 11. atunc dedi ki:

  denetimli 1.1.2016 tarihi öncesi bazı suclarda denetimlinin getirdigi olumlu düzenlemesi vardır.yine 1.8.2017 tarihi öncesinde ceza infaz kurumlarında yapmış oldukları sucdan uygulanan disiplin cezalarının hesaplanması ile hak edenlerin dışarıya cıkmaları yine hesaplanma ile acık ceza infaz kurumlarında cezalarını infaz edeceklerdir

 12. atunc dedi ki:

  selamlar arkadaşlar her keze gecmiş olsun 4 senedir dışarıdayım şükürler olsun uzun seneler yattım geriye baktıgımda herşeyin boş oldugunu görmem beni hayata tutunmaya neden oldu vede ailelerimizin bizler kucak acmasıda bunun en keyiflisi diyecegim şudur’dışarıdan bu gibi acıklamaların takibini yapmakdayım en son tck getirdigi denetimli 2 seneye kadardı’lakin yine üst sınırı 5 yıl olan cezaları hakimlerimiz savcılarımız ister erteliyor ister iseler kalan sürelerini denetimli olarak gecirme imkanı dışarıdan verebiliyorlar.1’8’2017 cıkan af söylentisi ise bu tarihden önce işlenen infaz kurumunda almış oldukları disiplin cezalarının ertelenmesi kalan süreler dolduysa ise özgürlüge eger süre var ise hak ediyorlarsa acık ceza infaz kurumlarında kalan cezalarını yatıyorlar eger bir faydam olur ise görüşmek isteyen tüm kader mahkumları yakınlarıyla verecegim tel ile isterlerse yüzyüze oturub cözüm üretecegimize inanıyorum allah cc izniyle

 13. Serkan dedi ki:

  Yararlanamaz firar ettiği için 6 ay kapalida yatiçak ilk firari ise

 14. Ozan dedi ki:

  Cinsel.suclar teror alt ve ust soy ve cinayet 1 yil denetime tabi diger suclar 2 yil dir.

 15. Aytac dedi ki:

  Merhaba, 2011 yılında işlediğim bir suçtan dolayı 2014 yılında TCK 301 den hakaret davası açıldı. Ben başka şehirde olduğumdan davaya dilekçe ile katılmak zorunda kaldım ve hakim 1 yıl 8 ay ceza verdi savunmamı samimi bulmadı olacak ki HAGB uygulamadı. Yargıtay ise 2017 yılında cezamı onadı acaba bu cezanın yatarı var mı? bu KHK bana nasıl uygulanacak. Şimdiden teşekkürler.

  1. aytaç dedi ki:

   Sanırım ilgilenen yok cevap verilmeyecek… O halde yorum bölümü neden var??

   1. Orhan dedi ki:

    Bu ceza iptal olacak seni uzlaşmaya gönderecek uzlaşırsan kalkacak ceza tehtid ettiğin kişi senle uzlaşmazsa cezayı infaz edersin buda demektir açık cezaevine giriş çıkış yapacaksın 1 hafta cezanın yarısı ne kadarsa denetimde olacaksın

 16. yilmaz dedi ki:

  ANCA KONUSULUYOR KIMSENIN CIKTIGI YOK 1 SENEDIR AYNI LAFLAR DONUP DURUYOR:….

 17. Chanmi dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.hepinizdere geçmiş olsun.benim kocam da ceza evinde.2sane 6ay verdiler ayriyetten ikinçi dosyasinan 15 ay aldi.ama ben onun dosyasin inceledigim madelerinde verilen kararlarin yanliş oldugun okudum.ama kime ve nereye gitcagim bilmyom.avukatimizda iyi biri emekli baş cazcı.ben yabanci olduğum icin her kapi yüzüme kapattilar.tek sizderden sormak istediğim nereye ve bunları kime direk gitip tekrardan dosya bakmasin istey bilerim.

