Haber Bankam

65 Yaş Maaşı 2017 Yılında Kaç Lira Oldu? Nasıl Başvurulur?

65 Yaş Maaşı 2017 Yılında Kaç Lira Oldu? Nasıl Başvurulur?
 • 8 YORUM
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 oy, Ortalama: 3,67 out of 5)
  Loading...

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan, Emekli sandığı, SGK ve Bağkur kurumlarından geliri olmayan 65 yaşını dolduran kişiler belirli şartları sağlamaları durumunda yaşlılık maaşı alabilir. Peki 3 aylık yaşlılık maaşı ne kadar, 2017 yaşlılık maaşına ne kadar zam yapıldı, 65 yaş aylığı nasıl alınır, yaşlılık maaşı almak için gerekli evraklar şartlar nelerdir? Hepsi haberimizde.

2017 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Yaşlılık maaşı bilindiği üzere 3 ayda bir olarak alınmaktadır. Yeni yılda 2022 maaşlarına yapılan zamlar ile birlikte 65 yaş aylıklarına da zam yapıldı. Yapılan hesaplamalara göre 65 yaş üstü yaşlılık aylığı üç aylık maaşı 705,62 TL 1 aylık miktar 235,21 TL oldu. Yaşlılık maaşı aile geliri baz alınarak bağlanmaktadır. 01.01.2017 – 31.12.2017 tarihlerinde geçerli olmak üzere yaşlılık aylığı alabilmek için muhtaçlık sınırı 423,58 TL den az geliri olmmak şartı aranmaktadır. olmuştur. Muhtaçlık sınırı 423,58 TL’ den az gelire sahip olan 65 yaşın dolduran kimseler Muhtaçlık belgesi ile birlikte SGK kurumlarına başvuruda bulunarak gerekli incelemelerin ardından yaşlılık maaşlarını alabilirler.

3 Aylık Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

65 yaşını doldurma şartı ile kimsesiz olan ve bakacak kimsesi olmayan ve ailesinde geliri muhtaçlık sınırının altında olmak şartı ile muhtarlıktan aldıkları muhtaçlık belgesi ile başvuruda bulunan kişilere içi maaş bağlanmaktadır. Yaşlılık maaşı ile ilgili olarak birçok soru sorulmaktadır. Yaşlılık maaşı nasıl bağlanır, 65 aylığı nasıl alınır gibi soruların yanıtları haberimizde.

Yaşlılık maaşı almak isteyen vatandaşlar oturdukları ve bağlı bulundukları ilçenin kaymakamlıklarına ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflara müracaatta bulunabilir. Başvuru için ‘Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu’ aylık talebinde bulunan vatandaş tarafından imzalanmalıdır.

Emeklilere promosyon için PTT ve SGK protokol imzaladı detaylar için tıklayınız.

Yaşlılık Maaşı Şartları Nelerdir?

Yaşlılık maaşı müracaatlarını nereye ve nasıl yapıldığı en çok merak edilen konular arasındadır. Yaşlılık maaşını almak artık çok daha kolay. Aylık geliri  muhtaçlık sınırı olan 423,58 TL altında kalan, eşinden başka bir yerden geliri olmayanlar bu maaşı alabilmektedir. Daha önceden kişilerin başvuruları ailesi ile beraber değerlendiriliyordu. Yeni yasa ile birlikte artık kişiler çocukları ile değil sadece varsa eşinin gelir durumuna göre değerlendiriliyor.65 Yaş Maaşı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yaşlılık maaşı alabilmek için yapılacak başvurularda pek fazla evrak gerekmemektedir. Muhtarlıktan nüfus kayıt örneği, ve muhtaçlık belgesi alarak SGK kurumuna başvuru yapanlar gerekli şartları taşımaları halinde yaşlılık maaşı alabilirler. Başvurularda gerekli yaş şartını 65 yaşını dolduranlar Yaşlılık Aylığı Başvuru Formunu mal müdürlüklerine ya da defterdarlığa vermeleri gereklidir. Müracaat işlemleri yapıldıktan sonra gerekli inceleme ve değerlendirmeler tamamlandıktan sonra o kişi için yaşlılık maaşı alabileceği kesinleşirse başvuru Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilerek maaş bağlanmaktadır.