  1. Orhan dedi ki:

   Ceza işleri daire başkanlığına üst mahkemeye veya yeni bir delil bulunur bunu mahkemeye sunarsın veya gözden kaçan bir nokta olur dilekçe yazarsın mahkemene yeniden yargılanmayı telep edersin veya daha detaylı yaz ona göre bende daha net bir cevap verebileyim abla Orhan ögür

 18. emel dedi ki:

  Benim esim 6 gun once cezaevine girdi bugun acik cezaevine alinmasi icin dilekce verdi aslinda bize denetimli serbestlikle cezasindan kurtulacagini soylemislerdi ama iceri alindi hemen denetimli serbestlige gecebilir mi

  1. emel dedi ki:

   Cezasi kesin olarak 3 yil 2 ay

   1. Hilal dedi ki:

    denetimli serbestlik 2 yıl oldugu icin cezadan 2 yıl cıkarın. kalanı yatmak zorunda.

    1. Enine dedi ki:

     Mrb bmm eşimde 3 yıl ceza aldı alt üst soy olunca denetimli serbestlik ten yararlanmıyormu bana bı cvp lütfen

     1. Orhan dedi ki:

      Davetiye gelecek gelince kendisi gidip teslim olsun ortalama 1 hafta yatıp çıkar

  2. Orhan dedi ki:

   Evet giriş çıkışa girmiştir buda demek tirki 1 hafta içinde denetime çıkacaktır ama 3 gün 5 gün geç olabilir aldığı ceza 4 yıl bile olsa suç::basit yaralama dolandırıcılık gasp hırsızlık çek senet kaçak sigara petrol vb silah ticaretti falan aldığı toplam cezanın yarısını yatar yarı yarıyadır yani 4 yıldan 2 yıl yatar ama bu suçlar için denetim 2 yıl olduğu için denetime ayrılır kendisi açık cezaevine teslim olursa ortalama 1 hafta yatar denetime ayrılır ama ceza gelir savcılık davetiye çıkarır davete uymayıp kendisi teslim olmaDa yakalanırsa 2 aya kadar kapalıda tutulabilir ardından denetime ayrılır…

 19. Tuncay yalçın dedi ki:

  Selamün aleyküm arkadaşlar ben 8 yıldır cezaevinde yatıyorum 3 gün önce izne çıktım şuanda okuduğum yorumlar dogrultusun sizleri aydınlatmak istedim.
  1:kesinlikle af veya ceza indirimi söz konusu değil
  2:denetim ihlalleri yapanlar kalan cezalarının tamamını kapalı kurum da yatacaklar
  3:denetim henüz 3 yıla çıkmadı sadece söylenti den ibaret

 20. Recep dedi ki:

  Denetimi bozan yararlana bilirmi bilgi vere bilirmisiniz

 21. Güneş dedi ki:

  Eşim 14 yıldır yatıyor 10 aydır açıkta denetimli serbestlik 3 yıl onaylandımı yoksa sadece söylentimi Aydınlatırmısınız?

 22. Asiye dedi ki:

  Benim eşim 2010 2011yılında sahte faturakullanmaktan dolayı 4sene 3ay yatarıvar 6aydır kapalıda yatıyo bu cıkan denetimli serbeslikten faydalanırmı

 23. Recep dedi ki:

  Babam denetim imzasını bozdu infasz yasasından faydalanırmı

 24. Ayten deniz dedi ki:

  Benim eşim 3yildir ceza evimde uyuşturucu dan ama hayatında hapise girmemiş acaba bu yasadan yararlanirmi cvp verin

  1. Zeynep yılmaz dedi ki:

   1.7.2017 tarihine kadar işlenmiş disiplin cezalarının infazını yapmış olanlara gelen bir af sadece.

 25. Meylan dedi ki:

  Mrb benim esim denetim serbestligi verdiler imzayi unuttu gitmedi bu khk yasasindan yararlanip cikma ihtimali var mi

  1. Orhan dedi ki:

   Olabilir abla ihtimaldır ayrıca ilk ihlalde kapalıya gitmez 2 İnci’de kurul dosyayı kapatır infaz hakimliğine gönderir kapalıya gitmesi için ama mahkeme eşinin manzeretini kabul ederse dosyayı geri denetime gönderir ve denetime devam eder YOk eşinin itirazını kabul etmezse size üst mahkemeye itiraz etmek için 1 hafta sunar size ayrıca böyle durumlarda aynı gün hastaneden rapor alırsan hakkında tutulan tutanak hükümsüz kılınır

 26. bahar dedi ki:

  Benim eşim denetimini yaktı şimdi kapalı ceza infaz kurumunda bu yasadan faydalanirmi lütfen cvp verir misiniz

 27. Yüksel dedi ki:

  Eşim denetimli olarak bırakılmıştı denetim ihlalinden busene bidaha yakalandı bu yeni ağsan yararlanırmı lütfen cvp yazın

 28. Selami Ateş dedi ki:

  Sayin adalet bakanlığına neden çıkan khk yasası ları sadece hırsız lık dolandırçılık ve kapkaççılık ve röşvet para zımetıne geçirmek ve neden kasten adam yaralama yok hani eşitlik vardı neden ayrım yapılıyor

 29. Seda dedi ki:

  Toplam ceza 5 yıl idi .6 kapalı da yatıp açığa geçti ..açıktan ilk izinde firar etti bu yasadan yararlıniyer mu muu Lütfen cvp verirmisinix

  1. Orhan dedi ki:

   Firar ettiği tarih 1 Ağustos’tan önceyse yararlanır çünkü suç tarihi önemlidir bildiğim bu ve açıktan firar edene yasa çıktı onu iyice bir araştırın ondan sonra teslim olsun

 30. İstanbul dedi ki:

  Mrb benim eşim uyuşturucudan 2012 de cezaevine girdi 10 ay kapalıda kaldı açığa geçince firar etti 2017 mart ayında yakalandı ve 15 gün hücre cezası yattı 8 ay disiplin cezası verildi eşimde disiplin affından yararlanırmı bilgi verirseniz sevinirim

  1. Orhan dedi ki:

   Kesinlikle yararlanır

 31. Seda dedi ki:

  6 ay kapalı da yatmış. ..açıkta firar etmişler icinn geçerlimi. .Bu yasa bilginiz var miii

 32. SERDO dedi ki:

  BU YASA SU ANDA FIRAR OLANLARA VURUUORMU ACABA BILGINIZ VARMII

 33. Dilan dedi ki:

  Merhabalar benim esim hakaretten 15 ay ceza aldi. 5 aydır kapali cezaevinde ve 2.kez mukerrir oldugu icin tamamini kapalida gecirecekmis. Bu yasadan yararlanabilirmi.

 34. Rabia dedi ki:

  Hurda hırsızlık kamyon yüzünden eşim 3 yıl 9 ay ceza aldı, 50 gün kapalı da yattı , bir buçuk senede açıkta yatacak dedi infaz. Önceden sabıkası da yok, eşimde bu yasadan yararlanıp çıkabilir mi

  1. Orhan dedi ki:

   Eşinin uzlaşma yasasından tahliye olması gerekir mahkemeye bir dilekçe yazıp çıkan uzlaşma yasasından faydalanmak istiyorum demesi lazım ve infazı durdurulup tahliye edilir bide uzlaşmada bi genişleme var ve mahkeme tahliye ettikten sonra mağdur kişiyle anlaşıp zararını giderirsen mağdur kişide Zararı karşılandıktan sonra mahkemeye dilekçe verecek ve diyecek zararım karşılandı şikayetçi değilim böylelikle dava tamamen ortadan kalkar zaten mahkeme infazını durdurup tahliye ederse mahkeme bir memur kişiyi uzlaşmacı olarak atar bunun içinde ikametgah adresiniz doğru olsun

 35. Mehmet dedi ki:

  Av. İsmail bey babam 3. Ayda açık ceza infaz kurumundan firar etti ve hala firar. Teslim olursa disiplin affı onu kapsarmı?