65 Yaş Maaşı 2017 Yılında Kaç Lira Oldu? Nasıl Başvurulur?

65 Yaş Maaşı 2017 Yılında Kaç Lira Oldu? Nasıl Başvurulur?

65 Yaş Aylığı Nereden Alınır?

Yaşlılık maaşı bağlandığında yapılacak olan ilk ödeme Ziraat Bankası şubesi tarafından verilmektedir. Maaşın diğer ödemeler ise  PTT şubesi kanalıyla yapılmaktadır. 3 ayda bir olmak üzere aylık 235 lira olarak yapılacak olan yaşlılık maaşı ödemeleri aylıkları Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemlerde ödenmektedir. 65 yaş aylıklarının üç ayda bir ödenen bu aylık 2017 itibarıyla 705 lira olarak uygulanacaktır.

65 yaş aylığı almak isteyenler başvuru işlemleri  esnasında başvurularını hizmet kapsamında olup olmadığına dikkat etmelidir. Bunun yanında başvuruların aylık türünün doğru olduğuna ve başvuru esnasında gerekli tüm belgelerin eksiksiz olarak doldurulduğuna dikkat etmelidir. Sahte belge düzenleyenler tespit edildiklerinde cezai yaptırımla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle sahte evrak ile başvuru yapmamak önemlidir. Başvuru belgelerinin ilgili yerlere onaylatılarak alındığına ve  başvuruların ilgili Mal müdürlüğüne/ Defterdarlığa teslim edildiğine dikkat edilmesi önemli konular arasındadır.

Yaşlılık Aylığı Ödeme Günleri

65 yaş aylığı ödeme günleri  2017 yılı Mart, Haziran, Eylül, Aralık  dönemleri boyunca;

•   65 yaş maaşı alacak kişilerin doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her dönemin 5. günü.

•   65 yaş maaşı alacak kişilerin doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her dönemin 6. günü.

•   65 yaş maaşı alacak kişilerin doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her dönemin 7. günü.

•   65 yaş maaşı alacak kişilerin  doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her dönemin 8. günü.

•   65 yaş maaşı alacak kişilerin doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her dönemin 9. günüdür.

Yaşlılık Maaşı Kesilme Nedenleri

Yaşlılık aylığı alan kişilerin ölüm, feragat, vatandaşlıktan çıkma, muhtaçlığın kalkması,  aylığın iki yıl boyunca aralıksız olarak alınmaması ve sosyal güvenlik kurumlarından, SGK’ dan dan gelir, aylık alınması veya prim ödenmesi durumlarında kesilmektedir.  Bu durumların Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Bildirilmediği durumlarda veya herhangi bir nedenden dolayı fazla ödenmiş olan tutarlar kişilerden sonradan tahsil edilmektedir. Bu nedenle gerekli bildirimlerin zamanında yapılması önemlidir.

Bu içeriğin tüm hakları Haberbankam.Com 'a aittir. 5856 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip işlemi başlatılacaktır. ©
BEĞEN HERKESTEN ÖNCE HABERİN OLSUN!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Berat dedi ki:

  3 aylik engelli maaşında ilk maaştan sonra coklu yardim yapılıyor mu birinden duydum il maasdan sonra 10 milyar yada 15 milyar arasında yardim yapiliyormus

 2. Mükremin çıtır dedi ki:

  Benim annem 65 yaşında bende ona bağlamak istiyorum işlemler için ne kadar bekliyoruz ve kabul edildiği takdirde ne zaman alabiliyoruz

 3. Metin dedi ki:

  Üzeride tabulu tarlasi olan maaş alabilirmi

 4. Veysel dedi ki:

  Engelli raporu yüzde 92 olan ve 65 yaş aylıği ve ailesi bakim parası alan bir kişi rapor ile yeni araç alırsa bu maaşlara etki ediyormu

  1. Metin dedi ki:

   Arabayı rahat alabilirsin. Hiç bir kesinti olmaz..

 5. Ramazan dedi ki:

  Yaşlılık maaşı kurbandan önce alanlar ekimde mi aralıkta mi alacak

 6. Asiye dedi ki:

  Üzerinde kayıtlı tarla tapusu olan birisi yaşlılık maaşı alabilir mi

 7. durali.hayalioğlu dedi ki:

  kurban.yardimi.adi.altinda….yoksullara.verilen.para.yardimi….kesildimi….

BİR YORUM YAZ