 36. Azad ayaz dedi ki:

  Herkese iyi aksamlar bana ne olur bir cevab bilgi verin yardimci olun esim 7 aydir icerde 3 mahkemesi oldu hepsindede atti simdi kasimin 2 sine attilar sucu yagmalama gasp sizce bir karar mahkemesi olmadigi icin bu yeni yasadan yararlanmazmi tutuklu olarak icerde bana bilgi verin ne olur

 37. Dent dedi ki:

  Ben pek anlayamadım benim eşimin dün tahliye olması gerekiyordu kınama cezası almıştı günü daha dolmamış oyüzden tahliye edilemedi bu aftan dolayı her an çıkabilir diye duydum acaba ne kadar doğru ???? Bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın..

 38. Ayça Azra nur dedi ki:

  Mrb benim eşim adam yaralamaktan açık cezaevinde 25.12.2018 tahliye olacak bu indirimlerden bişey anlamadım ama gireli 4 ay oldu eşim nezaman çıkar lütfen acil bi cvp

  1. Melek dedi ki:

   Ablacim bu af dan sadece disiplin suçu işleyenler yararlanıyor yani kendi suç cezasının bitmesine 1 ay kalmış cezaevinde kavga etmiş disiplin.suçu işlediği için 6 ay uzamış cezası toplamda oldumu 7 ay kendi cezası bitip disiplin suçunu yatmaya başlayan ların cezaları silindi tahliye oldular

 39. Damlakaraoğlu dedi ki:

  Bu bir indirim yasası değil.hükümlülerin cezalarında bir indirim vs.olmayacak.disiplin cezalarına yönelik bir yasa bu konudadır şuanda birşey netlik kazanmış durumunda değil hayırlısı ile bayram sonu herşey belli olucak.ama bu disiplin yaşadı altında bir sürü karar metni var herkesimin hayırlısı oldu ve eğer bu kadar gelindiyse en kısa zamanda da bir indirim yasası uygulanır..

 40. Damlakaraoğlu dedi ki:

  Bu disiplin yasası farklı bir durum arkadaşlar..cezaevi infaz kurumunun hesaplamalarından sonra herşey netlik kazanacak ama bu kararın altında bir sürü yasa oldukları söyleniyor hepimiz için allahtan hayırlısı olsun..

 41. Ayse dedi ki:

  Denetim ihlali yapanlar faydalanirmi

 42. selim dedi ki:

  ismail Bey sizinle nasıl iletişim kurabiliriz

 43. Merve dedi ki:

  Benim babam 3 yıl cezası var indirim yadaboyle birsye olsa babam çıkar mi cezası uyuşturucudan yardım liktan yatıyor ne olur yardım edin babam cikicak mi ona da düşer mi

 44. Cigdem dedi ki:

  Babamin 3 yılı kalmış yalnız uyuşturucudan yakalandı onu etkiler mi acabaa eğer 3 yıl olduysa denetim tamamen serbestmi kalacak cevap verirseniz sevinirim…

 45. ALİ ÖZ dedi ki:

  Abim çeteden 2001 de mahkum oldu 2015 de tahliyesi verildi ama bu fetöcü hakimler cezaları artirinca 2028 e ertelendi biz devlet ten indirim istemiyoruz cezamız vardı çektik artık AF istiyoruz çeteyi terör örgütü ne soktular yeni bir düzenlemeyle ayrilmalidir buna öncülük yaparsanız bizim sesimiz olun saygılar.

 46. Havva 28 Ağustos 2017 dedi ki:

  Malesef kadina şiddete hayir diyoruz ama şiddet gören kadın şiddet gördüğü eşini öldürünce 15 seye carptiriyorlar burası Türkiye

 47. birgul dedi ki:

  arkadaşlar zaten ceza indirimi oldumu hemen cikartmiyurlar biraz bekleyin sabir sabir allahtan gelir haklısınız herkes burda sevdiğini bekliyur benim eşimde icerde iki küçük kızım var ne yapacaz mecbur sabredicez allahtan bisey gelir ama bir yasa değişikliği var 15 gün içinde belli olur ama yinede ceza evini arayın onlarda size bilgi verirler inşallah olur eşimde ceza evinde diyu biseyler olacakmış mecbur çıkaracaklar ki orası tıklım tıklım dolu kimse canını sikmasin allaha dua edin inşallah çıkar allah yardım etsin bizlere

 48. Mustafa dedi ki:

  Abim iki aydir yatiyor kiz kacirmadan acaba oda faydalanirmi

  1. Av.İsmail dedi ki:

   Malesef abiniz by yasadan yararlanamyor

   1. Ayaz efe dedi ki:

    Benm eşimde uyuşturucudan yatyo ama kendi yaptgı bişey dgl sadece telefonunndan yapılan görüşmeden dolayı açık cezaevinde oda yararlanrmı acaba

    1. ahmet dedi ki:

     tabikide

   2. Mustafa dedi ki:

    Nasil yararlanamiyo yaa daha once hic bi sucu yok ilk defa mahkemeye düştü valla sicil falan tertemiz yaninda 3kişi daha vardi onlar tahliye oldu abim kaldi ayrica hic bi kotu sey yok yani ne cinsel ilişki nede darp hic bi sey yok gecmişi tertemiz kisaca abimin yaa

   3. Nazan dedi ki:

    Syn av İsmail bey benim sözlüm 25 yıl ceza aldı yaralamadan 4 yildir yatiyor onu yargılıyan hakim savcı fetocu çıktı benim sözlüm bu aftan faydalanır mi lütfen bir çare eğer çıkmazsa biz ceza evinde nikah kıyıcağız benin ümitlerim tükeniyor lütfen cvp

   4. serhat dedi ki:

    ismail bey ben cezaevinden tahliye olup denetimli serbestliğe ayrıldım. bi sefer karakol imzasını geç attım ve uyarı aldım 6. ayın 30unda da kamu yararına çalışmaya gidemedim. bilinçli bir ihalalde bulunmadım fakat dosyam infaz hakimliğine gönderilmiş.oraya mazeret bildirdm fakat olurda infaz hakimliğinden olumsuz bir sonuç çıkarsa açık cezaevine mi iade edilirim kapalı ceza evine mi ?

 49. burak Yılmaz dedi ki:

  Ya arkadaşlar hala anlamıyor sunuz bu hükümet hiç bir şey vermez allah yardımcımız olsun inşallah

 50. Celal dedi ki:

  Kardeşim 188. Den yatiyor 12 yil 10 ay verdiler 3 yildir yatiyor ne olacak acaba

 51. Gamze dedi ki:

  Daha anlaşılar bir şekilde yazarsanız içeriği anlayabiliriz saçma sapan bilgiler insanları boşa ümitlendirmeyin artık burda kaç kişi benim gibi sevdiğini bekliyo

  1. Yosuf dedi ki:

   Benim anladığım ceza indirimi veya denetimli serbestlik yükselmesi yok.
   kimseye de ümit vermemişler. senin saçma sapan dediğin şey kanun maddeleri.

 52. Ömer ğöçmen dedi ki:

  Bu nasil bi yasa af degil ceza indirimi degil hic bisey degil sadece disiplin affi peki herhangibi bi ceza indirimi falan yokmu?

 53. Emine dedi ki:

  Benim eşim infazini yaktı bir buçuk ayı kaldı çıkmasına eşim de yararlanirmi bu karardan

  1. Fikri dedi ki:

   İçeriği okudunuz mu hanımefendi. Böyle bir düzenleme mevcut değil.

 54. selma dedi ki:

  inanın bişey anlaşılmıyor nasıl haberler böyle açık cezaevinde yatanlara bi indirim yok mu denetimli sebestlik 3 yıl oldumu niye kimse açıklamıyor?

  1. Fikri dedi ki:

   Denetimli Serbestlik 3 yıla çıkarılmadı.
   5 yıl ceza indirimi yok.
   Öyle bir indirim af vs. yok.
   Olsaydı zaten her yerde açıklarlardı.

BİR YORUM YAZ